A Hotel California című sláger még a 70-es években indult világhódító útjára, az Eagles szerzeményeként. Valamikor akkortájt születtek meg azon sportok, melyek napjainkra szinte elválaszthatatlanok Kaliforniától, és ugyanúgy terjedtek el az egész világon, mint az örökzöld dal. Ezek a sportágak a gördeszka, a görkorcsolya és a BMX. Most e sportágak révén telhetnek meg a híres hotelek Los Angelesben.
Dave Mirra |
Immár a kilencedik alkalommal rendezik meg augusztus 14. és 17. között az extrém sportok olimpiájának titulált X Games-t. Természetesen ilyen versenyre nem kerülhet sor sehol máshol, mint Amerikában. Ez alkalommal Los Angelesben örülhetnek a rajongók az őrületnek, ami egy hétig fogja lázban tartani a nyugati oldalt. Természetesen több helyszínen lesznek megrendezve a különböző sportágak versenyei, hiszen idén rengeteg új program várja a nézők seregét. Az előző részben tettünk egy kis kirándulást az idei X Games helyszínein. (Az esemény történetében alappillérnek tekinthető BMX és gördeszka versenyek a Staples Centerben, az L.A. Coliseumban, és Woodward Westben lesznek láthatóak.) A versenyen a tavalyi győztesek mellett a világranglista élmezőnye és a nagyobb versenyek érmesei vehetnek részt. A kvalifikációban az amerikai versenyek súlya természetesen jóval nagyobb volt, mint az Európai rendezésű eseményeké. Ezért az öreg kontinensről tényleg csak azok a világsztárok tudtak kijutni, akik már letették névjegyüket a szakma előtt.
Ryan Nyquist |
Miről is szól az X Games? Aki járt már Amerikában, és volt bármilyen nemzeti sportrendezvényen (kosárlabda, amerikai foci, baseball), az tudja, hogy milyen felhajtást képesek rendezni egy olyan eseményen, amibe rengeteg pénzt pumpáltak, és komoly hasznot várnak tőle. Őrület, ami ilyenkor magával ragad mindenkit: csillogás, tömeg, látványos designok, szponzorok mindenütt, még ott is, ahol nem is gondolná idehaza az ember. Minden előre megtervezett koreográfia szerint történik, szigorú biztonsági intézkedések mellett. A versenyzők is évről évre feszültebbek az iszonyatos felhajtás miatt. A pénzdíjak tízezres nagyságrendűek, persze dollárban. Annak idején ezek a rendezvények családias hangulatban, egymást szórakoztatva teltek. Most egymás torkának esnek a világsztárok a nyeremény mértéke miatt, és a gyakorlatokra egész évben készülnek, minden mást alárendelve a sikeres X Games szereplésnek. A tengerentúli rendezők és ötletgazdák elfogultságát az is jelzi, hogy az általában Európában rendezett freestyle világbajnokságról csak az első két helyezett tudta magát kvalifikálni.
Egyenlő esélyekkel
Rodil de Araujo |
Térjünk rá a versenyzőkre, akikről elméletileg a verseny szól. Kezdjük a gördeszkásokkal, náluk egy árnyalattal szűkebb a mezőny. Két illetve három kategória van a klasszikus Vert (félcső) és Street kiegészülve a „testvérsportággal” a görkorcsolyával. A Vert egyik legnagyobb alakja és egyben a tavalyi győztes Pierre-Luc Gagnon készül ismét megszerezni a trófeát, nem kisebb versenyzők orra elől, mint a riói Bob Brunquist, és az amerikai Bucky Lasek. A Montreali Gagnon már három évvel ezelőtt második volt a játékon, két évvel ezelőtt pedig sérülés akadályozta meg, hogy a dobogóra állhasson. Az „öregek”, Bob és Bucky a 2001-es legjobbak, sőt az amerikai 1999-ben és 2000-ben is győzni tudott. A Streeteseknél a brazil Rodil de Araujo Jr. próbálja idén is maga mögött tartani az amerikai trónkövetelőket. Legjobban Eric Kostonra kell figyelnie, aki nagy meglepetést okozhat a dél-amerikainak. Még Kyle Berardnak, Chris Sennek és Wagner Ramosnak van előzetesben esélye harcba szállni a végső dicsőségért.
Marti Kuoppa |
A BMX nagymenői is jelen lesznek az „olimpián” a freestyle kategóriákon (Park, Vert, Dirt, Flatland) kívül még downhillben is borzolják a közönség és egymás idegeit. Park kategóriában tavaly Ryan Nyquist végzett az élen Chad Kagy előtt, de nem kisebb névvel szemben kéne ismételniük, mint Dave Mirra, aki ugyanebben a számban tavaly „csak” negyedik lett, de minden BMX-es tudja, hogy fogalom a neve a szakmában. Vertben, a másik számban már senki nem tudta legyőzni az elmúlt alkalommal, még a másik fogalom Mat Hoffman sem, idén is biztos nagy csata várható kettejük között. Rajtuk kívül még Simon Tabron és Kevin Robinson reménykedhet abban, hogy odaérhet a végelszámolásnál. Persze ha a papírformát nézzük, csak a harmadik hely kiadó még, azt viszont bárki elcsípheti az indulók közül. A Dirt pályán, többen is ugyanolyan esélyesnek számítanak. T.J.Levin, Chris Doyle, a sokoldalú Ryan Nyquist és a tavalyi győztes Allen Cooke is ott lesz a „rajtnál”. A Flatland esetében szintén nyílt a mezőny, a tavalyi győztes finn Marti Kuoppa, az idei világbajnok kanadai Nathan Penonzek, az angol Phil Dolan és a német Michael Steingraeber is teljes erőbedobással készül, hogy felülmúlja a másik trükkjeit.
A downhilleseket – minden tisztelet mellett – nem érdemes külön górcső alá venni, hiszen ott ezredmásodpercek döntik el a dobogós helyezéseket. Itt tényleg bárki győzhet, még pontozóbírók sincsenek, akik befolyásolhatnák a végeredményt. A jegyek még európai (sőt magyar) mércével is olcsónak mondhatóak: egy napra és egy helyszínre 5$, egy napra és öt helyszínre 25$ a tarifa. Ez az ár, még ha öt nappal számolunk, akkor sem több egy Bajnokok Ligája mérkőzés jegyének áránál. Long Beach meg nem egy rossz hely. Csak hát az a fránya távolság meg a procedúra ami az utazással jár. Aki viszont megteheti, hogy megnézze, ne hagyja ki, ilyen tényleg csak egyszer van egy évben!