A siklóernyős távrepülő Eb-re készülő Honti Adél a legutóbb elkezdte mesélni nekünk, hogy mi minden kell ahhoz, hogy valaki világszínvonalon művelje a siklóernyőzést. Az I. részben már olvashattatok pár érdekességet, Adél legújabb blogbejegyzésében pedig további érdekes infókat találtunk a siklóernyőzésről, ami bonyolultabb sportág, mint azt sokan gondolják.
Honti Adél egy sportpszichológustól, Gyömbér Noémitől azt a tanácsot kapta, hogy kérdezzen több olyan eredményes és nagy rutinnal rendelkező pilótát, hogy szerintük mik egy siklóernyős világbajnok legfontosabb mentális erősségei, és egy 1-10-ig tartó listán értékelje saját magát.
Adél nyilvánossá tette ezeket a számokat, de mi csak a válaszokat közöljük veletek, hogy saját magatokat is osztályozhassátok.
Takáts Pál (akró világbajnok, 2015 sportolója) szerint egy siklóernyős világbajnok legfőbb erényei:
- motiváltság
- céltudatosság
- taktika
- nyomás alatti jó döntéshozatal
Szabó József (válogatott kerettag) szerint:
-
eredménycentrikusság, célorientáltság, motiváltság
- kitartás, kudarctűrés
- gyors helyzetmegoldás
- sportszerűség
Nagy Máté (2016-os magyar bajnok):
-
motiváltság, igény a fejlődésre
-
el kell hinni hogy az ember képes rá
-
vakmerőség
-
koncentráltság
Honti Adél saját listája:
-
erős koncentráció
-
agilitás
-
kudarcok kezelése
-
higgadtság vészhelyzetben
A blog írója szerint fontos, hogy folyamatosan azt gondolja az ember, hogy mindenkivel egyenrangú, sőt inkább egy picit jobb. A legjobb, ha ez a felfogás szakmai alázattal is párosul.
A bajnok szerint folyamatosan elemezni kell verseny közben a saját helyzetedet és a többiekét. A jó pilóták pontosan tudják, hogy ki-kicsoda a levegőben (legalábbis az általuk figyelt 10-20-30 ernyő), pontosan tudják, hogy a másik termikben ki milyen magasan volt az előző körben, vagy siklás közben melyik vonal az, amelyik a legjobban tartja/tartotta az előttük siklókat.
Bizony erre is figyelni kell a levegőben.
Simonics Péter (a magyar siklóernyős távrepülő válogatott csapatkapitánya, 2002 céltáv világrekorder) kicsit bővebben fejtette ki a legfontosabbakat:
- abszolút megmérettetésre való hajlam/ az élet más területein is/
- tiszta élménykeresés, ami a mások legyőzésében csúcsosodik,
- áldozatvállalás,
- átlagosnál jóval nagyobb mentális terhelhetőség,
- sajátos elemző gondolkodás,
- gyors tanulás,
- objektív önelemzés.
- kombinálókészség,
- a bejövő információk és helyzetek gyors felismerése, a megoldások kombinatív alkalmazása / pl. pillanatnyi időjárás +terep adta lehetőségek/ az előnyt jelentő helyzetekben
- végül, de nem….a sportág feltétel nélküli szeretete…
Adél kidolgozott egy több pontból álló akciótervet arra, hogy ezek után milyen mentális tréningeket fog alkalmazni a jövőbeni fejlődéshez.
A következő 2 rész arról fog szólni, hogy milyen technikai tudás és készségek, illetve milyen fizikai/biológiai állapot szükséges ahhoz, hogy top pilóta legyen valaki.
Szólj hozzá