Saját rekordját megdöntve, 48,7 csomós sebességgel, azaz 90 km/h-val süvítve száguldott deszkáját a francia Finian Maynard. Sikerén felbuzdulva idén Magyarországra is szerveznek egy sebességi szörfversenyt, bár nekünk speciális csatornánk nincs.
Finian Maynard és a csatorna Forrás: mastersofspeed.com |
A szélviszonyok pontos tanulmányozása után 1988-ban hozták létre a Saintes Maries de la Mer-i csatornát, ezt az egy km hosszú, ember alkotta vízfelületet Franciaország déli részén, kifejezetten sebességi rekordokra. Itt érte el Eric Beale a 40,48 csomós sebességi csúcsot, amivel a világ leggyorsabb szörföse lett.
Ezt javította meg a szintén francia Thierry Bielak 44,66 csomós repesztésével, majd ezt 45,43-ra növelte. Ezzel 1993-tól egészen 2003-ig tartotta a szörfös sebességi csúcsot. Ekkor jött a sebességi világbajnok Finian Maynard és 46,24 csomót mértek nála.
Maynardnak az abszolult rekordot nem sikerült megdöntenie, mert azt még 1993-ban a Yellow Pages Endeavour kétüléses aszimmetrikus trimarán vette át 46,52 csomóval, azaz 86,16 km/h-val. Végül, 2004-ben aztán ez a rekord is megadta magát.
Finian 90,1 km/h-val Forrás: mastersofspeed.com |
2004. november 13-án Maynardnak sikerült vitorlájába fogni a szelet, és 46,82 csomóval süvített végig a csatornán, vagyis minden vitorlás járműnél gyorsabban haladt a Gyorsasági Vitorlás Rekord Világtanács (WSSRC) szabályai kimért 500 méteres távon.
Persze a francia szörfös ezután sem ment nyugdíjba. Megvolt az új cél: az 50 csomós álomhatár. Ehhez ért most egy lépéssel közelebb: 2005. április 10-én ugyanis a csatornán 48,7 csomóra (90,1 km/h) sikerült gyorsítania, vagyis ő az első, aki átérezhette milyen saját erőből 90 km/h sebesség felett próbálni megtartani a boomot.
Karin Yaggi a rekordja után Forrás: mastersofspeed.com |
Finian a Masters of Speed tagjaként szeli a habokat, és most sem egyedül használta a csatornát. Ugyanis a női csúcs is megdőlt, a svájci Karin Yaggi a francia Babeth Coquelle rekordját döntötte meg, 1,2 csomós előnnyel, 41.25 csomót produkálva.
Finian sikerein felbuzdulva a világcsúcstartó csapatának, az F2-nek magyarországi forgalmazója meghirdeti az első Sebességi Magyar Bajnokságot, ahol a cél a legnagyobb maximális pillanatnyi sebesség (vmax). A bajnoki címet az a nevezett versenyző nyeri, aki a megadott dátumok és időpontok alatt a legjobb eredményt éri el a versenybiztos által letöltött és hitelesített GPS eredmények alapján, azaz a legnagyobb pillanatnyi sebességet produkálja. (Részletes versenykiírás a windsurfing.hu-n). Mivel a „magyar tenger” nem arról híres, hogy óriási szelek tombolnának rajta, így a világcsúcs azért valószínűleg nincs veszélyben, de 60-70 km/h-s eredményeket várhatunk.