Matematikailag van esély arra, hogy a hatos szorzó egyszer bejön a blacjack-gépen… Ha sokat próbálja valaki, egyszer összejöhet. A világrekordok megdöntése is hasonló játszma. A tételt igazolja Steve Fossett, a legnagyobb rekorder életműve. A milliárdos, bulldog módjára próbálkozott, be is jött neki. Vagy 115-ször. Persze zseni volt, akárcsak azok a brazilok, akik a múlt héten repültek 468,1 kilométert siklóernyővel. Egyfolytában.
Frank Brown startol a Pico Ibiturunán |
A 2002-ben felállított világcsúcsot 40 km-el fejelték meg, most 468, 1 kilométer a valaha repült leghosszabb távolság.
Ha belegondolunk abba, hogy a siklóernyő lényegében kabátanyagból és cipőfűzőből készül, akkor a teljesítmény már nem csak adat a monitoron.
Ezzel az aerodinamikailag hatékonynak aligha nevezhető szerkezettel azok képesek ekkora távolságot megtenni, akik zsigerből vágják a meteorológiát.
Csőretöltve
Alig két hete számoltunk be arról, hogy a siklóernyős élvonal Brazíliában és Dél-Afrikában csőre töltve várja a rekorddöntésre alkalmas időjárást.
Szerdán három brazil pilóta magasan túlszárnyalta a 2002-ben felállított 426 kilométeres világcsúcsot.
Marcelo Prieto, Frank Brown és Rafael Salladi 468,1 kilométert repült. A pilóták az Xceará Open elnevezésű versenyen vettek részt.
Penge ernyő |
A beszámolók szerint november 7-én szerdán az időjárás semmi jóval nem kecsegtetett, az eget egybefüggő felhőzet takarta.
A vitorlázórepülő sportokban általában azokat a napokat tekintik ideálisnak, amikor kristálytiszta az ég és a napsütés már a kora reggeli órákban elkezdi melegíteni a földfelszínt.
A pilóták normális esetben a termikus aktivitás csúcsán (a termiknek a talajról felszálló meleg légáramlatot nevezik) startolnak.
Hazánkban, a nyári hónapokban ez 12 és 14 óra között tapasztalható, a trópusokon ez az “időjárási ablak” tágabb, de a 7.30-as indulás azért meglehetősen karcos, mert a kora reggeli órákban elég “soványkák” az emelések.
Koppanás
Az Xceará versenyen résztvevő Kovács Béla így számol be a mezőny elvérzéséről a pg.c2.hu fórumon:
”
Repülés belülről |
A titok nyitja: a passzátszél
Aljaz Valics Dél-Afrikában |
Nyilván sokan megfigyelték már nyáron azt a jelenséget, amikor a meleg aszfalt felett mintha rezegne, csillogna valami. Ilyenkor talaj felett felhevült légpárna látszik, ez az alapja a termik képződésének.
A környezetéhez képest felhevült levegő elindul fölfelé, egészen addig megy, amíg el nem éri az un. harmatponti hőmérsékletet, ekkor kicsapódik belőle a nedvesség, tehát felhővé alakul. A nyári égbolton látható bárányfelhők megdobogtatják a repülősök szívét, hiszen azok alatt jó emelés található. Persze a termikek trükkös jószágok, csak bizonyos helyeken “szeretnek keletkezn”i, ezért a repülés lényegében termik-vadászat.
Az ernyősök, sárkányosok és vitorlázórepülők a ragadozó módjára köröznek a felszálló meleg légáramlatokban, igyekszenek minél magasabbra emelkedni.
Ha elérték a felhőt, akkor elkezdenek siklani arrafelé, ahol a következő termiket sejtik. Éveken át hegyvidékeken repülték a rekordokat, hiszen a hegyoldalak szinte állandó termikforrást jelentenek, viszont a dolognak van egy buktatója is. Az Alpok völgyeiben gyakran kell szembeszélben repülni. Ma már a síkságokon születnek a rekordok, hiszen itt szinte csak hátszélben lehet repülni.
Brazilía Ceará tartománya forró és száraz, de ez még önmagában nem lenne elég ahhoz, hogy jó távrepülő hely legyen.
A titok nyitja az Atlanti-óceán felől fújó passzátszél, ami lehűti a magas légrétegeket.
A trópusi napsütés miatt dögivel van termik, az erős szél segítségével pedig jól lehet haladni.
468,1
Az új rekorder |
A brazilok egészen fél hétig repültek, nem egy hajszálnyival, hanem 40 kilométerrel szárnyalva túl az eddigi világrekordot.
Bulldog makacsság
A három rekorddöntő egyike sem nyeretlen kétéves. Mindannyian zsenik, akik zsigerből vágják, hol találják a következő termiket.
Öt éve próbálkoznak azzal, hogy túlszárnyalják Will Gadd 2002-es rekordját.
A szezon
Frank Brown, a brazil lokálmatador |
A nagy áttörést az jelentette, amikor a legendás brazil pilóta, André Fleury bebizonyította: reggel 9 körül is meglehetősen jó termikeket találni.
Ezután, az egymásra licitáltak, hogy ki tud korábban indulni. A rekord persze nem akarta magát ingyen adni. Sokszor start után kellett leszállniuk, de előfordult, hogy csak néhány kilométeren múlott a siker. 10-12 órát repülni pedig nem kismiska.
Fenn a levegőben nincs pihenés, kávészünet vagy WC. Aki pedig “leszívódik”, azt az élet egy hosszú gyaloglással bünteti, keresztül a végeláthatatlan brazil bozótoson, amíg el nem ér valami utat vagy falut.
Vigyázó szemetek Dél-Afrikára vessétek!
A Valic testvérpár |
A szlovén testvérpár , Urban és Aljaz Valic december elején indul Dél-Afrikába.
A körülmények ott sokkalta jobbak mint Brazíliában, a két rasztás fiatalember pedig elég jól látja a filmet.
Tudásukat jelzi, hogy a Távrepülő Világkupát pillanatnyilag ők vezetik.
Esélyeiket szintén javítja, hogy tavaly 7-8 óra alatt kerültek a világcsúcs közelébe, míg a brazilok rekordja 12 óra alatt jött össze.