Vasember az esőben

Kropkó Péter a hétvégi Hawaii Ironman vb-n ismét 11-ként teljesítette az embert próbáló távot. Idén nagyban nehezítette a versenyzők helyzetét, hogy zuhogott az eső, ráadásul Kropkó nem kapta meg a Red Bullját.

Nagy volt a tülekedés az indulásnál

3,8 km úszás az óceánban, 180 km kerékpározás a sivatagon át, majd “levezetésként” egy maraton (42,2 km) futás. Ez már normál körülmények között sem piskóta, idén viszont az indulók életét tovább keserítette az időjárás. Ugyanis amikor reggel 7-kor az 1594 triatlonos belevetette magát az óceánba a Kailua-öbölnél, már csurom vizesek voltak, ugyanis nyakukba szakadt egy váratlan égiáldás. Hatalmas hullámok, zuhogó eső – igazi vasakaratot igénylő körülmények.

A női győztes küzd a lávasivatagban

Az 1594 induló között volt három magyar is: a profik mezőnyében induló Kropkó Péter, valamint Ferenci Kornél és Horváth György.

Az úszás alatt nem nagyon szakadt szét a mezőny, Kropkónak is alig egy perces lemaradása volt a tavalyi győztes amerikai Timothy DeBoom mögött. A 180 km-es biciklizést még úgy kezdték, hogy a Mauna vulkán lávatengere felett borult volt az ég, és a hírhedt mumuku szél sem süvített be oldalról.

Kropkó verseny közben

Aztán ahogy haladtak előre, a nap is kisütött, a páratartalom pedig az egekbe szökött. Kropkó végül 24.-ként vághatott neki a maratonnak, ami köztudottan az egyik legerősebb száma, vagyis ekkor még joggal reménykedhetett abban, hogy teljesül a kitűzött célja, vagyis az első tízben ér célba.

Hogy végül csak 11. lett, abban nagy szerepe volt annak, hogy profi pályafutása során először elkezdett verseny közben fájni a térde. Végül úrrá lett fájdalmán (terhes felesége is kint segített neki), és tovább kutyagolta a kilométereket. Aztán 15 km-rel a vége előtt újabb probléma merült fel, ugyanis a szervezők elfelejtették odaadni neki a speciális frissítőjét, amitől “szárnyakat szokott kapni”.

A leggyorsabb vasember

Végül 8 óra 51 perc 4 msp alatt teljesítette a világ egyik legkeményebb versenyét, és az előző évhez hasonlóan újra 11. lett. Legelsőként 8 óra 29 perc 56 msp elteltével a tavalyi győztes Timothy DeBoom szakította át a célszalagot. A pályacsúcsot 1996 óta Luc Van Lierde tartja 8:04:08-val.

Az első Ironman versenyén induló Ferenci Kornél 86. idővel ért célba, 9:34:33 alatt (az amatőrök 18-24 éves korosztályában harmadik lett). Az Ironmanen korosztályok szerint versenyeznek az amatőrök és a profikat is külön osztályozzák. Sőt van külön mozgássérült kategória is. Az Ironman vb-re kvalifikációs versenyeken lehet indulási jogot szerezni, emellett az indulók egy részét lottón sorsolják – természetesen nekik is bizonyítaniuk kell, hogy a táv felét valahol már teljesítették. Így jutott ki Horváth György is, aki 13 óra 12 perc alatt ért célba.

A nők versenyét sorozatban harmadszor a svájci Natasha Badmann nyerte, 9:07:54-es idővel.

A verseny “szintideje” 17 óra volt, vagyis szombat éjfélig várták a lemaradt befutókat az Alii Drive-on, mintegy 25 ezren. A szintidőn belül futók között volt a legidősebb női versenyző, a 72 éves Madonna nővér, igen, egy apáca, akinek ez volt a 17. ironmanje, de akár említhetnénk a 75 éves Bill Alberchet is. Az ő teljesítményük talán még csodálatraméltóbb.