Vérdopping, anabolikus szerek és az EPO

Anabolikus szteroidok: májkárosodás, cukorbetegség, idegrendszeri zavarok. EPO: drámai állóképesség növekedés. Vagyis, doppingszerek és halálos mellékhatásaik. Doppingkörkép! 2.rész.

Cikkünk első részében írtunk arról, hogy napjaink sportéletéhez bizony a dopping is hozzátartozik, kevés kivétellel számos sportágat érint/érinthet.
Írtunk arról, számos új kifejezést is megtanulhattunk a doppinggal kapcsolatban, mint például tudható, hogy létezik vagyonokért fejlesztett dízájnerdopping (legalábbis egy dopping díler szerint), felmerült a gyanú, hogy van őssejt-dopping, a jövő pedig a génmanipulált sportcsecsemőké lehet.





Szakemberek javaslata: aki akar doppingoljon, de külön versenyezzen

Ebben az írásunkban maradunk a tényeknél. Megnézzük, a doppingolás terén valóban lejárt-e a “zacskós-módszer”, mi a helyzet az anabolikus szteroidokkal, hatások és mellékhatások tekintetében. Valamint, írunk arról, mi az a bizonyos EPO.

Tény, nincsenek könnyű helyzetben napjainkban a doppingellenőrök, hiszen számos doppingszer elfedhető mással. Az EPO ráadásul három nap alatt kiürül a sportoló szervezetéből. A doppingellenőrzés pedig rettentő drága, 140 millióba kerülne például a Tour de France totális ellenőrzése (200 versenyző háromnaponta), és akkor még csak EPO-t szűrnék. De, nézzük, mi a helyzet napjaink dopping technikái terén.

Fizikai dopping: Extrém vizeletadási technika

A “zacskós” módszerrel ma is élnek egyes sportolók, hiszen olcsó doppingnak számít. A lényeg, az ellenőrzésnél katéteres kivezetéssel megoldják, hogy a tiszta vizelet ne keveredjen a sportoló saját vizeletével, így ha a sportoló szervezetében doppingszer van az nem kimutatható. Férfiaknál a herezacskó alá is helyezhető a tiszta vizeletes zacskó, nőknél a hüvelybe.
Azonban, az is előfordult már, hogy nem egy a sportoló szervezetére/vagy szervezetébe rakott zacskóból jött a tiszta vizelet, hanem volt olyan “elvakult” sportoló, akikatéter segítségével más vizeletét töltötte fel saját húgyhólyagjába.

Vérdopping, ami kiszűrhetetlen

A vérdopping egyik módjában a sportoló saját vérét használja. Lecsapol egy liter vért, centrifugában kiválasztja belőle a vérplazmát, ami megy a kukába, a többit (kb. fél liter tiszta vörösvértest) mélyhűtőbe teszi. Majd, napokkal a megmérettetés előtt visszainjekciózza magába, és így 10 napra 10%- kal megnövelte teljesítményét.

Kémiai dopping: Anabolikus szteroidok





Egy az internetes szteroid shop-ok kínálatából. Ez a szteroid 100 Dollár

Hódítanak a doppingolásra hajlamos sportolóknál az anabolikus szteroidok. És igaz, az anabolikus szteroidok erős külső változásokat okoznak annál a sportolónál, aki rendszeresen szedi, vagyis meglátszik a külsején, aki ilyenen él. Azonban, erre nem alapozhatnak a doppingellenőrök, hiába látják esetlegesen a külső jeleket a sportolón.

A szteroidok és hormonszerek hatása igen mutatós. Kísérletet végeztek, hogy10 hét alatt mire képes a férfi szervezete, anabolikus szteroidok szedése mellett. A kísérlet során, akik hormonkezelést nem kaptak, súlyzós edzést végeztek, 2 kg izmot nyertek, guggolásban 25 kg-mal nőtt a teljesítményük. Akik, hormonkezelést kaptak, 6 kg izmot nyertek, guggolásban 38 kg-ot erősödtek.

EPO, már harmadik generációban

Az EPO egyik legelterjedtebb doppingszer, főként a hosszú távot teljesítő sportolók használják.
Az erőnlét fokozására a legjobbak az anabolikus szteroidok, az EPO-t másra használják. Ez elsősorban az állóképességet javítja, fokozza a szervezet oxigénellátottságát. Drámai állóképesség növekedést okoz. Egy tanulmány szerint egy sportoló maximális oxigénfelvevő képessége, négy hetes EPO kúra után 7 %-kal növekedhet. A magaslati edzőtáborok is ugyanazt a hatást váltják ki, mint az EPO.

A növekedési hormont pár éve elképzelhetetlennek tűnt kimutatni, ma már azonban az




Tom Simpson kerékpáros emlékhelye, Mont Ventouxban
EPO-t (eritropoietin, ami vérképző hormon) is képesek tetten érni a dopping ellenőrök. Az EPO azonban töretlenül halad előre, ezt jelzi az is, hogy már harmadik generációs változata is létezik.

Halálos mellékhatások. Akik belehaltak a doppingolásba

Az anabolikus szteroidok nagy biológiai aktivitással rendelkező vegyületek, melyek tönkreteszik az emberi szervezetet. Mellékhatások között vannak: májkárosodás, cukorbetegség, érelmeszesedés, pszichológiai és idegrendszeri zavarok, férfiaknál impotencia, nemzőképtelenség.

A hormonkészítmények nem egy esetben vezettek már daganatos betegséghez.
Két halálos eset, dopping miatt: Knud Enemark Jensen, dán kerékpáros a római olimpián halt meg. A boncolás során amfetamint mutattak ki szervezetében.
1967-ben Tom Simpson a Tour de France alatt halt meg doppingolás következtében.


Comments

comments