Társaságban mindig jobb videózni, mint egyedül. Ez az elv vezérelheti az extrémsportok kedvelőit is, akik egyre több sportágban tartanak vetítéseket, ahol a haverok (a gyerekkor Gyaloggaloppja után) most együtt nézhetik a világ legjobbjainak trükkjeit. A montisok után most a vadvízesek eseményéről néhány szó.
A legnagyobb bázissal rendelkező magyar extrémsport szerelmesei, a mountain bike-osok februári vetítésére annyian voltak kiváncsiak, hogy a MOM Park egyik mozitermét kellett kibérelniük a szervezőknek. Akkor igérték, a kezdeményezésnek lesz folytatása (a beugró jelképes 100 ft volt), de erre egyelőre még nem került sor hasonló keretek között.
Ilyen rohamra a vadvízi sportok űzői nem számítanak, de a keménymag az ő esetükben sem tétlenkedik. A Vadvízi Túráztatók Egyesülete (VTE) szervezésében havonta egyszer a GURU Outdoor hegymászó bolt klubhelyiségébe gyűlnek (a Zichy Jenő és a Jókai utca sarkánál, az Oktogon közelében). Egyrészt azért, hogy megtárgyalják a sport legfrissebb eseményeit, másrészt, hogy a modern technika jóvoltából (DVD, projector) kellemes körülmények között nézzék meg együtt a világ legjobbjait.
A legközelebbi ilyen vetítésre június 14-én, hétfőn este 7-től kerül sor, ahova mindenkit szeretettel várnak. Nem csak profi kajakosokat, túravezetőket, hanem mindenkit, akit érdekel a vadvíz. Bár ez a sport a magyar filmművészetben még nem tette le a névjegyét, néhány külföldi banda már előállt olyan alkotásokkal, amit érdemes annyiszor megnézni, ahányszor tizenegynehány éve a Fort Fairlane kalandjait, a Brian életét vagy a Macskafogót néztük meg a videó előtt gubbasztva hétvégente.
Az egyik ilyen csapat a Teton Gravity Research (TGR), akiknek már a mottója is sokatmondó: „Attól, hogy világra jöttél, még nem biztos, hogy éltél is.” Az extrem.hu legrégebbi olvasói még emlékezhetnek arra a másfél évvel ezelőtt írott cikkünkre, amelyben a Valhalla című filmet mutattuk be. Ebben a világ legjobb kajakosai között jegyzett fiúk először Boszniában és Horvátországban küzdöttek az elemekkel, majd Norvégia, Izland és Alaszka képeslapokra illő folyóin haladtak, sokszor a jégtáblák között, olyan folyókon, ahova út nem is vezet. Rengeteg vízesés, gyönyörű trükkök és a TGR-ra jellemző tökéletesen a zenéhez vágott képek, megfelelő zúzós zenével. Ha klasszikusnak még túlzás lenne nevezni a 2002 tavaszán bemutatott Valhallát, pár éven belül mindenképpen az lesz.
A vetítés másik filmje, a Burning Time frissebb darab, sőt még szinte meleg, idén áprilisban mutatták be. A Scott Lindgren Production (SLP) sem kisebb név, mint a TGR. Scott Lindgren eddigi legnagyobb dobása a Tsangpo expedidícióról készített film volt, (ez volt az előző, májusi vetítés fő filmje) amelyben hat halálprofi kajakos a Himalája folyójára, a Tsangpora indult, amely akkora vízhozamú és olyan széles, hogy többször a folyó irányával ellentétes hullámok is jöttek szembe velük. (Ez a tengeren nem nagy szó, vadvízen viszont igencsak ártalmas az egészségre.)
Scott most sem adta alább, a Burning Time-ban is nagyágyúk virítanak, a 2003-as rodeó világbajnokság dobogósai: Jay Kincaid, Andrew Holcombe és Steve Fisher, aki a Tsangpo expedíció egyik tagja is volt. Sőt, a filmben szerepel egy kajakos ejtőernyős ugrás is, aminek a skydiving és a kayaking összevonásából a skyaking nevet adták. Valószínűtlen, hogy tömegsporttá válna.
A film címe amúgy onnan ered, hogy Scotték szerint a Burning Time olyanoknak szól, akik otthon ülnek, ahelyett, hogy valami fontosat kezdenének az életükkel. „Ne csak állj ott, csak „égeted az időt” – szólítanak fel bennünket.
Ha azonnal nem is ugranátok neki egy vízesésnek, de szívesen megnézitek, hogy a legjobbak hogyan csinálják, akkor június 14-én este hétkor a Zichy Jenő u. 44-ben a helyetek.
|