X Games: A hódeszkásoknál nem olvadt el a papírforma

Akik szeretik a meglepetéseket, azok némileg csalódottak lehettek a snowboard döntők után. Szinte minden számban az esélyesek nyertek, és gyarapították aranyérmeik számát. Persze azért nem volt unalmas: 1080-as forgás, féldeszkányi győzelem és topban futott kűr. Jól hangzik, ugye?

A 2004-es téli extrém játékokon három hódeszka számban hirdettek győztest: Boardercross-ban, Superpipe-ban és Slopestyle-ban. A motoros számokkal ellentétben a snowboardos döntőkben nem borult a papírforma: ahol elindult a címvédő, ott általában nyert is. Bár a hódeszkás X Games résztvevők között akadt jó pár európai, mindössze egy számban sikerült az újvilágbeliektől elhódítani, és az Öreg Földrészre hozni az aranyat.



Visszatérők és lélegzők


Tara és Janna a döntő után
Fotó: Shazamm/ESPN

A 2004-es X Games első érmét a hódeszkások Slopestyle számában, a női döntőben adták át január 24-én. Bár ez esetben is egy lejtőn kell teljesíteniük, az alpesi számokkal ellentétben itt nem a sebesség dönt, hanem az, hogy milyen kreatívan használják a lépcsőkkel, ugratókkal tarkított pályát.



A Slopestyle-ban tavaly a lányoknak nem volt szerencséjük, a hóesés miatt csak egy csonka versenyre futotta. Idén szerencsére nem az időjárás volt a főszereplő. A tavalyi dobogósok közül a bronzérmes Lindsey Jacobellis nem jutott a döntőbe, Hana Beaman, a tavalyi harmadik idén az 5. helyig jutott. (Idén a harmadik helyet az amerikai Jessica Dalpiaz szerezte meg.) Ott volt viszont az a Tara Dakides, aki pályafutása során már hat X Games érmet begyűjtött, de sérülés-hegyei miatt két évet kénytelen volt kihagyni. A legnehezebb trükköket ő mutatta be az idei döntőben, azonban volt valaki, aki még nála is kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtott. Janne Meyen a tavalyi verseny után idén sem talált legyőzőre. Győzelme után azt nyilatkozta, hogy „a hódeszkázás számára olyan, mint a levegővétel. Nem tudna élni nélküle, számára ez jelent mindent”.


Shaun White közelről és a lépcsőn

A férfiaknál a január 24-ei döntőben Shaun White-nak legalább annyi esélye volt a címvédésre, mint Janne Meyennek a nőknél.



17 éves legenda



Shaun még mindig csak 17 éves, de már három X Games aranya van. Most sem hagyott kétséget afelől, hogy még mindig ő a Slopestyle legnagyobb menője. A kaliforniai Danny Kass már régi motorosnak számít az X Games-en, ennek ellenére még nem sikerült érmet szereznie Slopestyle-ban, így érthető módon nagyon örült az ezüstjének. A harmadik pedig egy újonc lett, a norvég Andreas Wiig, akinek ez volt az első igazán nagy versenye, és nem is volt más célja mint, hogy döntőbe jusson. Ezt sikerült bőven túlteljesítenie.


Jacobellis, a multitalentum
Fotó: Shazamm/ESPN

X Games után olimpia



A Boardercross-ban egy akadályokkal dúsított lejtőn süvítenek le a hódeszkások. Az nyer, aki a bukkanókkal, kanyarokkal nehezített pályán a leggyorsabban, a többiek előtt jut le. A szám női versenye tavaly egy araszon múlott. Ennyivel nyert ugyanis a 17 éves amerikai Lindsey Jacobellis a svájci Tanja Frieden előtt.



Idén célfotóra nem volt szükség, most Lindsey két másodperc előnnyel ért célba Karin Ruby előtt, ami ebben a sportban utcahossznyi győzelemnek számít. Pedig Karin Ruby sem kis név, a 25 éves francia hölgy 1998-ban arany, 2002-ben ezüstérmes lett a téli olimpián. Az idei X Games-en viszont Lindsey sokkal gyorsabb volt nála. A 18 éves deszkazseni az egyetlen induló az X Games-en, aki mindhárom snowboard számban rajthoz állt. A Slopestyle-ban nem jutott a döntőbe, a Szupercsőben bukott, a Boardercross-ban viszont megvédte tavalyi elsőségét. Győzelme után elmondta, hogy ő már a 2006-os torinói olimpiára készül: félcsőben és Boardercross-ban is rajthoz akar állni.


Repül a, repül a snowboardcross-os
Fotó: Tomas S. Zuccareno/Shazamm/ESPN

A Boardercross férfi döntőjét január 26-án rendezték.



Minden idők legváltozatosabb döntője



Bár itt a döntőben szinte méterről méterre változott az állás, a célvonalnál azonban ugyanaz történt, mint a lányoknál. Ismételt a tavalyi bajnok. 2003-ban a svájci Ueli Kestenholz és a francia Xavier Delerue féltávnál némileg meglógtak a többiek elől, és fej-fej mellett haladtak a célvonalig. Végül Kestenholz kevesebb, mint egy deszkányi előnnyel csúszott át a célvonalon. Ez volt a svájci első X Games aranya. Idén Delerue csak harmadik lett, mivel a már hetedik X Games-én résztvevő amerikai Seth Wescott, aki a tavalyi snowboard vb-n Delerue mögött második lett, befurakodott közéjük. Seth a döntő után azt nyilatkozta, hogy még sohasem vett részt olyan döntőben, ahol ennyit változott volna a sorrend.



Ueli Kestenholz győzelmének jogosságát senki sem vitatta. A gyorsasága mellett a szépségéről híres svájci elmondása szerint mostanában többet filmezik, fotózik, mint versenyez. Leginkább freeriding versenyeken vesz részt, az X Games az egyetlen Boardercross viadal, amin idén rajthoz áll. Persze aranyérmével most egy ideig megint lelkiismeretfurdalás nélkül freeridingolhat.

A bazi nagy amcsi félcső



A félcső nagysága miatt SuperPipenak nevezett versenyszámban az nyer, aki a legfrappánsabb trükköket és a legtöbb forgást tudja bemutatni. Tavaly a mindössze 16 éves Shaun White mindenkit leiskolázott, azóta pedig már-már legendának számít. Ha benevez egy versenyre, a többiek már csak azt elemzik, hogy jók lesznek-e egy ezüstre. Aspenbe, az X Games-re se készültek másképp. Arról, hogy végül nem Shaun nyert, leginkább ő maga tehet. Először a selejtezőkön, vasárnap (jan. 25) esett el egy Haakon-forgásból. Megütötte a jobb térdét, másnap kiment gyakorolni, hogy letesztelje a térdét. A hétfő esti döntő előtt 90 perccel újra elesett, ezúttal egy McTwistből. Mivel Shaun kiütötte magát a döntőből, így a finálé többesélyessé vált, és ennek megfelően minden deszkás igyekezett is saját maga számára megszerezni a dobogó megüresedett legfelső fokát.


Steve Fisher a döntőben
Fotó: Eric Lars Bakke/Shazamm/ESPN

Ez legjobban Steve Fishernek sikerült. 2002 junior félcső világbajnoka, a 2003-as vb bronzérmese tavaly az X Games-en a dobogó közelébe se jutott. 2004-ben 720-as, 900-as és 1080-as fordulataival nem csak a közönséget, de a zsűrit is lenyűgözte. A hírek szerint a döntő után, amikor a tévésekhez ballagott interjúra, egy argentin lány megállította és megkérdezte tőle, nekiadja-e a deszkáját. Steve erre nem volt hajlandó, de közölte a lánnyal, hogy van egy plussz deszkája a szobájában, sőt még a szobaszámot is megmondta neki.



Steve mögött Danny Kass lett a második. Dannynek a 2002-es olimpián és a tavalyi X Games-en is az ezüstérem jutott. A tiszta amerikai dobogót Keir Dillon tette teljessé bronzérmével.


Hannah és Gretchen,
az idei és a tavalyi bajnok
Fotó: Phillips/EXPN.com

A nők Superpipe döntőjében sem volt ott a címvédő. Gretchen Bleiler, Shaun White-tal ellentétben nem a döntő előtt sérült meg, hanem még tavaly decemberben. Szintén a jobb térdére. Így a legnagyobb esélye a tavalyi másodiknak, 2002. olimpiai bajnokának, Kelly Clarknak volt. Jött azonban egy 16 éves tinilány Vermontból. Hannah Teter óriási közönségkedvenc tudása és kisugárzása miatt. A csínytevésre mindig kapható Hannah a döntőre például azt találta ki, hogy egy topban futja a második körét, nem törődve a mínusz fokokkal. Amikor egyik trükkje közben elesett, és végigcsúszott meztelen bőrével a jégen, akkor valószínűleg némileg dühös volt magára, de nem mutatta. A közönség persze örjöngött, Hannah pedig egy aranyéremmel a nyakában távozott Aspenból. Kelly Clark tavaly után 2004-ben is ezüstérmes lett, a 3. a francia Doriane Vidal lett.

Comments

comments