Vízugrásban a németek a legjobbak

Esik az eső, fúj a szél, és alig látni a ködtől. Nem épp ideális versenykörülmények, főleg, ha valaki egy hegyoldalról ugrik le a tejfölbe. Ez vasárnap legjobban a németeknek ment, pontosabban az év német sportolójának választott Sven Hannawaldnak.

Ennyit láttak a sáncból a nézők

Furcsa telünk van idén Európában. A téli sportokhoz elengedhetetlen hó hiányzik leginkább. Nem volt ez másképp a vasárnapi svájci “síugró” versenyen sem, ahol a havas Alpok lejtői helyett köd, szél és eső várt a versenyzőkre és a nézőkre. Persze +5 C fokos hőmérséklet mellett nem is lehetett csodálni, hogy a csapadék esőcseppek és nem hópihék formájában hullt alá. Ehhez járult az összevissza fujdogáló szél. Így az ugróknak minden rutinjukra szükségük volt, ha a dobogón akartak végezni.

A szélsőséges körülmények Sven Hannawald győzelmét vetítették előre, a németek kedvence ugyanis esőmenőnek számít – hogy maradjunk egy Forma-1-es kifejezésnél, ha már a németek a téli Forma-1-ként emlegetik a síugrást.

Az év német sportolója:

Hosszú volt Hanni útja újra fel a csúcsig

És ha már a motorsportok királyánál tartunk. Hanni vasárnap nem csak a sáncon brillírozott – a hétvégén még egy diadalt tudhat magáénak. A német sportújságírók döntő fölénnyel őt választották meg az év sportolójának (4157 szavazattal). Mögötte az NBA-ben játszó Dirt Nowitzki (2369 szavazattal), és a Forma-1 ötszörös világbajnoka Michael Schumacher (mindössze 1549 szavazattal) végzett. Legutóbb négy évvel ezelőtt lett síugró az év sportolója, Martin Schmitt volt e büszke cím tulajdonosa.

“Hanni” nagyon mélyről indult az évad elején, az első két versenyen még az első harmincban sem tudott végezni. El is szégyellte magán, és edzőjével úgy döntöttek, hogy a következő két versenyt kihagyja, és helyette Lillehammerben edzőtáborozik. Nem síugrani kellett megtanítani, tud ő mindent erről a sportról, mindössze meg kellett győzni a rendkívül érzékeny német fiút, hogy higgyen megint önmagában. (A síugrásban a lelki faktornak és a koncentrációnak óriási szerepe van.) A gyógykúra végül sikerrel járt. A múlt héten, otthon, Titisee-Neustadtban éppen csak lemaradt a dobogóról, szombaton Engelbergben már a 3. lett, a vasárnapi futamon pedig végképp bebizonyította – legfőképp önmagának – hogy helye van a dobogó tetején.

Hannawald győzelmének leginkább azért van jelentősége, mert egy hét múlva, december 29-én kezdődik a Négysáncverseny, amely a síugrók talán legfontosabb versenyének számít, ahol Sven Hannawald a címvédő. (Hanni tavaly sporttörténelmet írt, amikor úgy nyerte meg a Négysáncversenyt, hogy annak mind a négy sáncán nyerni tudott. Ez előtte még soha senkinek nem sikerült.)

Idén Hanninak rendkívül nehéz dolga lesz, ha nyerni akar. A síugrásban talán még sohasem volt ennyire kiegyensúlyozott a mezőny. Felsorolni is hosszadalmas, hogy kiknek van esélyük arra, hogy a Négysáncverseny legalább egyik sáncán legmesszebb ugorjanak. A világkupa eddigi nyolc futamán hat versenyző tudott nyerni (Primoz Peterka, Andi Widhölzl, Martin Höllwarth (háromszor), Sigurd Petersen, Janne Ahonen, és Sven Hannawald). A világkupa futamok dobogója egy vetésforgóra hasonlít, olyan gyakran cserélődnek a helyezettek.

Felül: Hafele, Ahonen és Hannawald
Alul: Widhölzl, Hanni és Goldberger

A szombati engelbergi versenyen a dobogón Janne Ahonen oldalán az élete első világkupa futamán induló osztrák titán, Mathias Hafele és Sven Hannawald mosolygott. Vasárnap Hannawald végzett az első helyen, öt két osztrák Andi Widhölzl és Andi Goldberger ölelte körül.

Ilyen körülmények között már nehéz a máskor megszokott “nagymenő” jelzőt bárkire is ráaggatni. A világkupa pontversenyében vezető Höllwarth például vasárnap olyan kicsit ugrott az első ugrásánál, hogy a második körbe be sem került – 36. lett. Hasonlóképpen járt a németek másik ásza, a szombaton sérülése után először rajthoz álló Martin Schmitt is, aki csak a 33. lett.

Az meg már lassan nem is számít meglepetésnek, hogy a svájciak kétszeres olimpiai bajnoka Simon Ammann otthon is leégett, hiszen mi másként értékelhetnénk azt, hogy az ötven indulóból 45. tudott csak lenni. (Ennek ellenére a svájci sportújságírók őt válaszották az év sportolójának.)

Vagyis a verseny továbbra is rendkívül sokesélyes. Ezért tökéletesen alkalmas arra, hogy az ünnepek alatt egy kis izgalmat vigyünk életünkbe és a karácsonyi mézédes filmecskéktől kimerülten egy kis adrenalinnal dúsítsuk délutánjainkat. Erre először december 28-29-én lesz lehetőségünk, ekkor rendezik majd a Négysáncverseny oberstdorfi futamát. Akinek pedig ennyi sem elég a várható izgalmakból, az karácsonykor látogasson el az oldalunkra, ahol olvashat arról az internetes játékról, amelyet a Négysáncversenyre készítettek az orsztrákok és a németek. Aki szeret fogadni és tippelni, az igazán élvezni fogja a Fantázia-játékot.