X Games: Szörfbe oltott kosárlabda

NBA-típusú Kelet-Nyugat gála, négy negyed, négy-négy játékossal. De várjunk csak, ezek a fiúk nem parketton állnak, hanem szörfdeszkákon! Ez az X Games hullámlovas döntője, kosaras elemekkel felturbózva.


Brad Gerlach, a The Game atyja
Fotó: Paulsen/ESPN

Az Egyesült Államokban az egyik legnépszerűbb és legjobban fizető extrémsport a hullámlovaglás. Ennek ellenére az extrém olimpiák első nyolc évében nem sikerült a programba kerülnie, főként azért, mert egy átlagos szörfverseny napokig is eltart. Nincs elég nagy hullám, rossz az idő, sötét van, stb. Nem volt mit tenni, ki kellett találni egy olyan versenyformátumot, ami sokkal jobban megfelel a három napos X Games és persze a tv igényeinek.



Ebből az ötletből született meg a The Game-re keresztelt versenyforma. Az alapötlet a kosárlabdából való. Az alapvetően egyéni sportból Brad Gerlach, a The Game kidolgozója egy csapatsportot kreált. Valami alapján csoportosítani kellett, így született – szintén kosaras mintára – a kelet-nyugati felosztás. Mivel a hawaii és az ausztrál szörfösöket sem lehetett kihagyni, Hawaii „nyugati-parti”, Ausztrália pedig „keleti” terület lett.


A keletiek bevonulása
Fotó: Grant Ellis/Shazamm/ESPN

A csapatok már megvoltak, most már csak a rövidítést kellett megoldani. Az NBA mintájára négy negyedre osztották az összidőt, de a negyedek itt kicsit hosszabbak, mint a kosarasoknál. Húsz perc jut egy negyedre, mialatt 4-4 előre megadott szörfös mehet ki a „pályára”. A pontozás a hullámokon bemutatott trükkök, forgások, deszkafogások nehézségi fokán alapul. A négy versenyző pontszámát összeadják, és ebből születik a negyed csapatpontszáma. Amelyik gárdánál ez magasabb, az nyeri a negyedet. Egyszerű és nagyszerű, a partról az eredményhirdetőkön is jól követhető rendszer.



A cserejátékosok a kispadon ülve, a közönség közvetlen közelében drukkolhatnak a vízben küzdő társaiknak, kurjongatással, felugrásokkal, mint az NBA-ben. A csapategység erősítése és a könnyebb megkülönböztetés miatt még mezt is gyártottak nekik, névvel, sorszámmal a hátukon, ahogy kell.


Kelly Slater, a hatszoros világbajnok
Fotó: Grant Ellis/Shazamm/ESPN

A remek ötlettel mindössze két gond volt 2003-ban és 2004-ben is. Az egyik az, hogy az Anyatermészettel nem egyeztettek, így hiába vonult fel a világ legjobb húsz szörföse, ha a hullámok inkább kezdőknek való méretűek voltak. Persze a világ legjobbjai a 60-90 cm-es hullámokat is meg tudják lovagolni, el is tudnak róluk emelkedni, de látvány tekintetében ez messze áll attól, amit mondjuk a hatszoros világbajnok Kelly Slater produkál egy-egy hullámalagútban (tube), amikor minden oldalról víz veszi körül, a fotósok nagy örömére. Ez van, ezt kell szeretni, mondják egyelőre a szervezők. Az X Games színhelye még pár évig biztosan Los Angeles marad, ahhoz pedig Huntington Beach van legközelebb, a Csendes-óceán meg egyelőre arrafele ennyit tud produkálni. Már felmerült, hogy keresnek egy másik helyszínt, de akkor lehet, hogy nem lenne annyi néző, mint mondjuk a mostani versenyen volt, amikoris 30 ezren tolongtak a homokban.

A másik gondról se felejtkezzünk meg, bár ez csak a résztvevők felét érintette, no meg némileg a közönséget. Ugyanis hiába rendezték a versenyt Kaliforniában, hiába találta fel a The Game-et egy kaliforniai, hiába drukkolt a több ezer néző a Nyugatiaknak, 2003-ban a Keletiek nyerték a versenyt. Volt is nagy fogadkozás a napnyugta irányából: idén visszavágunk. Tanultunk a hibáinkból, egységesebb a csapatunk, jobb a taktikánk, most mi fogunk nyerni.



Erre a keleti-parti Shea Lopez szerényen csak annyit mondott, hogy „nálunk van Kelly Slater, a hatszoros világbajnok, CJ Hobgood, 2001 világbajnoka, és az aerial versenyszám bajnoka, Aaron Cormican. Vagyis nálunk vannak a jobb játékosok, tehát mi fogunk nyerni”. (Arról, hogy attól, hogy egy csapat a világ legjobb átékosaiból áll fel, még nem biztos, hogy mindig nyernek is, sokat tudna mesélni Larry Brown, az NBA sztárokból felálló Dream Team edzője, akik Athénban a várakozáson alul szerepeltek, kapaszkodhattak a dobogóért.)



Vagyis mindkét csapat nagyon készült, folyt a pszichológiai hadviselés. Aztán eljött a nagy nap, ami ebben az esetben tényleg történelmi volt, ugyanis szörfversenyt az amerikai tévék még sohasem adtak élőben. Most a reklámhegyek között láthatta minden demokrata és minden republikánus (sőt a függetlenek is), amint a világ legjobbjai a miniatűr hullámokon küzdenek. A keletiek mentek először vízre, és el is vitték az első negyedet. A második negyedre a nyugatiak is bemelegedtek, az már az övék volt. A harmadikat megint a keletiek bírták jobban.


Andy Irons most nem remekelt
Fotó: Grant Ellis/Shazamm/ESPN

A negyedik menetben egy jó, de nem bámulatos sorozatot produkáltak, így a nyugatiakon múlott minden. Ha belehúznak, még nyerhetnek. Andy Irons-on múlott minden. Ő volt az, aki tavaly Kelly Slater elől az utolsó futamon megnyerezte a világbajnoki címet. A hawaii fiú híres a kötélidegeiről, most azonban talán megzavarta, hogy élő adásban kell nagyot nyújtania, ugyanis csak szenvedett a hullámokon, miközben a parton már az egész keleti csapat talpon volt.


A kétszeres bajnokcsapat
Fotó: Grant Ellis/Shazamm/ESPN

Azt nem lehet mondani, hogy kitört a hangorkán, amikor kiderült, 2003 után 2004-ben is a keletiek nyertek, a nézők többsége ugyanis kaliforniai révén a nyugatiaknak drukkolt. Így az állás 2-0 a keletieknek, így hiába számít Kalifornia és Hawaii szörfmekkának, az X Games-en mind a kétszer kikaptak.



A díjkiosztón a keletiek csapatkapitányának, Kelly Slaternek az a Bethany Hamilton adta át az érmeket, akinek történetéről már mi is többször beszámoltunk. A 13 éves Bethany egyik karját tavaly ősszel harapta le egy cápa, de a tinilány nem adta fel, azóta is szörfözik, és Amerikában médiasztár lett.



Apropó lányok: Brad Gerlach-ot, a versenyforma kidolgozóját idén többször is megkérdezték, hogy az X Games-en miért csak a férfi szörfösök versenyezhetnek, hisz a lányoknak is van világkupa sorozat. Brad elmondása szerint ő kérdezgette őket, de nem volt rá elég érdeklődő a lányok közül. Ez szinte érthetetlen, hiszen ennél jobb reklámot egy sportoló sem kaphat, de ők tudják. Talán jövőre már nekik is lesz kelet-nyugat.

Comments

comments