Valhalla: a mennyország alul van

Az Extreme Sports Channel egyik heti bemutatója a Valhalla című vadvízi eposz volt. A Valhallában egy csapat őrült kajakos a legveszélyesebb vadvízeken küzd a létért, szembeszállva a medvékkel, jégtáblákkal, aknamezőkkel. Vadvízi kajak igazán extrém módra, csak vérprofiknak.


Izlandon

Ritkán írunk tévéműsorokról, most azonban kivételt teszünk, hogy beszámolhassunk egy igazán színvonalas „műalkotásról”. A Valhalla című adrenalinbombát a „Film Fest” nevű sorozat tagjaként mutatták be a héten az Extreme Sports Channelen. (Jó pénzért videón is kapható a 2002-ben készült film.)



A Valhalla „harcosai” a golyóbis különböző vadvízein (minél eldugottabb és veszélyesebb, annál jobb) mutatják be, hogy néhány örült kajakos hogyan képes olyan helyeken is lejutni „csónakjával”, amit mások már a hajózhatatlan kategóriába sorolnának.



Valhalla eredetileg a vikingek „mennyországa” volt, ahol a harcosok Odin vezetésével nappal egymást gyilkolászták, éjjel pedig duhajkodtak. A legyilkoltak minden este újjáéledtek, ahogy az elfogyasztott italmennyiség is pótlódott másnapra. A Teton Gravity Research eposzában a vadvízek modern harcosai küzdenek az áramlatok, a vízesések és a saját félelmük ellen.


Lefelé a vízesésen

A remek kísérőzene mellett már a helyszínek miatt is érdemes megnézni a filmet: először Bosznia és Horvátország vizeit járták – ezt a részt nem sokkal a délszláv háború után vették fel, így az aknaveszéllyel is számolniuk kellett. Aztán pedig Norvégia, Izland és Alaszka képeslapokra illő folyóin haladtak, sokszor a jégtáblák között, olyan folyókon, ahova út nem is vezet.



Sokszor helikopterrel voltak kénytelenek megközelíteni a vízesésekkel tűzdelt folyószakaszokat, amelyek közül néhányon még sohasem haladt kajak. Alaszkában pedig a partokon még medvéktől is tartaniuk kellett.



Kalandjukban az egyik legnagyobb veszélyt az jelentette, hogy olyan folyószakaszokon hajóztak, amelyet nem ismertek, így még fontosabb volt, hogy ne csak a kamerának bohóckodjanak, de figyeljenek egymásra is, biztosítsák egymást. Ettől függetlenül sok olyasmit bemutatnak a filmben, amelyeket a kajakoktatók az “ami tilos és életveszélyes” címszóval vezetnének fel az oktatás során.


Az egyik alapító mottója:
Csak mert megszülettél, nem biztos, hogy éltél is.

A Wyoming-i székhelyű Teton Gravity Research (TGR) az egyik legbefutottabb cég a kalandsportok megfilmesítői között, és filmjeikben csak a legőrültebb sztárokkal dolgoznak. Hogy mennyire megszállottak, arra csak egy példa Alex Allen, az egyik filmben szereplő kajakos esete: „Már akkor rosszul voltam, amikor a buszon ültünk a Sun Kosi folyóhoz menet Nepálban. A helyzet nem javult, és így a kajakban nem vettem fel alul semmit, hogy szükség esetén könnyen ki tudjam üríteni a kajakot – ha értitek mire gondolok. Hát nem volt valami szép látvány”.



Bár a film nagy részében tökéletesen végrehajtott mozdulatokat, ereszkedéseket és trükköket láthatunk, azért nem titkolják el a sérüléseiket sem. Kificamodott boka, végighorzsolt alkar, átszakított védőfelszerelés tanúskodik arról, hogy a kiálló éles szikláktól ők sem védtelenek, legfeljebb kevésbé hatja meg őket, mint a “halandókat”. Bár lerí róluk az adrenalin-függőség, és látszólag játszi könnyedséggel irányítják a kajakokat, azért az “EZT NE PRÓBÁLD OTTHON UTÁNOZNI” figyelmeztető felirat mindenképpen elkellne a film elé.



Ha nincs kedved kivárni, míg újra leadják a filmet, de megmozgattuk a fantáziádat, akkor nézz bele a TGR website-ján – a videóklip szekcióban – a filmbe.



Csak ha igazán profi vagy…

Comments

comments