X Games IX: trükkös parkosok

Augusztus 16-án tartották a BMX Park döntőt, ahol egy hatalmas pálya várta az arra felmerészkedőket. Veszélyes manőverek, drámai balesetek és Nyquist második aranya az extrem.hu beszámolójában.

Az ominózus BMX Park pálya
Fotó: G.Crosland/EXPN

A döntő előtti napokban a versenyzők elkezdték felderíteni a terepet a Staples Centernél. Jól is tették, mert a verseny szervezői egy eléggé szűk és gyors pályát állítottak fel. A megszokott versenyrámpákat a gördeszka parkokból ismert korlátokkal és szegélyekkel egészítették ki.

A BMX-esek ugrattak, forogtak, pörögtek és csúsztak a park területén, amelyek negyedcsövekből, korlátokból és néhány utcai akadályból álltak. Az indulóknak 60-75 másodpercük volt arra, hogy elkápráztassák a bírókat. Minden versenyző két kört futhatott, és a legjobb kör számított a végeredménynél.

Meglepetés rögtön az elején:

Az X Games-en először versenyző Young
Fotó: ESPN

Gary Young (San Diego, Kalifornia) rögtön az első körénél 90.80 pontot kapott, és hol volt még a második kör. Young még csak 20 éves, és ez volt az első X Games versenye. Nem rossz teljesítmény. Gyorsan és agresszívan bicajozott, és trükkjeit a legvalószínűtlenebb helyeken hajtotta végre.

Young csak addig tudta tartani első helyét, amíg Ryan Nyquist (Greenville, Észak-Karolina), a tavalyi aranyérmes, színre nem lépett. Ha emlékeztek, az idei extrémsportok olimpiáján Nyquist egyszer már bebizonyította, hogy jó bicajos, hiszen ő nyerte meg a BMX Dirt döntőt, sőt 2003-ban még egyetlen versenyen sem tudták megverni. Méltán jelentett tehát komoly ellenfelet a Parkban is.

A kétszeres aranyérmes Nyquist
Fotó: Pete Demos/Shazamm/ESPN

Nyquist egyetlen rámpát, peremet vagy akadályt sem hagyott ki. Az első köre tele volt nehezebbnél nehezebb trükkökkel: barspin 540, azaz 540 fokos kormánypörgetés (amikor a BMX-es a levegőben, 540 fokosan megpörgeti a kormányt, majd még landolás előtt megragadja azt), amit aztán rögtön egybe is fűzött egy 720 truck driver-rel, azaz egy ’720 fokos teherkocsi-vezetővel’ (amikor egy 360 fokos ugrásnál a kormányt is megpörgeti 720 fokosan). Természetesen osztatlan sikert aratott úgy a nézők, mint a bírók körében, amelyet a köréért kapott 95 pont is bizonyított.

„Még ha tudom is, hogy jól fogok teljesíteni, akkor is mindig nagyon izgulok a versenyek előtt.” – nyilatkozta Nyquist az EXPN-nek.

Drámai változások:

Chad Kagy (State College, Pennsylvania) szintén jól szerepelt első körében. Úgy tűnt, mindenki a legjobb formáját hozta. Kagy egyébként is hatalmas ugrásairól ismert, éppen ezért talán ő is úgy gondolhatta, nem okozhat csalódást rajongóinak. Volt ott tailwhip 360, amikor a bicajos 360 fokosan megpörgeti bringáját tengelye körül, miközben ő a kormányt fogva nem mozdul el, majd a BMX-en landol, mielőtt leérkezne a földre, de az előbb ismertetett barspin sem hiányozhatott.

Itt még nem volt semmi baj
Fotó:ESPN

Amilyen jól mentek az első körök, olyan rosszul sültek el a másodikak. Young, aki az első körök után a második helyen állt, nem tudta megelőzni a Nyquistot. Kagy ekkor még a bronzérem várományosának tartotta magát, de sajnos utóbb rá kellett jönnie, hogy tévedett. Amikor megkísérelt egy double tailwhip-et, vagyis kétszer megpörgetni a bicajt a tengelye körül a levegőben, hibázott, és arccal lefelé érkezett a földre. Mindenki ijedtségére kb. 40 másodpercre el is veszítette az eszméletét. Innen már nem volt visszaút. Világossá vált, hogy ugrott a harmadik hely.

„40 másodpercig ki voltam ütve. A fejem hátsó része nagyon fáj, pedig be sem ütöttem. Nem szeretek aludni a köreim közben.” – nyilatkozta Kagy az EXPN-nek.

A dobogósok (balról jobbra):
Young, Nyquist és Mirra
Fotó: Clarke/Shazamm/ESPN

Kagy esése után Dave Mirra (Greenville, Észak-Karolina) következett, aki persze nem akarta elszalasztani a hirtelen jött lehetőséget. Amit Kagy elrontott, azt Mirra tökéletesen mutatta be: körét rögtön egy tökéletes double tailwhippel nyitotta. Nagyobbnál nagyobb ugrásokat hajtott végre, viszont kisebb hibák és egy esés miatt csak 89.40 pontot kapott, ami azért így is elegendő volt a bronzéremre.

„Sok trükkel tömöm meg a köreimet, ami miatt azok elég nehézzé válnak. Ezek az én nagy trükkjeim, és elég nagy kockázatot jelent mindet bemutatni egy körben. Sajnos ez ma nem úgy jött össze, ahogy szerettem volna, de ez is csak egy verseny a sok közül, nem?” – nyilatkozta Mirra az EXPN-nek a döntő után.

Stílusosan a legesélyesebb versenyző, Nyquist fejezte be a döntőt utolsó körével. Már nem kellett túl sokat mutatnia, hiszen mindenki tudta, hogy ő az aranyérmes. Az indulók közül egyedül Mirra volt az, aki ugyanazon az X Games versenyen két BMX döntőben is söpört már be aranyérmet. Hozzá most Nyquist is csatlakozhatott, hiszen a Dirt és a Park kategória boldog nyertesévé vált.

Az EXPN hivatalos honlapján mindhárom dobogós köre megtalálható a videóarchívumban, így aki nem volt éppen Los Angelesben, az is megnézheti a versenyzőket.