Az X Games-en idén debütáló szörfösök, illetve csapataik szombaton megkezdték a versengést. A hihetetlen csatából a keleti csapat került ki győztesen. Az extrem.hu beszámolója a hullámokról, a manőverekről, az izgalmakról és a hangulatról.
Rajongók a parton Fotó: Tony Donaldson/Icon SMI |
Az idei X Games egyik legjobban várt versenye az extrém olimpián idén debütáló hullámlovas viadal volt. Mint ahogy arról a beharangozónkban már beszámoltunk, a versenyre egy új formátumot dolgoztak ki, The Game néven, ahol a keleti és a nyugati part legjobbjai csaptak össze. Volt itt minden, ami az amerikai csinnadratta része, akár egy All Star Gálán. Be is izzítottuk a számítógépet, hogy kiderítsük, beváltja-e az extrém olimpiát rendező ESPN tévétársaság az igéretét: lesz-e élő netes videóközvetítés. Így lenne ötösünk a lottón. Persze, hogy nem volt.
Azóta persze már kiderítettük, melyik égtáj csapata volt a jobb:
Az edzések már augusztus 8-án elkezdődtek, de az éles verseny előtt is volt lehetőség a gyakorlásra. Már szombaton reggel 8-kor hatalmas tömeg gyűlt össze a mólónál a szimplán Surf City-ként emlegetett Huntington Beach-en. A hullámok kb. 0,6-0,9 méteresek voltak, de néha azért az egy métert is meghaladták. Igaz, a hullámok méretükben kicsik, viszont annál erősebbek voltak. Ez lehetőséget adott a szörfösöknek arra, hogy ugrásokat és különböző manővereket hajtsanak végre. Már az edzés alatt kiderült a nézőközönség számára, hogy egy nagyszerű versenynek lesznek szemtanúi, és a látvány nem is maradt el.
A rivalizálás már korán reggel elkezdődött a két csapat között. Természetesen nem kell véresen komolyan venni a dolgot, hiszen az itt szörfözők szinte mindannyian nagyon jó barátságban vannak. Ez az esemény azonban jó alkalom volt arra, hogy a kissé megfakult kelet-nyugat ellentétet felélesszék, amely csak jobban sarkallta a csapattagokat a minél jobb eredmények elérésére.
Kelly Slater, a keletiek húzóereje Fotó: Grant Ellis/Shazamm/ESPN |
A két csapatot úgy konferálták be, mint ahogy azt az LA Lakers esetében tennék, egyenként mutatták be őket, örjöngött a tömeg, stb. Ilyet még soha senki nem látott, és nem hallott egyetlen szörfversenyen sem, s ez meghatározta az aznapi nagyszerű hangulatot. A vendég keleti parti csapat kezdte a hullámlovaglást. Az első negyed kezdő négyesét Shea Lopez, Aaron Cormican, Ben Bourgeois és Damien Hobgood alkotta, akik összesen 49.45 pontot szereztek. Miközben a nyugati parti edző és a csapattagok idegesen szemlélődtek, a keleti part kispadjának környéke hangos volt az üdvrivalgásoktól.
A második negyedben a keletiek második négyesét szinte kötelező volt nézni, hiszen nem mások szörföztek, mint a hatszoros világbajnok Kelly Slater, Cory Lopez, Shane Dorian és egy szabadkártyás, az ausztrál Taj Burrow. Kivételes képességű szörfösök egytől egyig, így nem is csoda, hogy jelenleg a legjobb 44 hullámlovas között vannak a világon. Taj szinte megtáltosodott ebben a negyedben, és az egyik ugrást hajtotta végre a másik után.
A következő menet a nyugati csapaté volt. A pontszámok nem is alakultak rosszul az elején, de a hullámok nem voltak jó partnerek, így a jó kezdés is elmaradt. Egymás pocskondiázása sem maradhatott el, már ami a két csapatot illeti.
Tim Curran, az ugrások királya Fotó: Grant Ellis/Shazamm/ESPN |
A nyugatiak második négyesét Rob Machado, Pat O‘Connell, Tim Curran és a szabadkártyás Kalani Robb alkották. A 24 éves, hawaii Kalani az ESPN által júliusban közzétett listán még nem szerepelt, mint szabadkártyás, mi is csak az utolsó pillanatban tudtuk meg, hogy az ausztrál Mick Fanning helyett fog szerepelni az X Games-en. Nem hozott szégyent csapatára, hiszen egyetlen egy hullámon nem kevesebbszer, mint ötször hajtotta végre az off the lip manővert, ami nem jelent mást, mint függőlegesen felcsúszni egészen a hullám pereméig, a hullám éppen megtörő tajtékos részéig, majd egy eléggé durva fordulattal visszatérni a hullám arcára, vagyis a még megtöretlen részre. Tim pedig, aki az ugrások királya, egy 360 fokos frontside ugrással (a hullámlovas arccal a hullám felé szörfözik) kápráztatta el a parton összegyűlt népes sereget.
Dane Reynolds nagyszerű ugrása Fotó: Grant Ellis/Shazamm/ESPN |
A harmadik negyed első 20 percében újra a keleti part négyese volt a vízben. A tartalékos Aaron Cormican szintén egy 360 fokos frontside ugrást produkált, sőt tovább játszadozhatott a hullám belső oldalán, amellyel 9 pontot szerzett, s csapatát újra a vezető pozícióba állította.
A nyugati partiak 20 percében alig voltak hullámok, mígnem egy kitűnő sorozat érkezett, s a négyes összes tagja kiemelkedően magas pontszámokat szerzett. Sőt, ebben a 20 percben született meg az egész verseny legmagasabb pontszáma, 9.07, amelyet a még csak 17 éves Dane Reynolds kapott a nap legnagyobb ugrásáért, egy másfél méter magas frontside grabért tökéletes landolással (ez a manőver lehetővé teszi, hogy a szörföst ne mossa el a hullám peremének lecsapódása; a szörfdeszka oldalának megragadását jelenti ugrás közben).
Kelly Slater a győzteseknek járó medállal Fotó: Grant Ellis/Shazamm/ESPN |
Az utolsó negyedben a keletieknél Kelly Slater, Cory Lopez és Taj Burrow újra remekeltek rengeteg pontot begyűjtve, s tovább növelve a nyugatiak lemaradását. Ekkora már egy több mint 25.000-es nézőközönség szurkolt a partról. A nyugatiak utolsó 20 percükben még remekeltek, ahol Rob Machado, Tim Curran, Kalani Robb és Pat O‘Connell próbált javítani a helyzeten.
Mint ahogy az már egyszer megtörtént velük a nap folyamán, a hullámok megint késtek a legutolsó percekig. Ebben a körben megint Tim Curran volt az, aki lélegzetelállító mutatványával kiérdemelhette volna a nap ugrása díjat. Csaknem két méterrel magasabban kiindulópontjától a szörfdeszka oldalait megragadva 360 fokos fordulatot tett a levegőben. Ekkor már csak 30 másodperc volt hátra a versenyből, mely alatt a nyugati part csapata nem tudta behozni csekély lemaradását a keleti csapattól.
Ha a nyugatiak olyan szerencsések lettek volna a hullámokkal, mint a keletiek, talán máshogy alakult volna a helyzet. De ezt már nem fogjuk megtudni. A szörfösök első X Games arany medálját tehát a keleti part csapata vihette haza.
|