Így mentenek a mentőkutyák

A National Geographic nemrég közzétett egy rövidfilmet, amelyen bemutatnak egy szimulációt, figyelmeztetve minden vakmerő fiatalt a sípályákon kívüli síelés és a lavinák okozta balesetek veszélyeire. A felvételeken bemutatják, mitől szokott megindulni egy-egy lavina, mik a túlélési esélyek, ha maga alá temetik az embert, és azt is, hogy a betanított kutyák hogyan szokták kimenteni az embert akkor, amikor minden másodperc számít…

Észak-Amerikában 2008 és 2009 között 54 halálos áldozata volt a lavináknak. Az áldozatok rendszerint olyan fiatal férfiak voltak, akik azt képzelték magukról, hogy ők uralkodnak a természet fölött… A videón a szakértők először bemutatják, hogyan szoktak megindulni a lavinák: egy síelőt látunk, aki sípályán kívüli helyeken síel: a hó itt a legjobb, de egyben a legveszélyesebb is.

Amint a “színész” egy ugratást követően földet ér, az ütközés hatására megindul mögötte a talaj – mint kiderül, legtöbbször az emberek saját maguk idézik elő a lavinákat. A lavinák akár 128 km/óra sebességgel is száguldhatnak, ezért kicsi rá az esély, hogy az ember lehagyja őket. Amikor már megtörtént a baj, és betemetett valakit a hó, hirtelen minden másodperc fontos lesz.

Az első hét percben agykárosodást szenvedhetünk, az első tizenötben az emberek öt százaléka már halott. Harminc perccel ezután az áldozatok kilencven százaléka már nincs életben. Kilencven és százharminc perc között a túlélés esélye közelít a nullához. Ha egyedül síeltünk, és látta valaki a balesetet, és kihívta a hegyi mentőket, még túlélhetjük a dolgot. A Wyoming Mentőcsapata és kutyái ekkor szokták átvenni az irányítást…

avalanche-rescue-dogs-05-dog-hole-01

 

Comments

comments

Szólj hozzá

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.