Winter X Games, az extrém sportok olimpiája

A héten rendezik a Téli X-Játékokat, ahol a téli extrém sportokat még egy adag örültséggel megfejelik. Hogy pontosan milyen számokat rendeznek, az előzetesünkből most megtudhatod. Állítólag még élő videóstreamet is nyomnak majd fel a hivatalos honlapra. Úgy legyen.

2003. január 30. és február 2. között rendezik a Winter X Games VII (WXGVII) elnevezésű versenysorozatot, amit az extrém sportok nem hivatalos téli olimpiájának is tartanak. Idén, a tavalyi évhez hasonlóan, a legmenőbb amerikai síparadicsomban, a Colorado állambeli Aspenben rendezik a téli X-Játékokat. A versenyt az ESPN amerikai sportcsatorna álmodta meg még 1997-ben, és azóta tartanak már hasonlót szinte minden kontinensen.



Sőt, idén először The X Games Global Championship néven egy csapatversenyt is rendeznek május 15.-18. között, ahol egyszerre két helyszínen San Antonioban és a kanadai Whistler-hegységben mérik majd össze a tudásukat a legjobb extrém sportolók, hat csapatba szerveződve aszerint, hogy a világ melyik tájáról jönnek. A Global Championship létrehozásának indoka természetesen az volt, hogy a téli X-játékok és a nyári verzió közötti uborkaszezonban is legyen esemény. No, de térjünk vissza a téli verzióra. Aspenben a következő sportágban tartanak majd versenyeket:


Korlátokon, asztalokon, buckákon át

A síelőknek és a snowboardosoknak tartják a „slopestyle” versenyt, ahol a skateboardban használt akadályokat helyeznek el egy alpesi sí versenyszámokhoz hasonló pályán. Ezek a pályán kell lejönni, megfelelő sebességgel, úgy hogy közben beveszik az akadályokat is – természetesen közben trükkökkel is szórakoztatva a bírókat.



A SuperPipe a snowboardban sokszor látható félcsőhöz hasonlít, csak azért hívják itt szupercsőnek, mert az U-alakú hórámpa magasabb, mint a félcső oldalai.



A sí X és a snowboard X kategóriában a gyorsaság a lényeg. A lejtőkön a sebességre hajtanak, de persze itt sem csak egy egyszerű kapukkal kijelölt pályán kell végigmenniük, hanem a pályára telepített buckákkal is meg kell küzdeniük. (Hasonlóan a síakrobatika mogul szakágához.)


Felfelé a hegyoldalon

A Supercrossban a leggyorsabb 16 síelő és snowboardos vehet részt. Őket párokba osztják, méghozzá úgy, hogy egy-egy síelő mellé egy-egy snowboardost osztanak be. Először a snowboardos megy le a sí-/snowboard X-ben használt pályán, majd amikor beért a célba, a számítógépes indítórendszer utána küldi a síelő párját is. A duó együttes eredménye számít. Ezt a versenyszámot a szervezők pont azért találták ki, hogy kicsit közelebb hozzák egymáshoz az általában nem túl rózsás kapcsolatokat ápoló síelőket és snowboardosokat.



Az X-játékokon azonban nem csak lefelé irányuló versenyzésre használják a lejtőket. A HillCross versenyszámmal a hómobillal (snowmobile) induló versenyzőknek felfelé kell megtenniük a pályát járgányukon, és aki a leggyorsabban felér, az nyer. A másik hómobilos számban, a Snocrossban egy hepehupás pályán kell leggyorsabban végigmenniük. Ez amolyan motorverseny havon.


Őrült motorosok a levegőben

És ha már a motoroknál tartunk. A Téli X-játékok egyértelműen legőrültebb versenyszáma a Moto X Big Air. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az indulók motorral!!! felhajtanak egy hórámpára, közben lendületet vesznek, és a rámpa túloldalán a síugrókhoz hasonlóan csak szállnak a levegőben, és kb. 100 méter után landolnak a havon. No persze itt a síugróktól eltérően nem mozdulatlanul repülnek a levegőben, hanem a motoros freestyle-hez hasonlóan trükközniük is kell a levegőben. Elengedni a kormányt, kiülni oldalra, stb. A landoláskor pedig úgy kell leérkezniük, hogy ne boruljanak fel. Aki ezt bevállalja, arról nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy totál extrém.



Aki kiváncsi arra, hogy hogy is néz ki az a sport, természetesen igazi amerikai stílusú kommentálással és körítéssel, az a Winter X Games honlapján a videóra klikkelve megnézheti a tavalyi verseny győztesének ugrását.


Élőben láthatjuk majd a neten?

Mivel a WXGVII egyik szervezője az ESPN televízió, így az internetes oldalt is feltöltötték multimédiás anyagokkal, sőt a hírek szerint a verseny ideje alatt minden nap hat óra vágatlan, élő videó streamet tesznek fel az oldalra, így az is láthatja a versenyeket, akinek nem jön az ESPN. Hogy mennyire jön majd a videó élvezhető minőségben, az csütörtöktől kiderül. Mi is kíváncsian várjuk.

Comments

comments