Vagabond Fesztivál: kiváló filmek, jó szervezés, foghíjas nézőtér

Hosszas tépelődés, és sok vita után a zsűrinek csak sikerült meglepetést okozni: nem egy tudományos igényű dokumentumfilm, hanem egy hangulatos rövidfilm vihette haza a fődíjat.


Foghíjas

A tegnap délutáni gyors tájékoztatás vesztese a sajtó munkatársa lett, aki lemaradt két (általa) nagyon várt moziról. A Nehéz napok a Cho Oyun (r.: Banai Tibor Péter) c. hegymászófilm igazi filmes bravúr, hiszen a rendező saját magáról készített filmet a világ hatodik legmagasabb (8201 m) csúcsán. És még arra is volt ideje az oxigénhiánnyal és a fagyásveszéllyel folytatott küzdelem során, hogy megmentsen egy 7000 m fölött bajbajutott hegymászó kollégát. A másik film az előző év végén nagy publicitást kapott Atlantic Rally for Cruisers transzatlanti vitorlásverseny magyar csapatának útját rögzítette. Fa Nándor visszatérését az óceánra nyomon követhettétek az extrem.hu oldalain is. A magyar hajó szenzációsan szerepelt, a cirkálók számára kiírt versenyen csak két, rejtélyes módon odakerült óceáni Formula 1-es hajó előzte meg (egy kicsivel). Fehér Sándor operatőr segítségével a kíváncsiskodók bekukkanthattak a legénység mindennapjainak rejtett zugaiba is.



Kevés


Utazás a Déli-sarkra

Álljunk meg egy szóra! Fájó szívvel kell tudatnom, hogy a fentiekben kíváncsiskodóknak nevezett nézők bizony nagyon kevesen voltak. Amikor e sorok írója visszatért a bevetési zónába, legjobb esetben is 200-an ücsöröghettek a Millenáris Teátrum nagytermében. Ami 750 férőhelyes, azaz a notórius magánzók is jól érezhették magukat, nem volt nehéz olyan helyet találni, ahol 10 méteres körzetben senki nem ül az ember mellett. A miértre Kollmann András két okkal szolgált: “A májusi időpont nem igazán szerencsés, az emberek már kirajzanak a szabadba, márciusban (a tavalyi fesztivál időpontja – a szerk.) könnyebb beterelni a közönséget egy vetítésre. És az is igaz, hogy a 2000 forintos jegyárak kicsit riasztóan hatnak.” Pedig, itt két mozijegy áráért egész nap lehet mozizni, igaz nem mainstream nyomul a vásznon, de néha a kultúrára is lehet áldozni egy kicsit. Ugyanakkor kénytelenek vagyunk megállapítani, hogy így nem lesz a Vagabond fesztiválból családi esemény, hiszen egy átlagos méretű famíliának már megterheli a büdzséjét egy ilyen szombat.



Fent is, lent is Antarktisz


Munkában az ítészek

De félre rosszkedv, térjünk vissza a vászon elé! Azaz előbb még lerakjuk a pakkot a sajtószobában. Csakhogy súlyosan ott ragadunk, mert annyira jó, élvezetes és színes (hála a remek dia képeknek) Bugya Éva és Fiar Sándor előadása a magyar Antarktisz-expedícióról. Bő félóra után kénytelen vagyok karhatalmi eszközökkel kituszkolni magamat a teremből. Odalent Tóth Zsolt Marcell klímaváltozásról szóló filmje, A fagyos oázis várt ránk. Kicsit hosszú, kicsit didaktikus, mint egy földrajzkönyv, vagy mint egy egyetemi jegyzet. Az viszont kétségtelen, hogy van mondanivalója: emberek! figyeljetek már oda a világra, ahol éltek, mert nincs belőle másik a hipermarketek polcain.

Eztán valami könnyedebbre vágyott az ember, és meg is kapta, Marcin Ciesielski Egy nap c. filmje révén. Ügyes, frappáns, ötletes megoldások egy pörgős 12 perces filmben, mely képes lehet kedvet csinálni az ejtőernyőzéshez (ami azért nagy szó). Kevés a sablon, a film nem lesz belterjes, nem csak az eje-őrültek számára nézhető.



Atyám!


Díjazók és díjazottak

Zarándy András és Soós Csaba egy 18 perces pörgéssel tisztelgett Gémesi Károly, a magyar snowboard sport apjának emléke előtt. A film nem éppen a széles közönség számára készült, akad néhány cenzúrázható jelent. De az erdélyi freeride jeleneteket, és a kamcsatkai kalandot mindenkinek tudjuk ajánlani. Csupa remek felvétel (akárcsak a medvés sztori).

Filozófia először, filozófia másodszor. A fesztivál elején vetített hat perces (A festő) után egy másik rövid filozofikus művel zárult a filmek sora. Molnár Attila Dávid a Vörös-tenger fenekén, 15 m mélyen talált egy dobozt (meg egy hordót, meg egy horgonyt), és ezt járta körbe kamerájával. Ráadásul kerekített mellé egy kis történetet a víz alatti világ lakóiról, akik birtokba vették az elveszett dobozt, és ezt a kis mesét olyan közvetlen bájjal, finom humorral, csöppnyi tolakodás nélkül, ráadásul remek képekkel és arányérzékkel adta elő, hogy öröm volt nézni.

És még a zsűri is így gondolta, ugyanis egy órás vajúdás után (közben a The North Face, a Columbia és a Tengerszem ajándékokkal árasztotta el a jegytulajdonosokat) megszületett a döntés, és a Juhász Árpád elnökölte testület átadta a 2. Vagabond Magyar Kalandsport és Természetfilm Fesztivál fődíját az időközben befutó Molnár Attila Dávidnak.

Más már nem volt hátra, mint kényelmesen elhelyezkedni, és átadni magunkat a kanadai Banff fesztivál díjnyertes alkotásainak. Bhután-Montserrat 4:0.


A győztesek
Fődíj: Az elveszett doboz (r.: Molnár Attila Dávid)

Hegymászás: Ahol a madár se jár (r.: Tóth Zsolt Marcell)

Kaland: Egy nap (r.: Marcin Ciesielski)

Expedíciós filmek: A Streiter-sztori (r.: Molnár Attila Dávid)

Környezet és kultúra: Baleo baleo! (r.: Hadzsi Imre)

(A cikkben szereplő képek a szerző felvételei.)

Comments

comments