A windsurf versenyeket furcsa kettősség jellemzi. Sokszor napokig ülnek tétlenül a parton a szélre várva, aztán percek alatt összekészülnek, és már száguldanak is a habokon. Mint egy zenemű, lassú és gyors részekkel. Mi most egy ilyet néztünk meg Aligán.
A szörf világelit Aligán golfozik Fotó: Alex Williams/PWA |
Világverseny családi körben
Komoly szponzori pénzeknek köszönhetően a magyar windsurf sport történetében először a Profi Windsurfösök Szövetségének (PWA) világkupa versenynaptárába egy balatoni helyszín is felkerült. Ez óriási sportdiplomáciai tett, kár, hogy itthon a szörfösökön kívül erről nem sokan hallottak. Ennek oka részben az, hogy a Nestea nevével fémjelzett versenyre a Coca-Cola a vártnál kevesebb reklámot áldozott, elmaradtak a tv spotok, az óriásplakátok. Kérdéses persze, hogy mennyi reklám kellett volna ahhoz, hogy a nép Balatonaligára csődüljön.
A világsztárok először nagyot néztek, hogy a Club Aligánál rajtuk és a szervezőkön kívül max. egy-két kóbor horgász lézengett. Nem kellett tülekedniük, hogy átjussanak a rajongók hadán és mikrofonok tucatjait sem dugták az arcukba. Úgy tűnt, ez nem nagyon zavarta őket. Mivel szél még hírmondóban sem nagyon volt, így zavartalanul minigolfoztak.
A semmittevéshez rutin kell
Mi szeptember 5-én, vasárnap, az utolsó versenynapon mentünk le Aligára, hangulatjelentést készíteni. Jelentjük, a szélhiány ellenére ez volt az év egyik leghangulatosabb sporteseménye. Persze nem a hip-hop zenés, gőgatyás, streetes értelemben.
Gádorfalvi Áron vár, azaz dolgozik Fotó: Bori Edit |
A szörfverseny azoknak való, akik szeretnek kellemes zenére pihenni, napozni – semmittenni. A városi nyüzsgésből a Balatonparta érkező urbanitaként először pótcselekvések tömege vetődik fel. O, lehozhattam volna a laptopomat, oh, kellene valami jó könyv, oh, legalább beszélgessünk!
A profi szörfösök azonban már képesek a szélcsendben lelkiismeret furdalás és mindenféle hiányérzet nélkül órákon keresztül szinte mozdulatlanul a tükörsima vizet bámulni. Nekik már rutinjuk van ebben, ők épp dolgoznak. Ez ugyanis a vihar előtti csend. Ők már megszokták, hogy a jó szél nem alapvető jogon jár még nekik sem, ők tudják, hogy a szélcsend is a verseny része. A legutóbbi vk helyszínen, Gran Canaria-n is csak egyetlen versenynapon volt megfelelő szél.
A magyarok széltáncot járnak
Az itthoni világkupa futam szervezői, a Kitesurf és Extrémsport Egyesület emberei azonban érthető módon nagyon nem szeretnék, ha a szélhiány miatt egyetlen futamot sem tudnának rendezni, és magyar futam mellett az ELMARADT szócska szerepelne a vk eredménylistáján. (A PWA szabályai szerint minimum 7 csomós sebességű szélnek kell lennie az egész futam alatt, ahhoz, hogy az érvényes legyen.) Így amint kicsit feltámad a szél, a szervezők egy „fun” futamot hirdetnek, aminek tétje 2000 euró. Vagyis aki a „vicces” versenyt megnyeri, 500000 forinttal lesz gazdagabb. A fun futam mintegy tíz percig tart, így az ilyen „órabérért” még a világbajnokok is szívesen vízre szállnak.
Andantéból allegro
Ha megjön a szél, percek alatt elkészülnek Fotó: Kapornaki Anikó |
Így amint a versenybíróság kiadja a készülődj! parancsot, az addig öregurasan golfozgató, szunyókáló szörfösök percek alatt nyüzsgő hangyabollyá válnak. Pár perc, és – szinte bemelegítés nélkül – már viszik is a 12 négyzetméteres vitorlákat és az emberes deszkákat a vízre. Még egy perc és már a szél sebességének akár kétszeresével szelik a habokat a start felé. A zsűrihajó és az egyik pályabója közötti képzeletbeli startvonal mentén tolonganak a világ legjobb szörfösei. Itt, a Balaton keleti csücskében! Szerencséjük van, pár percig kiváló szél fúj, így legalább ezt a fun futamot meg tudják rendezni. A brit Ross Williams tud a legjobban a magyar viszonyokhoz alkalmazkodni, övé a 2000 euró, mögötte az idei világkupa sorozatot jelenleg vezető ausztrál Steve Allen szeli át a képzeletbeli célvonalat a lengyel Michael Polanowski előtt.
A jövő emberei
A fun futam startja Fotó: Alex Williams/PWA |
A legjobb magyarként Gádorfalvi Áron olimpikonunk ér célba, ami annak tudatában, hogy Áron vasárnap állt életében másodjára Formula deszkán, és a Mistrálnál megszokottnál sokkal nagyobb vitorlát kellett irányítania, nagyon bíztató eredmény. Bíztató, ugyanis lehet, hogy Áronnak nemsokára Formulára kell váltania, mivel a Formula kategóriában résztvevő cégek nagyon lobbiznak azért, hogy a Mistral helyett az ő hajóosztályuk szerepeljen az olimpiák programján. (Áronnal az athéni élményeiről, a várható változásokról és néhány szörftitokról készített interjúnkat holnap olvashatjátok.)
Még általánosba jár Fotó: Kapornaki Anikó |
A Formula másik nagy tehetsége fele annyi idős, mint Áron. A 13 éves spanyol fiú igazi őstehetség. Bár a vitorla négyszer olyan magas, mint ő, és a súlya is alig több mint fele 2003-ban világbajnokságot nyert Micah Buzianis-énak, de tudja tartani az iramot a nagyokkal. Nagy sztár lesz belőle is, az biztos.
A szél sajnos a fun futam után újra lecsendesedett, így végül a világkupa sorozatba egyetlen magyar futam eredménye sem kerül be. Pedig a sztárok elmondták, hogy nagyon tetszett nekik Aliga, örültek, hogy itt végre füves a part, a budapesti kirándulást pedig remek meglepetésként könyvelték el. Reméljük jövőre megint lehetőséget kap a Balaton a bizonyításra, már csak a széllel kellene egyeztetni.