80 nap alatt 82 csúcsot hódít meg az év kalandora

Az olvasóink számára már jól ismert Ueli Steck alig több mint EGY HÓNAP alatt megmászott 67 864 métert, bringájával letekert 525, és lesétált 442 kilométert. És ez még nem minden… A svájci hegymászó folytatja az emberfeletti erőpróbát: még 23 576 métert kell megmásznia, és 440 kilométert kell letekernie ahhoz, hogy befejezze azt, amit elkezdett. Ez a #82Summits projekt.

82-climb-summits

Ueli a teljes út felénél (Fotó: #82Summits)

Egy projekt születése

A 2015-ös év kalandora a világ legnehezebb hegycsúcsainak szupergyors egyedüli megmászásairól híresült el. A 38 éves svájci “szuperember” Európa mind a nyolcvankét 4000 méter feletti hegycsúcsát meg szeretné mászni nem kevesebb, mint 80 nap leforgása alatt. Ehhez csak a végtagjait használhatja: autó, helikopter, vagy hasonló szállító eszköz nem segíthet neki. Mindössze egy kerékpár, egy pár síléc, és egy siklóernyőt visz magával.

Steck június 11-én kezdett bele az embertelen projektbe, akkor a svájci Piz Berninán kapaszkodott fel. A 4048 méter magas hegyet nem volt olyan nehéz megmászni, mint 2013-ban az Annapurnát, amiért 2014-ben Piolet d’Or díjat kapott (ez a hegymászók legmagasabb kitüntetése). Ennek ellenére mondhatjuk, hogy a #82summits ebből a mászásból született.

Ueli elmondása szerint az Annapurna élete legnehezebb mászása volt:

“Folyamatosan élet és halál között voltam, és tudom jól, hogy nagy szerencsém volt. Én vagyok az egyetlen, aki tudja, mekkora rizikót vállaltam – az átlagembereknek ezt el sem tudom magyarázni.” – mondta.

Steck az Annapurnán (Fotó: Ueli Steck)

Steck az Annapurnán (Fotó: Ueli Steck)

Új kihívások nyomában

Az Annapurna után Steck előtt nem állt olyan projekt, ami kihívást jelentett volna; ezért saját maga talált ki egyet. Újra kellett értelmeznie, hogy az életveszélyekkel teletűzdelt hegymászó iparágban mi jelent igazán sikert:

” Az elmúlt három évben folyamatosan élet és halál között voltam, de ez az életforma előbb-utóbb zsákutcához vezet: az ember megöli magát. Nézzétek csak meg az összes jó francia ’80-as évekbeli hegymászót: Christophe Profiton kívül mind halottak. Ő is csak azért él, mert egy napon elhatározta: többé nem teszi kockára életét. Ugyanez játszódott az én fejemben is: új utat kellett találnom.” – mondta Ueli, miután megálmodta a #82Summits-t, ami a halált megvető bátorságot háttérbe, a fizikai teljesítmény mögé helyezi.

82-summits-climb

Fotó: #82Summits

Steck szinte állandó mozgásban van: hajnali 2 és 4 óra között kel, majd 8-14 órán át mozog egy nap. Egy epikus hajsza során, június végén Monte Rosa-masszívum összes (18) csúcsát megmászta egyetlen nap alatt. Ez egy átlagos hegymászónak háromtól öt napig tartott volna. A következő napon 12 mérföldet futott Matterhornig, megállt egy gyors kávéra a Hornli hut menedékházban, majd délre megmászta Svájc leghíresebb hegycsúcsát.

Eddig összesen három pihenőnapja volt, azokat is rossz időjárás miatt vette ki.

Steck Stílusa

Steck általában kevés felszereléssel, “könnyedén” szeret utazni, “csak” egy tízliteres palackot, egy 40 méteres kötelet cipel magával:

“A nehéz hátizsákok egészségtelenek,” – mondja mosolyogva. Hosszú és nehéz útján egyik jó barátja, Dani Mader követi egy furgonnal, amiben Ueli bringája, egyéb tartozékai és felszerelései vannak. Steck elmondta azt is, hogy a legnehezebb az egészben a folyamatos koncentráció megtartása:

“Az Annapurna után úgy tűnhet egeseknek, hogy nagyon kevés rizikó van abban, amit most csinálok, pedig ez egyáltalán nem igaz. Patrick Berhault, az egyik úttörő francia hegymászó azért halt meg 2004-ben, mert a 82 hegycsúcs megmászása közben lebecsülte az egyik utat. Nagyon könnyen el lehet veszteni a kontrollt, ilyenkor az ember elfelejti, hogy mászás közben folyamatos életveszélyben van. Amikor ez bekövetkezik, szinte mindig történik valami.”

Steck várhatóan augusztus 29-én fejezi be a kalandot.

Comments

comments

Szólj hozzá

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.