Újra Litkeyé a Kékszalag! Több hajó bajba került a viharban…

A Litkey Farkas kormányozta Budapest Bank Lisa nyerte a 43. Kékszalag Telekom Nagydíj Balaton-kerülő vitorlásversenyt. A tavaly “csak” negyedik helyet szerző, idén saját csúcsát is megdöntő Litkey tizedszer bizonyult a leggyorsabbnak Európa legnagyobb hagyománnyal rendelkező és leghosszabb tókerülő viadalán. A mezőnyt iszonyú vihar érte utol Szigligetnél – személyi sérülés nem történt.

Az induló, csütörtöki nap reggelén 588 hajó vágott neki a légvonalban 145 km-es távnak.
A versenyzők Balatonfüredről először Balatonkenesére, onnan Siófokra, majd a tihanyi szoroson át Keszthelyre vitorláztak . A Kékszalag szombat reggel 9 óráig tart, a vitorlásoknak így 48 óra alatt kell teljesíteniük a távot.

A kiírás szerint idén – páratlan évben – a hagyományos építésű hajók vehettek részt Európa legrégebbi és leghosszabb távú tókerülő viadalán, Litkey Farkas (első fotónkon) azzal a Lisával vágott neki a távnak, amellyel korábban már négyszer nyert. A Kékszalag 1955-ös, 10 óra 40 perces csúcsa idén sem dőlt meg, a győztes hajó 12 óra 23 perc alatt ért célba; ezzel Litkey megdöntötte a saját rekordját, de két órával elmaradt a Nemere II 1955-ben felállított 10 óra negyvenperces rekordjától.

Litkey és a Lisa végig nagy versenyt vívott a Vodafone-Budacash Principessával, mely délután fél egy körül, a tihanyi "csőben" (szorosban) való első áthaladáskor még 1-1,5 kilométerrel vezetett is.
A Balaton nyugati medencéjében aztán feltámadt a szél, és fordított a kilencszeres győztes, Keszthely előtt az élre állt. Igaz, nem végleg, mert Badacsonynál még egyszer visszaelőzött a Principessa, a lendület azonban csak Szigligetig tartott, a Tihanyi-szorosban már újra Litkey vezetett, előnye több kilométeres volt.
A két, végső győzelemre is esélyes hajó közötti különbség a befutó előtt is minimális, mindössze negyedóra volt, végül Litkey kormányozta célba először a hajóját, immár tizedik alkalommal, bár az időrekordnak nem sikerült a közelébe kerülnie.

Itt még szélcsendben a győztes hajó…
Szigliget környékén több hajó is bajba sodródott, sőt, a Bankkonzult nevű 70-es cirkáló árboca el is tört. Később a viharos körülmények és az erős szél miatt több ember is a vízbe esett, ami rengeteg feladatot adott a mentési központnak.

A viadal honlapjának beszámolója szerint csütörtökön késő este viharos széllel megérkezett a hidegfront a Balatonra, s több hajó bajba került Szigliget környékén – a Bankkonzult nevű 70-es cirkáló árboca el is tört.
A vitorlásokról emberek kerültek a vízbe, a mentési központ nagy erőkkel dolgozott.

A www.kekszalag.hu tájékoztatása szerint először este a Szigligeti-öbölben, majd éjszaka a Balaton teljes területén viharos szél csapott le a mezőnyre, ami sok haváriát okozott. Árbocok törtek, vitorlák szakadtak, több hajó elsüllyedt vay horgonyon vesztegel jelenleg is.
Szerencsére a verseny mellé rendelt mentőmotorosok, a vízirendőrség és a mentőszolgálat áldozatos munkájának, illetve a hajósok kitartásának és nem egyszer ötletességének köszönhetően személyi sérülés nem történt.