Versennyel nyit az újjáépített kecskeméti bmx pálya

Kecskemét neve a kezdetektől összeforrott a bmx nevével. Számtalan magyar bajnoki, és számos világbajnoki érmet gyűjöttek be a város legjobb bringásai. Aki ma végigteker a pár hónappal ezelőtti tűz után újjáépített pályán, az biztosan érzi Matt Hoffman jelenlétét.

A kecskeméti bmx pálya
Sportlétesítmény mérete:22m×27m (nemzetközi szabvány)



Pályán elhelyezett sporteszközök:



Félcső 11m×2m×3m



Spine 22m×1,75m×3m



Függőfal: 1,5m×3m magas



Csúszóka: 0,7×1×2,5m



Maximális férőhely:



A pihenőkkel 100 versenyző tud edzeni. A pálya körül 500 néző tud elhelyezkedni, de szükség esetén duplája is elfér.

A kecskeméti bmx-esek jó évtizeddel ezelőtt úttörő szerepet játszottak a sportág népszerűsítésében. Az elsők között alakult meg a helyi klub, és kezdettől fogva számos versenyzőt, köztük világbajnokokat adtak a sportágnak. Az 1989-ben megrendezett első országos bajnokságról ifj. Sinkó Lajos révén került Kecskemétre egy aranyérem. A következő szűk másfél évtizedben pedig még több mint 200 bajnoki aranyat zsebeltek be a Hírös város bmx versenyzői. És világbajnoki aranyból is van közel 10 darab a fiúk vitrinjeiben, legutóbb tavaly, Kölnből Menyhárt Imre tért haza aranyéremmel a nyakában. Ezek után talán már szóra sem érdemes, hogy a többi hazai kerekpáros szakághoz és bmx klubhoz hasonlóan a kecskemétiek is fillérekből gazdálkodnak. A cseppet sem irigylésre méltó helyzetet enyhíti némileg, hogy a hétvégén újra megnyithat a helyi bmx pálya a városi szabadidő központban.

Természetesen mindjárt egy versennyel, az országos bajnokság első két fordulójával, kiegészítve az ifjúsági korú és a mozgássérült versenyzők vetélkedésével. A részletekről azt a Sinkó Lajost kérdeztük, aki egy felelőtlen ígéret révén került kapcsolatba a sportággal annak magyarországi hajnalán, és azóta nem tudott tőle szabadulni. Igaz, nem is akart.



– Mennyiben új a kecskeméti bmx pálya?


Egy helyi világbajnok: Menyhárt Imre

– A pálya ugyanott van, ahol korábban is volt, nagyon szép környezetben a helyi szabadidőközpont területén. A tűzeset a legtöbb elemben kárt tett, azokat újítottuk fel. Valamennyi elemre vadonatúj borítás került. Némelyikre kettő is, mert az elsőt pár nap után ellopták…



– Hogy fog kinézni maga a verseny, milyen kategóriák lesznek?



– Kb. 40-50 versenyzőre számítunk, köztük korábbi és talán idei világbajnokokra (idén Sőre Péter nyert vb aranyat flatland kategóriában, Portugáliában). Flatlandben lesz “A”, expert, pro és master kategória, street, spine és félcső versenyeken pedig csak “A” kategória lesz. Nevezni a helyszínen lehet, november 8-án, szombaton 9 és 10.30 között, maga a verseny pedig 11-kor kezdődik. A nevezési díj 300 Ft, kategóriánként az első helyezett kupát, az első három pedig érmet kap, de lehet, hogy lesz ajándék is.


Egy magyar világbajnok: Shenker Beni
Jenny albumából

– Mondjunk pár mondatot önről és kecskeméti bmx-ről is. Hogy került kapcsolatba a sportággal, és hogy maradt benne?



– Egy solymári atlétikai versenyen, majd‘ 15 évvel ezelőtt azt mondta a fiam, csak akkor indul el a 3000 m-es távon, ha kap egy bmx-et. Én megígértem neki, erre megnyerte, és meg kellett venni a bicajt. Aztán a többi már jött magától, a fiam magyar bajnok lett, érmet hozott haza a vb-ről, én pedig szövetségi kapitány lettem.



– Tavaly még a világbajnokság rendezésére is pályáztak, mégsem Kecskemét volt a házigazda.


A legenda, Matt Hoffman

– Valóban pályáztunk, de sajnos nem volt olyan egység idehaza, ami segített volna a rendezés elnyerésében. Én nagyon szeretnék egy vb-t Magyarországra hozni, rengeteget segíthetne a sportágnak. Sajnos manapság senki nem foglalkozik velünk.



– Pedig rengeteg tehetséges fiatal magyar bmx-es van, szinte minden évben szereznek egy vb aranyat. A tengerentúlon pedig olyan sztárok a legjobbak, mint pl. a kosárlabdázók.



– Ne is mondja, mi még ettől nagyon messze vagyunk. Csak egy példa: elég jól ismerem a világ legjobbjait. Matt Hoffman, (aki 3. lett az Extreme Sports Channel Extrémsport Legendák választásán) 1995-ben járt Magyarországon, eljött Kecskemétre, elkísérte az MTV stábja, a kecskeméti tévé pedig arra sem volt képes, hogy ide kijöjjön. Minden idők egyik legnagyobb bmx-eséről beszélünk.

Comments

comments