Most szombaton (aug. 9.) rendezik Dunavarsányban a vízisí magyar bajnokságot. A szlalomosokban bárki gyönyörködhet, aki kilátogat a pályára, azonban van a vízisínek egy olyan szakága, amit itthon nem láthat: a vízisíugrás, ami sokban hasonlít a síugrásra. Utánajártunk, mi is ez a sport.
Európában a síugrás kifejezésről a sportot szerető emberek egy téli, alpesi tájra asszociálnak, ahol tetőtől-talpig síruhába öltözött fiúk ugrálnak egy sáncról a fehér kulisszák előtt, szinte bele a fehér tejfölbe. Az Újvilágban azonban a síugrásról sokaknak egy vízisíelőt húzó motorcsónak, egy rámpa és a víz felett repkedő vízisíelők jutnak eszébe. A „skijumping” kifejezés elejéről ugyanis előszeretettel lefelejtik a „water” szócskát. A két dolog nagyon sokban hasonlít egymásra, mégsincs átjárás a két sport között. Pedig síugró sánc van az USA-ban is, ráadásul a legutóbbi téli olimpián, Salt Lake City-ben a síugrás is műsoron volt. Sőt, a 2003-04-es síugró világkupa programján az olimpiai sánc is helyet kapott. Mégsem hallani arról, hogy a síugrók nyáron a vízen gyakorolnának, ahogy arról sem, hogy a vízi ugrók télen a szilárd halmazállapotú vízen is kipróbálnák magukat. Hogy pontosan mi is a vízisíugrás, annak néztünk utána.
Itthon a vízisínek leginkább a szlalom szakágát űzik. Persze az extrémsportoknál nem ritka, hogy csak egy vagy két magyar űz valamilyen sportot, ha nem is titokban, de mindenesetre a média tudomása nélkül. Így rákérdeztünk az egyik legjobb itthoni vízisítelep üzemeltetőjénél, Micskó Lászlónál, a vízisí itthoni nagy tudoránál, hogy ő tud-e magyar vízisíugróról. Laci a sportról természetesen hallott már, viszont szerinte itthon senki sem űzi. Akkor ebben is hasonlít a két sportág egymásra – merülhet fel. Azonban ez nem így van, mert Kőszegen még akad pár síugró, és úgy tűnik, nevelődik az utánpótlás is, ha nem is paradicsomi körülmények között.
Egy rosszul sikerült ugrás |
Aki már látott síugró versenyt, az könnyen maga elé tudja képzelni a vízi változatot is. Egy motorcsónak húzza az ugrót, mint a vízisínél általában, (max 57 km/h-val), majd egy rámpára vezeti fel, ahol az ugró előredől, V-alakban szétnyitja a lábait, hogy minél aerodinamikusabb legyen a tartása az 5G-nyi erőhatás közben, és a végén a vízen landol. A síugráshoz hasonlóan itt is csak akkor érvényes egy ugrás (főleg a rekordok), ha szabályosan landol. Ha oldalra dőlve, esetleg a hátán belecsapódik a vízbe, az nem számít szabályos ugrásnak. Az összetapadt hóra esni sem nagy öröm, de a vízre csapódás még fájdalmasabb. Ezért is ugranak bukósisakban, ráccsal az arcuk előtt.
Rejtőzködő sztárok:
Az Extreme Sport Channelen néha-néha még látni is lehet pár percnyi vízisíugrást. A neten nem nagyon érdemes próbálkozni, hosszas keresgélés után egyetlen valamirevaló szaksiteot találtunk. A világ legjobbjainak nincs önálló honlapjuk – mintha ők nem is a 21. században élnének. Azért nem volt teljesen eredménytelen a keresgélésünk, sikerült egy videót találni a nemrégiben megdöntött világrekordról, ami 70, 9 méter. A videót itt nézhetitek meg. (RealPlayer kell hozzá.)
A videón látható ugró az amerikai Jimmy Siemers. A 21 éves amerikai srác négy éves korában kezdett vízisízni, három évvel később pedig már versenyzett is. Nem csak ugrásban, de trükkben és összetettben is sorra nyeri az amerikai és világbajnokságokat, dönti a rekordokat.
Jaret |
A rámpa királya:
Jimmy legnagyobb ellenfele a nála 12 évvel idősebb kanadai, de Floridában élő Jaret Llewellyn, aki Kanada egyik legsikeresebb sportolója. Ő nem víziesíelőként kezdte, tinédzser korában még jónevű jéghoki kapusnak számított, bár már kilenc éves kora óta vett részt vízisí versenyeken is, nagypapája imádott vízisízni, ő szerettette meg vele a sportot.
Azóta már hétszeres vízisí világbajnok, ő a világbajnoki cím védője, kilencszer döntötte már meg a vízisíugró világrekordot. Most is ő tartja: 71,7 méterrel. Sőt a sírepülő világcsúcsot is ő tartja, 91 méterrel. Merthogy a síugráshoz hasonlóan itt is van repülőszám, ahol magasabbról rugaszkodnak el (magasabb a rámpa), így tovább repülnek a levegőben. Jaret világrekordjának videóklippjét itt nézhetitek meg. (Quicktime kell hozzá.)
Jaret nem győzi hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy megfelelő legyen a helyszín, a körülmények, mert ebbe a sportba bele is lehet halni. Legnagyobb ellenfelének Jimmy-n kívül a fiatal Ryan Fitts-et és Freddy Kruegert tartja. (Freddy nem az Elm Streeten lakik, hanem a napfényes Floridában.)
Nőknek is!
A vízisíugrásban a nőknek is rendeznek versenyeket. (Síugrásban csak az utóbbi években kezdik komolyabban venni a szebbik nemet is.) A vízi társaiknál Jimmy csapattársa, az ausztrál Emma Sheers számít a legjobbnak. Vele csak az orosz Elena Milakova (2003. nyarának elején ő vezette a világranglistát) és a dán(!) June Fladborg tudja tartani a versenyt.
Vízisí pályák itthon is vannak, vízisíelők is, reméljük egyszer magyar résztvevői is lesznek ennek a rendkívül látványos sportnak.