A 2014-as mászószezonban két rekord dőlt meg a Mount Everesten. Azonban a 13 éves csúcsmászó fiatalsági rekorddöntését beárnyékolja az a lavina-tragédia, amely április végén 16 serpa halálát követelte, és amely azonnal átformálta a hegy déli oldalát. A halálos baleseteknek azonban itt nem volt vége, és a magyar expedíciók sem jártak sikerrel a Himalájában.
Április 18-án irtózatos erejű lavina söpört végig a Mount Everest déli oldalán, a II-es tábor alatt, amelynek összesen 16 halálos áldozata volt, és kilencen megsérültek. Ez még a hegy 1996-os tragédiájánál is súlyosabb volt, így nem csoda, ha a serpák egy többnapos tanácskozás után úgy döntöttek, elhagyják az alaptábort, és nem másznak már idén.
Ez viszont alapvetően befolyásolta a hegyen maradt expedíciókat, hiszen serpák – pláne a Khumbu-jégtörést foltozgató jégdoktorok – nélkül nem megy. A szomszédos Lhotse (8516 m) megmászásával próbálkozó Szlankó Zoltán viszont nemcsak emiatt került patthelyzetbe, hanem mert a nepáli hatóságok nem adták meg neki a csúcsengedélyt, így illegális mászónak számított.
Így aztán le is kellett vonulnia, és egy sokkal rejtélyesebb, de nem kevésbé tragikus kereséshez csatlakozott, ugyanis április végén a régióban eltűnt a felvidéki világvándor, Princzkel Tamás. Magyarországról a tapasztalt, és a környéket jól ismerő Mécs László vezetésével indult keresőexpedíció, de nem járt sikerrel. Könnyen elképzelhető, hogy bűntény történt.
A Mount Everest megmászásával egy magyar próbálkozott, a nyolcadszorra nekifutó Klein Dávid, aki ezúttal sem ért föl. Bár van még egy dobása júniusban, elég kevés a valószínűsége annak, hogy másodszorra sikerülne neki, de még az is, hogy egyáltalán elindulna. Ennek oka az, hogy egy ilyen csúcskísérlet rengeteget vesz ki a szervezetből, és nincs elég idő a regenerációra a következő időjárási ablakig. Mindenesetre ha megpróbálja, le a kalappal. (UPDATE: nem próbálkozik még egyszer)
Egy kínai hegymászónőt azonban a tragédia sem zavarta, helikopterrel felvitette magát az I-es táborba, így megúszta az út legnehezebb részét, a hírhedt Khumbu-jégesést. Ez a hegy történetében az első helikopteres csúcsmászás, amire ferde szemmel néz a hegymászóvilág, okkal. Ezen kívül egy 13 éves tinédzser is feljutott a csúcsra, ő lett a legfiatalabb nő.
Tavaly Erőss Zsolt és Kiss Péter halála a 8586 méter magas Kancsendzöngán az egész magyar közvéleményt megrázta, a hegy pedig idén is követelt áldozatokat. Három ereszkedő mászót, Csandra Gajent és két nepáli vezetőjét, Temba és Dava Vandzsut sodort el egy lavina 7300 méteres magasságban.
Május elején két orosz hegymászó lelte halálát Nepálban, a Mount Everest térségében. A 47 éves “hópárduc”, a nagyon tapasztalt Viktor Igolkin és 63 éves társa, Pavel Ivanovszkij egy kilencfős csapat tagjaiként indultak a 6812 méter magas Ama Dablam csúcs meghódítására, ám az oxigénhiány miatt agyödéma áll be náluk, amely végzetesnek bizonyult.
A román expedíciót vezető Török Zsolt sem járt sikerrel a 8091 méter magas Annapurnán, de szerencsére nem követelt halálos áldozatot a vállalkozás. Három társa (George Porancia, Catalin Neacsu és Cristian Tzecu) kudarca után végül az aradi hegymászó is visszafordulni kényszerült. Török egy éve a 8125 méter magas, rendkívül technikásnak számító Nanga Parbatot mászta meg oxigén nélkül.
Egy hozzászólás