Lehet az Angliában kapható sörökben valami, mert az angolok egyre-másra találnak ki fura sportágakat kocsmákban ülve. Most egy újabb Made in England sportág világbajnokságáról számolunk be: vadgesztenye parittyázás, idén immár 40. éve
Angliában ez nemzeti sport |
Magyarországon októberben teli vannak az utcák a földre hullott vadgesztenyékkel, kreatív felhasználási lehetőségeik azonban általában a pálcikára fűzött figurák gyártásában merülnek ki. Pedig Angliában már majdnem egy fél évszázada komoly hagyományai vannak a vadgesztenye sportcélú felhasználásának. World Conker Championships néven már 40 éve az angliai Ashton város mezején rendezik a magyarra leginkább vadgesztenye parittyázásnak fordítható sportág világbajnokságát.
1965-ben néhány helyi férfi a horgászást megunva elfoglaltságot keresett magának, és a pubban beszélgetve arra jutottak, hogy ha megfelelő nagyságú gesztenyéket egy zsinór végére helyeznek, és azzal jojóként a kezükben tartva megpróbálják egymás gesztenyéit eltalálni, az kielégítheti a sportvágyukat. Az első versenyen még csak 20-an vettek részt, 40 évvel később, 2004-ben már több mint 300-an versengenek, 4-5000 ezer néző előtt.
A vb szabályai szerint a vadgesztenyéket a szervezők biztosítják, mint ahogy a terméseket tartó zsinórokat is. (A gesztenyék ólmozásának megakadályozására.) A korábbi években a megfelelő mennyiségű (1500 db) termések összeszedése nem okozott túlzott problémát, tavaly és idén azonban veszélybe került a verseny, mert a nagy szárazság miatt túl korán értek be a gesztenyék, ráadásul a fákat megtámadta egy kelet-európai molyfaj.
Idősebbek is elkezdhetik |
Végül sikerült begyűjteniük az alapanyagot, és a hagyományos időpontban, október második hétvégéjén megtartani a világbajnokságnak titulált küzdelmet.
A szabályok szerint vadgesztenye parittyában egyszerre két játékos küzd egymással. Mindkét játékos kezében tart egy-egy 20 cm-es zsinóron lógó vadgesztenyét. Először az egyik játékosnak van három kísérlete arra, hogy eltalálja a másik gesztenyéjét. A „védekező” játékosnak a „támadó” által kért magasságban kell lógatnia a gesztenyét, a „támadó” pedig a zsinór végét a kezében tartva egy suhintó mozdulattal odavágja a gesztenyét a másik játékos terméséhez. Háromszor próbálkozhat, aztán cserélnek. A cél az, hogy az ellenfél gesztenyéje széttörjön.
Bár a játék elsőre kissé brutálisnak és balesetveszélyesnek hangzik, a vb-k 40 éves története során még senki nem szenvedett komolyabb sérülést. Az idei verseny a nők között a 27 éves angol Alison Everett nyerte, a férfiaknál pedig a 34 éves Darren Foster. (Tavaly egy 49 éves nő és egy 52 éves férfi lett a bajnok, szintén hazai pályán.)
A vadgesztenye parittyázáson még kívül számos őrült sportágban rendeznek még vb-t az angolok. Csak néhány példa:
– Söröshordó gurító vb
– Mocsár búvár vb
– Lovak kontra emberek futóverseny