Az extrém sportok rendkívül megterhelik az ízületeket, amik a korral sajnos egyre sérülékenyebbek lesznek. A sérülések és a gyulladások még tovább koptatják, roncsolják a csontjaink végén található porcállományt. Kialakulnak azok a jellemző tünetek, amelyek bemelegítéssel, lazítással még tompíthatók, de a fájdalom hamar visszatér. A 3. DAN-os karatemester, Kindl György elárulta magazinunknak, hogy mit tehet ezek ellen egy olyan összetevő, mint a kollagén.
A mester szerint a krémek bár csillapítják a tüneteket, de a valós problémát nem szüntetik meg.
A kollagénről
Testünkben található egy speciális fehérje, a kollagén, amely valójában egy gyűjtőszó, mivel testünkben öt különböző főtípusát különböztetjük meg, ezek közül legnagyobb arányban (~90 %) az I-es típusú fordul elő.
A kollagén támogatja a test elsődleges szöveteinek (kötőszövet) struktúráját, és biztosítja a szervek és a szövetek rugalmasságát. Bőrünk 75%-a, testünk fehérjénének pedig 35-40 %-a kollagén.
A napi javasolt fehérjebevitel egy sportoló számára minimum 2 gramm/testsúlykilogramm. Egy átlagos, 75 kilós ember testében kb. 10-11 kg fehérje van, ebből 4 kiló kollagén.
A kollagén fehérje két legfontosabb építőköve a glicin és prolin. A hús, tej, tojás, tejfehérje készítmények nagyon alacsony arányban (1-2 %-ban) tartalmaznak glicint, a kollagén glicin tartalma ezzel szemben 21-24 százalék. A normál, sőt a fehérjedús táplálkozás is glicin hiányos, így a kollagén legfőbb építőkövét nem visszük be kellő mennyiségben szervezetünkbe – magyarázta lapunknak Kindl György.
A kollagén termelődés lassulása 20-25 éves kor után kezdődik, majd a 30-40. életkorra lecsökken, és mire 50, vagy 60 évesek leszünk, szinte teljesen leáll.
A folyamat kordában tartható, megfordítható?
Amennyiben a testben megtalálható optimális kollagénmennyiséget (aki esetleg nem figyelt, vagy elveszett volna a betűrengetegben, megismételjük: ez 4 kilót jelent) meg is szeretnénk őrizni, akkor a karatemester szerint a bevitt fehérjének legalább 35-40 %-nak kollagén fehérjéből kellene állnia.
Az extrém sportot űzőknél, a kollagén adagja 0,8-1 g/testsúly kg körül alakulhat. Ehhez 1.000-2.000 mg C-vitamin bevitele is javasolt, mivel ez a vitamin segíti a kollagén szintézisét, beépülését. A leghatékonyabb a beépülés szempontjából, ha este, lefekvés előtt visszük be a fogyasztott kollagén 2/3-át. Az ekkor fogyasztott kollagén glicin tartalma jobb és pihentetőbb alvást tesz lehetővé.
Erős izomzat, terhelhető ízületek
Tesztekkel igazolták, hogy 45-50 éves kor felett is kiemelten hatékony eredmények érhetők el a kollagén nagy dózisú fogyasztásával. Kyokushin karatésok esetében több éves fogyasztói teszteket végeztek, amelyek során igazolódott, hogy még a leépült ízületek is igen jelentős javulást mutattak a kollagén szedésének hatására.
A 60-70 éves átlag életvitelt folytató tesztalanyok esetében többen mozgáskészségüket nyerték vissza a nagy dózisú kollagén bevitellel. Testépítők, akik nagy súlyokkal edzenek, a magas arányú kollagén fehérje bevitellel sokkal kevésbé tapasztaltak ízületi fájdalmakat és izomlázat, illetve az edzéseik intenzitása is magasabb lett.
“Saját példám abszolút igazolja az eredményeket, mivel 11 éve fogyasztom nagy dózisban a kollagént. 36 évesen gerinckopást-meszesedést diagnosztizáltak, majd 45 évesen szembesültem azzal, hogy hamarosan térdprotézist kaphatok. Ezt követően kezdtem meg a tudatos kollagén és lecitin kúrát, aminek köszönhetően 56 évesen szinte a harmincas éveimnek megfelelő ízületi állapotot élem meg.” – mesélte nekünk Kindl György.
Napi „bemelegítő” edzésem 30 perc intenzív ugrókötelezésnek felel meg (~3.000 térdrúgás szökdelve), több száz fekvőtámasz és hasonló nagyságrendű hasizomgyakorlat alapozza a délutáni tréningeket. A fejmagas rúgások semmi problémát nem jelentenek, csípő-lazaságom a húszas éveimnél is jobb.
A kollagén emésztése
Zselatin = kollagén. Sok cikk javasolja a napi zselatin fogyasztást (1-2 teáskanálnyi mennyiségben – ez 4-5 g körül lehet), de sok helyen nem veszik figyelembe, hogy a háztartási zselatin hosszú fehérje láncú a zselé képzés miatt, így nagyon nehezen emészthető. Ráadásul leginkább marhacsontból, inakból készül, aminek az emésztése még körülményesebb.
Akik a háztartási zselatinnal próbálják ízületeik mozgáskészségét visszanyerni, többnyire gyomorégésről, hasmenésről számolnak be, ezért a zselatin fogyasztását hamar abba is hagyják. A lényeg a könnyű emészthetőségen van, hogy a teljes aminosav bázis felszívódhasson, ezért a hidrolizált, lehetőleg I-es típusú kollagénnel pótoljuk testkollagén szükségletünket, az emberi genomnak legmegfelelőbb sertés kollagénnel.
A Vlife termékek (www.vlife.hu) I-es típusú hidrolizált sertés kollagént (bőrből kivont) tartalmaznak, az ízesített változat ezen felül megfelelő mennyiségben C-vitamint is.
Esztétikum
Napjainkban nagyon fontos elvárás, hogy kinézetünk sportosságot, fiatalos külsőt mutasson. Ehhez a testünk által elvárt mennyiségben fogyasztott kollagénnel elérhetjük, hogy bőrünk még idős korban is sima maradjon, 10-15 évvel nézhetünk ki fiatalabbnak valós korunknál. Egy bizonyos kor után ezt nem kevesen másodlagosnak tekintik, pedig nem csak a kinézet lesz előnyösebb, hanem a mozgáskészség is. Magas dózisú kollagénbevitellel pozitív testérzet jelenik meg, napokon belül.
A gyors és hatékony változás, illetve javulás érdekében egyedi dózisok, diéta összeállítása célszerű, ebben a 3. DAN-os karatemester nagyon szívesen segít bárkinek. E-mail címe: kindl.gyorgy@gmail.com
Szólj hozzá