X Games IX: gördeszka paradicsom tiltott helyen

Az idei extrémsportok olimpiájának utcai és legjobb trükk gördeszkás döntői nagy közönség előtt, frenetikus hangulatban zajlottak. A dobogósokról, a trükkökről, a körülményekről, a tiltott helyről, no meg a rendőrökről tudhattok meg többet cikkünkből.

Koston a korláton
Fotó: Seu Trinh/Shazamm/ESPN

Augusztus 10-én a gördeszkások megmutatták, mit tudnak. Ekkor rendezték meg ugyanis az utcai gördeszka, illetve a sportág legjobb manővereinek döntőjét. Az X Games hivatalos indulása előtt néhány sportágban egy héttel előbb rendezték meg a versenyeket. Ezek a hullámlovaglás, a downhill BMX, illetve az utcai és a legjobb trükk gördeszka voltak. Az utóbbi két verseny helyszíne a Staples Center környéke volt Los Angelesben. A Center egyébként az LA Lakers otthonának számít. Érdekesség, hogy a helyszínen teljesen tilos a gördeszkázás. Az idei X Games azonban kivételt jelent, ezért meglehetősen furcsa lehetett az indulóknak a helyszínre érkezni, a gördeszkákat elővenni, miközben az LAPD rendőrei biztosították a terepet.

A gördeszkások tehát a Staples Centeren kívül kezdhették meg a versengést. Néhány elem eredetileg már deszkázásra is felhasználható volt, illetve csak erre az alkalomra újabb tárgyakkal bővítették a pályát.

A szponzor nélküli Rodil
Fotó: EXPN/Seu Trinh

A pálya:

De hogy is néz ki ez az egész? Két különböző szintet egy kilencfokú, középen kétkorlátos lépcső köt össze, melynek mindkét szélén egy-egy cement szegély található. Aztán volt még mozgássérülteknek fenntartott rámpa és piknikasztal, melyek szintén két szintet kötöttek össze. Az alsó szinten például kis padok tartoztak egy cementszegélyhez, illetve több apróbb akadály boldogította a deszkásokat.

A közel 1500 fős nézősereg közelről szemlélhette az eseményeket, hiszen rögtön a pálya szélén felállított barikádok mögül mindenkit tökéletesen lehetett látni, ami az is lehetővé tette, hogy a rajongók beszélgethessenek a versenyzőkkel. A lazaság ellenére viszont világszínvonalú gördeszkázást láthatott az, aki kilátogatott a döntőre.

Déltől tehát elkezdődött a streetesek végső összecsapása. Mind a 10 döntős részére biztosították a 3×75 másodperces futásokat. Hat bíró állt rendelkezésre, és 2 körre körönként maximum 100 pontot adhattak. Tehát egy deszkás egy körért hat pontszámot gyűjtött be, melyekből a legalacsonyabb és a legmagasabb pontszámot elhagyták, és a maradék négy pontszámot átlagolták. Az a versenyző lett a győztes, aki két legutolsó körében a legmagasabb pontszámot szerezte.

Rodriguez, Koston és Rodil jr. (balról jobbra)

Az idei X Games legjobb utcai gördeszkásai:

Eric Koston (San Bernardino, Kalifornia) második körét hibátlanul teljesítette. Átugrotta a már korábban említett piknikasztalt (kickflip), és a deszka hátsó felének megcserélésével leszáguldott az egyik korláton. Ezzel a mutatványával, illetve összesen 93.33 pontjával biztosította magának az aranyérmet. Érdekesség, hogy pontosan a gördeszka-verseny kezdete előtt érkezett meg Los Angelesbe. Sőt, még 10 percet késett is: egy barátja esküvőjéről esett be. Nem volt lehetősége edzésre, ennek ellenére ő lett a nap hőse.

A legelső körben ugyan még mindenkinél voltak hibák, de a brazil Rodil de Araujo jr. már itt tökéletesen teljesített. Szinte mindent megmutatott: különböző deszka közepi és végi csúsztatások (lipslide, tailslide), illetve számos ugrás (kickflips). Szorosan Koston mögött volt a harmadik menetben, és majdnem sikerült is megvernie, de Koston nagyon jól futott a második körben, s az ott szerzett pontokkal nem volt kérdéses, kié lesz az arany. Teljesítményével nem volt gond, de sajnos csak az ezüsttel vigasztalódhatott. Összesen 91 pontot szerzett. A legjobb trükkök versenyében szintén ezüstérmes lett.

Paul Rodriguez (North Hills, Kalifornia) már az edzések során magabiztos volt, keveset hibázott. Mivel ezt a formáját a döntő során is hozta, néhány technikai trükkel sikerült megszereznie a bronzérmet 89.67 pontjával.

Trükkökből nem volt hiány:

A trükkös Muska

Délután 2-től 3-ig tartott a legjobb gördeszkás trükkök döntője. Minden versenyzőnek 15 perce volt összesen három helyszínen az adott pályán belül a trükkök végrehajtására. Amikor a bíró jelezte a negyedóra végét, a deszkások maguk választották ki azt a trükköt, amit ők a legjobbnak tartottak teljesítményüktől függően, s azért az egy trükkért kapták pontjukat. A bírók a 10 indulót a trükk eredetisége, nehézsége, stílusa, magassága, távolsága, illetve végrehajtása alapján állították sorrendbe.

Chad Muskának (Los Angeles, Kalifornia) egész nap jókedve volt, ami át is ragadt a nézőkre. Jókedve a nap végére sem hagyott alább, mivel trükkösen megszerezte az aranyat. Szinte mindent megcsinált, amit csak lehetett a korlátokon és a piknikasztalon. Az egyik betonszegélyen végrehajtott deszka végi csúsztatás döntött el mindent. Bár még volt öt perce, befejezte a versenyzést, s deszkáját az egyik rajongónak adta. Akkor már biztosra vette a győzelmet, s nem is tévedett. Rodil lett az ezüstérmes, Wagner Ramos (Cascavel, Brazília) pedig a bronzérmes, aki rengeteg technikai trükköt bevetett, de sokat rontott, ami így csak a harmadik helyre volt elég.