Rosszul lett Török Edina, a SPAR Everest Expedíció alaptábor-vezetője, ezért Klein Dávid visszavitte őt az ezer méterrel alacsonyabban fekvő Tingri városába. Azóta a magyar hegymászó visszatért, és megúszta a hat halálos áldozatot követelő lavinát is.
A hegymászó reméli, hogy egy-két napon belül visszatérhetnek az 5200 méteren lévő alaptáborba és az expedíció a tervezett menetrend szerint folytatódik. A tervek szerint Klein Dávid április 20-án indulna tovább a 6400 méteren fekvő előretolt alaptáborba.
Török Edina alaptábor-vezetőként már korábbi, 2012-es expedícióján is segítette Klein Dávid munkáját, ő közvetítette például számára a Magyarországról érkező meteorológiai adatokat.
Az akklimatizációs folyamatban nagyon fontos a fokozatosság, a szervezetnek elegendő időt kell adni az átállásra. A SPAR Everest Expedíció 3700 és 4200 méteren tartott 2-2 nap akklimatizációs szünetet. A magashegyi körülményekhez való alkalmazkodás ugyanis lassú folyamat és bár vannak alapvető fázisai, az, hogy ezt ki hogyan viseli, teljesen egyéni. Hegymászók szerint lehet ugyan rá valamelyest készülni, de lényegében mégis a hegyen dől csak el minden.
Az akklimatizáció alatt a szervezet alkalmazkodni próbál a csökkent oxigénszinthez, ennek érdekében egyre több hemoglobint termel, hogy az alapvető szerveket elegendő oxigénhez juttassa. A vér ennek következtében besűrűsödik, ami akár trombózishoz is vezethet.
Egyik utastársuk már 3700 méterről visszafordult, amikor a magashegyi betegség első tüneteit, például a nehézlégzést észlelte magán. A csapattagok legtöbbjének 4200 méteren jelentkeztek az első komolyabb tünetei: fejfájás, fáradékonyság, emelkedő pulzus, egyeseknél gyomorpanaszok.
Mindezek párosulnak a kialvatlansággal, mert a tünetek miatt szinte senki sem tudja végigaludni az éjszakákat. Az 5200 méteren lévő alaptáborban azzal kellett szembesülniük, hogy a legalapvetőbb mozdulataik is végtelenül lelassultak, rendkívül fárasztóvá váltak, például már a reggeli pirítós elfogyasztása után is pihenni kellett egy kicsit.
Klein Dávid és csapata kedden érte el a Mount Everest 5200 méteres magasságban fekvő alaptáborát. A magyar hegymászó arra készül, hogy első magyarként oxigénpalack használata nélkül jut fel a világ legmagasabb csúcsára.
A magashegyi táborokat április közepétől május közepéig építi ki – 7050, 7800 és 8300 méteren -, a csúcstámadás május végén, legkésőbb június elején várható. Frissírve: azóta Klein újra az alaptáborban van, és már megúsztak egy lavinát is, amely kilenc embert sodort el, közülük hat biztosan életét vesztette.
Szólj hozzá