Szlovéniában, a Száva folyón rendezték június utolsó hétvégéjén a vadvízi kajak szlalom Európa-bajnokságot. Mivel a szlalom olimpiai szám, így különös figyelem kísérte a versenyt. Athén bajnokainak nem sikerült átmenteni 2005-re a formájukat, a németek pedig vadvízi éremvadászatot tartottak.
A taceni szlalompálya Forrás: euro-tacen2005.si |
Június 24-26 között rendezték a 6. vadvízi kajak/kenu szlalom Európa-bajnokságot. A helyszín Ljubljana elővárosa, Tacen volt, pontosabban a városkánál folyó Száva, Szlovénia legnagyobb folyója. Az Eb helyszínét akár történelminek is nevezhetjük, az első itteni szlalomversenyt ugyanis 1939-ben rendezték. A mostani pályát az 1990-es világbajnokságra készítették.
A gyönyörű és egyben rendkívül nehéz pálya 250 méter hosszú volt, a vadvíz sebessége pedig 15 köbméter/sec. A pályán a vadvizesek mantrája a következő volt: Gyorsan és pontosan. Ugyanis mostanra annyira összetorlódott a világelit, hogy akár egy kapuérintés véget vethet egy versenyző éremesélyének. (A kapuérintésért (hajóval, evezővel vagy testtel) 2 mp-es időbüntetést von maga után, a kapukihagyás pedig 50 mp-et.)
A nők még mindig alulreprezentáltak a szlalomban, csak a női kajak egyesben és a három tagból álló K1 csapatversenyben rendeztek számukra versenyt. Az erősebbik nem képviselői kajak egyesben (K1), kenu egyesben (C1) és kenu kettesben (C2) is kipróbálhatták magukat, és ezek háromfős csapatszámaiban is.
Elég egyszer hibázni
Szombaton a női kajak csapatdöntőben a címvédő csehek indultak a legnagyobb eséllyel, azonban egy kihagyott kapu (és az azért járó 50 mp plusz) a vesztüket okozta, és végül csak a harmadikok lettek. Az aranyérmet a 2004-es olimpiai bajnok Elena Kaliska vezette szlovákok szerezték meg, a Mandy Planert által vezetett németek előtt.
Mandy Planert, a női győztes Forrás: euro-tacen2005.si |
Másnap a női kajak egyes tízes döntőjébe két német, egy osztrák, három cseh, két szlovák, egy orosz és egy brit jutott. Köztük a vadvízi szlalom nagyasszonya, a szlovák Elena Kaliska, aki 2004-ben az olimpiát és az Európa-bajnokságot is megnyerte. Kaliska azonban Tacenban az egyéni első futamában önmagához képest lassan ment, csak a 8. lett, és így hiába mente a leggyorsabb időt a másodikban, az összetett eredmény számít, így végül a csapatarany után egyéniben egy szerény hatodik hellyel kell megelégednie. Talán némileg vigasztalja, hogy a két másik athéni dobogós még az első 10-ben sem volt.
Az aranyérmet végül a szombati csapatversenyben ezüstérmes német Mandy Planert szerezte meg a szláv armada előtt. A kétszeres olimpiai bajnok cseh Stepanka Hilgertova lett a második és honfitársa, Irena Pavelkova állhatott fel a dobogó legalsó fokára. Planert úgy tűnik harminc éves korára érett be, a mostani Európa-bajnoki címe ugyanis az első nemzetközi trófeája.
Stefan Pfannmöller próbál a kupabevétel előtt némi oxigént juttatni a tüdejébe |
Hol van már a tavalyi érem?
A szombati férfi kenu egyes csapatversenyben (3xC1) a szám legendájának számító Michal Martikan vezette világbajnok szlovák trió magabiztosan nyert a német és a cseh csapat előtt.
A vasárnapi férfi kenu egyesben is számolni kellett a szlovákokkal, de a végül Stefan Plannmöller mozgatta legügyesebben és leggyorsabban a hajóját a szlalompályán, aznap lehetetlen volt legyőzni. Az ezüstöt a szlovák Alexander Slafkovksy szerezte meg a brit Stuart MacIntosh előtt, akinek legjobb eredménye eddig az volt, hogy kétszer volt nyolcadik az olimpián.
Stefan immár kisimult arccal a dobogón Forrás: euro-tacen2005.si |
Érdekesség, hogy a 2004-es Európa-bajnokság dobogósai közül még a 10-es döntőbe sem jutott senki, bár az olimpia érem sem volt biztosíték, Michal Martikan, Atlanta bajnoka, Sydney és Athén ezüstérmese ezúttal csak az 5. lett, Athén bajnokának, a francia Tony Estanguet-nek a nevét pedig hiába is keresnénk a döntősök között is! Pusztán a német Stefan Pfannmöller gyűjtött Athén után a szlovéniai Eb-n is érmet.
A férfi kajakosok a szombati csapatversenye (3xK1) is hozott némi meglepetést. Az esélyes osztrákok Harald Hudetz hibájából (bár a csapat második tagja volt, nem bírta az iramot társaival, és mivel az utolsó csapattag célbaérésekor áll le az óra, így Harald idejét vették figyelembe) a negyedik helyre, a kevésbé esélyes olaszok mögé szorultak. A kenu-bajnok Stefan Pfannmöller öccse, Erik által vezetett német trió sokáig vezetett, de aztán jöttek a vendéglátó szlovének, akik a taceni pályaismeretüket kihasználva nagy fölénnyel vertek mindenkit.
Olimpiai bajnok a nézőtéren
Az értő szlovén közönség Forrás: euro-tacen2005.si |
Vasárnap szintén győzelmet szimatolva vonultak ki a szlovének a Száva partjára, de végül ezüst lett belőle. A többi szám eredményének ismeretében már szinte nem is meglepő, hogy itt is trónfosztás történt. 2004-ben az olimpián két francia közé egy brit ékelődött a dobogón (1. Benoit Peschier, 2. Campbell Walsh, 3. Fabien Lefevre). Egy évvel később Szlovéniában ketten közülük csak nézőként kísérhették figyelemmel a döntőt. Lefevre a gyászos 20. helyen, Peschier pedig a 13.-on végzett az elődöntőben. Campbell Walsh legalább a tízes döntőbe bejutott, végül az ötödik lett. És kell-e mondani, hogy 2004 Európa-bajnoki dobogósai sem védték meg a címüket.
Peter Krauzer kanalaz Forrás: euro-tacen2005.si |
Tehát lássuk, kik az új csillagok a férfi kajak egyesben! A harmadik helyen a csapat-ezüstérmes Erik Pfannmöller végzett, akit méltán hívhatunk ifjú trónkövetelőnek, mivel mindössze 20 éves. A második helyen a szlovén Peter Krauzer végzett, míg az új Európa-bajnok az osztrák Helmut Oblinger, a 2003-as Eb ezüstérmese.
Bár a királyszámban osztrák győzelem született, az Eb egyértelmű győztesei a németek, akik eddigi legjobb Eb eredményükkel hét érmet gyűjtögettek össze a hétvége alatt. (Sajnos magyar versenyző egyetlen számban sem indult.)
A következő nagy bizonyítási lehetőség a világbajnokság, amire idén Ausztráliában kerül majd sor szeptember 29. és október 3. között.