Pakold tele a túrakajakodat, és evezz egy hétig a titokzatos horvát szigetvilágban! Amit feltétlenül vigyél magaddal: túlélőcsomag, izomlazító és egy adag bátorság.
Teljesen újnak számít hazánkban a tengeri kajaktúrák szervezése. Nagy Endre és csapata azonban belevágott: feltérképezi a legszebb, egymástól nem túl távoli, eldugott kis tengeri szigeteket (például Horvátországban), majd kitalál hozzá egy 7-10 napos túraútvonalat, összeszedi a csapatot, és irány!
Felpakolják a túrakajakokat, és nekivágnak a víznek.
Endre már 17 éve van vízen |
Persze, mint az Endre az extrem.hu-nak elmondta, ez a fajta vízi túrázás nem éppen a kezdő evezőknek való, hiszen sokszor méteres hullámokkal kell megküzdeniük a vállalkozóknak, úgyhogy nem árt a több éves vízi jártasság.
És persze a kiváló tengeri kajak sem hiányozhat, aminek egy ilyen út során minden apró rekeszére szükség van felszerelés elpakolásához.
Hiszen a csapat azon a szigeten ver sátrat(sokszor lakatlan), amelyen aznap kiköt. Így tényleg szükséges, hogy minden fontos a hajón legyen.
Víz, izomlazító krém és fásli…
– Fejenként 6-8 liter vízzel indulunk el. És ami semmiképpen sem maradhat ki a felszerelésből az a túlélőcsomag – magyarázta a tengeri kajak túrák szervezője.
Nagy Endre (Endru) hozzátette azt is: ebben lennie kell gyógyszereknek, amelyek sorában nem árt, ha van fájdalomcsillapító és izomlazító krém.
– Ugyanis a sok evezéstől bedurrannak az ember izmai, így jól esik, amikor este legyúrjuk. Én például mindig viszek magammal tigriskrémet is, mert a sós tengervíztől gyakran eldugul az ember orra. A krém pedig az orrnyeregre kenve, tiszta légzést biztosít – fűzte hozzá.
Mint mondta, a fásli sem árt, hiszen a sok evezés inhüvelygyulladáshoz hasonló tüneteket képes produkálni azoknál, akik nincsenek hozzászokva a mozgáshoz.
Kajakkal még Velencét is beveheted (Fotó: noworks.hu) |
Az evezéshez pedig tényleg nem árt hozzászokni, mielőtt az ember egy egyhetes tengeri szigettúrára indulna. Igaz, mint az Endre mesélte, a rendszeresen sportoló kajakozó sem ússza meg néha sérülésekenélkül.
Vadvízen elsősorban a könyök- és fejsérülés az, amely gyakori. Nagy Endrének mind a kettőben volt már része.
– Franciaországban voltam egy túrán, amikor sisakon keresztül sérültem meg. Víz alá fordultam a hajóval, és közben lefejeltem egy sziklát. Úgy, hogy felrepedt a homlokom, amit később az orvosnál összeöltöttek – mesélte Endre.
Aki nem megy vízre, nem sérül
Egy alkalommal pedig letört a foga, amikor szintén egy sziklával került túl közeli kapcsolatba. Egy másik alkalommal pedig az ujja bánta…
– Eszkimófordulás során, amikor az evezőre támaszkodtam, és nagyot húztam lefelé, hogy vissza forduljak a hajóval, szinte teljesen kicsavarodott az egyik ujjam. Úgy megütöttem, hogy megrepedt. Ami persze kis sérülés, mégis hónapok kellettek a gyógyulásához, így sokáig akadályozott a sportolásban – tette hozzá Endre.