A hétvégi svédországi snowboard világkupa futamon taroltak az északiak. Minden kategóriában nyertek, a Big Airben például egy olyan svéd srác, akinek ez volt az első komoly versenye. Ennyire lejtett volna a hazai pálya?
Big Air – svédek a levegő urai:
A Big Air a snowboard világkupa (vk) egyetlen olyan szakága, ahol csak férfiaknak rendeznek versenyeket. Tandadalenben tartották az idei szezon második Big Air futamát, ahol a berlini első verseny után ismét egy svéd boardost találtak a legjobbnak. Igaz, most nem Björn Lindgren, hanem Andreas Jakobsson nyert. A norvég Erik Haugo lett a 2., és a finn Sami Touriniemi lett a 3. Sőt, a három északi síhatalom (Svédország, Norvégia és Finnország) snowboardosai közül került ki a döntő mind a 12 résztvevője!
Big Air sánc |
A győztes 23 éves Jakobsson, aki az egyik svéd főiskolán tanul programozást, szinte véletlenül került a versenyre. Egy barátja ajánlotta neki, hogy ha már Svédországban tartják ezt a vk futamot, akkor induljanak el. “Németországba vagy máshova nem lett volna pénzem kiutazni. Nem gondoltam volna, hogy ilyen könnyedén meg is nyerhetem, de persze így lett tökéletes. Eddig összesen az északi mesterek kupáján vettem részt, de máson még nem.” Mivel az első hellyel 6000 Euro pénzdíj is jár, Jakobssonnak egy ideig nem lesz gondja az útiköltséggel.
Persze a tény, hogy ez volt Jakobsson első versenye, nem jelenti azt, hogy nem érdemelte volna meg a győzelmet. A bemutatott két trükkje, a Backside 720 Indy és a Backside 540 Nosegrad nem olyasmi, amit már akkor is be tud mutatni bárki, amikor elsőször vesz köt fel egy snowboardot. (Jobbanmondva, az a hazánkfia, akinek ez elsőre megy, az írjon nekünk, elintézzük, hogy kint lehessen a következő világkupa futamon.)
Szlalom: Fricska a nagymenőknek:
A snowboard világkupa párhuzamos szlalom szakágában eddig a szezon négyszeres világkupa győztes Mathieu Bozzettoról szólt. A hétvégi svéd futamon azonban a francia menő elől a döntőben elhalászták a győzelmet, méghozzá a német Markus Ebner, akinek ez volt az idén az első vk futamgyőzelme.
Ebnernek a döntőben szerencséje is volt, mivel a francia tőle szokatlan módon hibázott. A döntő első futamában a hatodik kapu után elesett, a 2. futamban is elvesztette az egyensúlyát, és bár föl tudott tápászkodni, időhátrányát már nem tudta ledolgozni. (A “kisdöntőben a svéd Daniel Biveson gyorsabbnak bizonyult az olasz Roland Fischnallernél, így a svéd otthon tarthatta a 3. helyet.)
Veresége ellenére azért Bozzetto továbbra is vezeti a világkupa pontversenyét.
Rosey Fletcher |
A nőknél is hasonlóan alakult a verseny. Az alaszkai Rozey Fletcher “futotta” a döntő mindkét futamában a leggyorsabb időt, így itt a svájci Ursula Bruhin szorult le a dobogó második fokára. Az alaszkai győztes számára ez volt az idény első, karrierjének pedig 8. győzelme. Fletcher az elődöntőben kétszer is kitaktikázta az osztrák Manuela Rieglert, aki végül a 3. helyen végzett.
Ursula Bruhinnak ez volt a második veresége Tandadalenben, mivel óriásszlalomban is 2. lett, ott a svéd Sara Fisher győzte le. Bruhin ennek ellenére továbbra is vezeti a világranglistát mind a szlalom, mind az óriásszlalom szakágban.
Félcső – a hazai pálya előnye:
A laaxi pódium |
Mintegy kétezer néző előtt bonyolították Tandadalenben az idei világkupa sorozat második futamát. A svéd esti félcső versenyen az otthoniak ünnepelhettek. A férfiak között az első két helyen svéd végzett, Magnus Sterner és John Lönnqvist személyében. Sterner vezeti a világkupát, így a 21 éves stockholmi Lönnqvist 2. helye a nagyobb meglepetés, mivel még sohasem sikerült világkupa futamon a dobogóra állnia. A pódium 3. helyére felkerülő boardernek sem kellett nagy utat megtenni a svéd-norvég határ közelében fekvő Tandadalenig: ő a norvég Havor Lunn. Az évad első versenyén, a svájci Laaxban a svájci Therry Brunner mögött a német Xaver Hoffmann és a tandadaleni győző, Magnus Sterner végzett a dobogón.
A vk pontversenyében három futam után Sterner vezet 2100 ponttal (egy győzelemért 1000 pont jár), mögötte a világkupa címvédője, a német Jan Michaelis áll 14400 ponttal. (Michaelis Tandadalenben 8. lett.)
Magnus Sterner |
A félcső férfi győztese: Magnus Sterner
Született: 1979. okt 1.
Magassága: 1,79 m
Súly: 73 kg
Lakhelye: Leksand, Dalarna (SWE)
Nyelvtudása: angol
Foglalkozása: tanuló
Klubja: Leksands SBC
Snowboardja: Völkl, Wall 160
Állás: normál
Debütálása: 1985
FIS kódja: 1314447
A nőknél sem hagytak kétséget a skandinávok afelől, hogy ki az úr a norvég félcsőben. Az első két helyen két norvég lány, Kjersti Buaas és Stine Bruun Kjeldaas végzett, a 19 éves német Silvia Mittermuller pedig azzal büszkélkedhet, hogy Tandadalenben az egyetlen nem-skandináv dobogós volt. (Mittermuller a legutóbbi, laaxi versenyen 9. lett.)
Az évad első versenyén, a svájci Laaxban a tandadaleni triumvirátus közül senki nem került dobogóra, akkor a japán Soko Yamaoka, és két scájci, Manuela Lara Pesko és Fabienne Reuteler bizonyult a három legjobb akrobatának.
A világkupában a tandadaleni verseny után még mindig a japán Soko Yamaoka vezet, 1450 ponttal, mögötte azonban már ott nyomul Buaas és a kanada Maelle Ricker, 1000-1000 ponttal.
“Britney” Bruaas |
A félcső női győztese:
Kjersti Ostgaard Buaas
Beceneve: Britney Buaas, mivel imádja Britney Spears-t
Született: 1981. jan 5-én
Nemzetiség: norvég
FIS Kódja: 1575474
Állása a boardon: normál
Snowboardja: Burton Troop
Szponsorai: Burton, Oakley
Nyolc éve versenyez, hat éve vannak szponzorai
A világkupa következő futamát már a Tengerentúlon rendezik, a kanadai Whistlerben, december 12-15-ig.