XTERRA: Van, aki már négyszer vágta zsebre a világ legjobbjait

Dél-afrikai történelmi sikerrel és hihetetlen magyar eredménnyel ért véget a 15. XTERRA tereptriatlonos világbajnokság a hawaii Mauin. A terep még a szokásosnál is nehezebb volt, mivel lávasivatag, óceáni süppedős homok és masszív hullámzás nehezítette meg az elszánt versenyzők dolgát a kies Hawaii-n.

A barlangember, azaz a The Caveman becenévre hallgató 37 éves dél-afrikai Conrad Stoltz (első fotónkon) negyedik alkalommal hódította el a világbajnoki címet, és ezzel örökre beírta a nevét a sporttörténelmébe, ugyanis ő az első triatlonos, akinek ez sikerült.
A versenyről egy tízperces videóösszefoglaló is készült – lendüljünk bele:

Stoltz 2001-ben, 2002-ben és 2007-ben is világbajnok lett, azonban ennek a győzelmének örül a legjobban.
"2007-ben jó érzés volt nyerni, kifizetődtek a fáradalmaim, amik a sérülésekből való felépülés okozott. Az idei egy kicsit más volt, óriási érzelmi nyomás alatt versenyeztem“ – nyilatkozta a mostani verseny után Stoltz.
Ezt a győzelmét a rákkal küzdő édesapjának ajánlotta.
"Teljesen mindegy, mi lett a viadal végkimenetele, a szüleim mindenféleképpen büszkék rám. Így, hogy első helyen végeztem, ez a legszebb ajándék, amit adhatok nekik“ – folytatta a dél-afrikai örökember, aki 1500 méteres óceáni úszást, 31 kilométer sivatagi kerékpározást és 11 kilométeres futás abszolvált a leggyorsabban.

A távot 2 óra 31 perc és 7 másodperc alatt teljesítette, ami egy nagyon erős eredménynek számít, azonban – saját bevallása szerint – a pálya nehezebb volt, mint amilyenre előzetesen számított.
Az úszó szám után csupán a hetedik helyen jött ki a vízből, azonban a mountain bike-os szakaszon rekordidőt tekert, és öt percet vert a mezőnyre, megalapozva ezzel a végső győzelmét.
A nőknél az amerikai Shonny Vanlandingham (második fotónkon) végzett az első helyen.
Számára ez egy óriási megkönnyebbülés, három éve folyamatosan top 10 helyen végez, de a címet még sosem sikerült elnyernie. Most sikerült neki.
"Három éve versenyzem az XTERRA-n. Mindenképp az volt a célom, hogy 41 évesen végre elhódítsam a címet" – mondta az amerikai, akinek óriási küzdelemben sikerült legyőznie a háromszoros bajnok brit Julie Dibens-t.
A nőknél is a bicajos szám volt a döntő.
"Ördögien tekert" – mondta vetélytársáról Dibens.
Az amerikai Stoltzhoz hasonlóan a mezőny legjobb biciklis idejét mente, így biztosítva magát az első helyre.

Az Age-Group kategóriáknak magyar vonatkozása is volt: a soproni Poór Brigitta (harmadik fotónkon) bravúros ezüstérmet szerzett a kategóriájában.

Poór a szardíniai Európa-bajnokság megnyerésével kvalifikálta magát Mauira.
A magyar lánynak nagyon nehéz dolga volt, akklimatizációs problémákkal küzdött, amik csak a verseny napjára múltak el.
"Az első napokban sokkot kapott a szervezetem, a pulzusom az egekben volt, túl sok víz gyűlt fel bennem” – panaszkodott Poór az index.hu-nak.
A Hawaii-n először versenyző lány nem ijedt meg az új és brutális tereptől, sőt külön motivációt jelentett neki: “Nem is igazán vettem észre, hogy nehéz lenne. Nekem jó, ha egy új dologgal kell megküzdenem, így nincs idő arra, hogy azzal foglalkozzam: Úristen, mindjárt megdöglök!”

Valószínűleg ennek a felfogásnak is köszönhető, hogy az első XTERRA megmérettetéséről rendkívül szép eredménnyel, és ezüstéremmel a zsebében repülhetett haza…