X Games 2003: Legek az Angyalok Városában

Az extrémsportok olimpiájáról szóló sorozatunk első részében megismerkedhettetek az X Games sikertörténetével. A második részben az idei, sorban kilencedik rendezvényről tudhattok meg többet. Kiderül, mik a menő sportok 2003-ban, hogy mi köze van Klicskónak a gördeszkásokhoz, és hogy mire kell a 300 kbps-os internetkapcsolat.

A sportágak harca:



Ahogy a „normál” olimpiákon is állandó harc folyik a sportágak között a műsorra kerülésért, az extrémsportok olimpiáján is évről-évre változik a program. Ma már furcsálnánk, ha a bungee jumping komoly versenyszámként szerepelne, viszont szinte elképzelhetetlen lenne egy ilyen amerikai rendezésű esemény a freestyle motorosok szaltói nélkül.


Az X Games egyik legendája, Mike Metzger

Lássuk, idén mik a trendi extrémsportok: természetesen jelen vannak a görsportok. Az inline skate-esek két versenyszáma mellett a gördeszkások 6 kategóriában is bajnokot avatnak majd. A gördeszkások mellett a másik húzósport a BMX. Itt is minden fő versenyszám műsorra kerül. Nem meglepő, hogy ezek a sportágak teszik ki az esemény több mint felét, hisz az X Games nyíltan a fiatalokat célozza meg, és a teenagerek között ezek a sportok nagyon népszerűek az Újvilágban. A motorosoknál (Moto X) a versenyzők átlagéletkora jópár évvel magasabb, mint a görös társaiké. A motormeghajtású kétkerekűek Big Airben, Freestyle-ban és a magasugráshoz hasonló Step-Upban küzdenek a bírók és a nézők kegyeiért. Ezeken a stadionokban bonyolított versenyeken kívül még két sportág fér be az idei programba. Egyrészt az itthon is egyre népszerűbb wakeboard, másrészt az extrémsportok nagy öregje, a hullámlovaglás. Nehezen hihető, de a hullámok hercegei idén először jutnak szerephez az X Games-ek történetében. (Hogy pontosan milyen versenyszámokban, milyen csillagok indulnak az idei olimpián, arról a sorozatunk következő cikkeiben olvashattok majd.)


Huntington Beach

Legek a helyszínek tekintetében is:



Persze kínos is lett volna a hullámlovasokat kihagyni, hisz idén az extrém olimpia színhelye az Angyalok Városa, ahonnan egy ugrás – amerikai léptékkel – Huntington Beach, amit csak úgy emlegetnek, mint a Surf City, USA. A másik vízi versenyt, a wakeboardot nem ott tartják, hanem a Marine Stadiumban. A helyszín érdekessége, hogy már szolgált olimpia helyszinül – még az őskorban. Az 1932-es olimpián, amit szintén L.A.-ben rendeztek, itt tartották az evezős versenyeket. Mára az evezés már kiegészítő sport itt, a vízisíelők és a wakeboardosok átvették az uralmat.



A mountain bike-osok Downhill versenyét a Woodward West parkban rendezik. Természetesen ez a helyszín is büszkélkedhet egy leg-gel. Itt építik a világ legnagyobb skateparkját. A görsportok és a montisok térérzékét és légbiztonságát elősegítendő pedig trambulinok sokaságát helyezték el a parkban, ahol a sportolók kedvükre ugrálhatnak.


Százezren vannak odabent

A 250cc-es motorosok egy napra az LA Coliseumot veszik birtokba, ami szintén volt már olimpiai helyszín, kétszer is. Elsőre talán felvágósnak hangzik a colosseum elnevezés, de már a stadionról készült fotót (jobbra) elnézve is látszik, hogy nem kispályás helyszínről van szó. Közel 100 ezer néző fér be a colosseumba! Ebből kijönne a magyar labdarúgó bajnokság egy teljes bajnoki idényének teljes nézőszáma! Ők ezt egy nap alatt letudják. És ha hozzávesszük, hogy az X Games Moto X versenyére a belépő mindössze 5 dollár, akkor kezdhetjük az amcsikat nagyon irigyelni, hogy ők kevesebbért jutnak be az extrémsportok olimpiájára, mint amennyibe mondjuk egy Fradi-UTE „rangadó” belépője kerül.


A Staples Centerben is hangyányiak a nézők

A fő helyszín azért persze a Staples Center, amiről nem túlzás azt állítani, hogy a világ egyik sport Centruma. A „hétköznapokon” a Los Angeles Lakers vagy a Clippers kosármeccseit láthatja itt a nagyérdemű, de ez az otthona a hokisok közül az L.A. Kingsnek, sőt az amerikai focisok sem maradhatnak ki a sorból, itt játszik otthon a Los Angeles Avengers.



Ha ők épp nem játszanak, akkor a világ legnagyobb pop és rockzenészei adnak itt teltházas koncerteket, vagy éppen Grammy-díjakat osztanak. Sőt, június végén itt alakította át Lennox Lewis Vitalij Klicskó arcberendezését.





Statisztikát vezetek, tehát vagyok:


A kamerák mindent rögzítenek

Az Egyesült Államokban mindenről statisztikákat vezetnek, de a fenti körülményeket látva, nem is csoda. Ime néhány számadat arról, hogy milyen monstre esemény is az extrémsportok idei olimpiája. Négyszáz ideiglenes telefonvonalat szerelnek be és 545 walkie-talkie áll majd a szervezők rendelkezésére. A versenyt feltaláló és azóta kizárólagos jogokkal rendelkező ESPN csatorna 5 tévés közvevítőkamionnal vonul ki az extrém játékokra, 19 km-nyi kábellal. 81 pozícióból veszik majd a kamerák a hat sportág 18 kategóriájának eseményeit. A tavalyi, 8. X Games philadelphiai eseményeit 62 millió amerikai tévénéző látta. Idén több mint húsz órában közvetítik majd az eseményeket augusztus 16 és 21 között az ESPN, az ESPN2 és az ABC csatornákon. Ami persze azt jelenti, hogy az európai nézők szinte biztosan elesnek az élő vagy a csúsztattot élő közvetítés varázsától.



Pótmegoldásként szóba jöhet az internet is, ezért természetesen kiváncsiak voltunk a netes helyzetre is. Egy ESPN-hez hasonló tévétársaság esetében nem meglepő, hogy a weboldalukon is fontos helyet foglal el az internetes videó, és az élő videóközvetítés. Bár aki itthonról, élőben szeretné nézni a versenyt (ha már tévén nincs lehetőségünk), annak nagyon gyors internetre (min. 300 kbps) és egy min. 8-as RealPlayerre lesz szüksége. Aztán, hogy nem fagy-e le azonnal a rendszer, ha meg is van minden szükséges felszerelés, abban csak reménykedni lehet.

Comments

comments