Ugyan Anita másodszor az Everesten; most is plusz oxigénnel

Ugyan Anita második alkalommal jutott fel a Mount Everestre május 17-én reggel. Egészségi állapota miatt most is palackozott oxigénnel mászott, lefelé jövet rosszul lett, és elájult. Aznap nyolcvanan mászták meg az Everestet…

"Sajnálom, hogy nem sikerült oxigénpalack nélkül, de ez az út nem alakult olyan fényesen, Konyi balesete miatt sem. Nehéz belegondolni, de majdnem ottmaradtam a hegyen. Jelenleg az alaptáborban vagyok, valószínű holnap lemegyünk, hangom még mindig nincs, de legalább élek" – nyilatkozta a mászás után Ugyan Anita.

A magyar hegymászónő 17-én reggel második alkalommal jutott fel a Mount Everest csúcsára. A világ legmagasabb pontját férje, Mike Kobold és két serpa társaságában érte el.
Velük tartott az Everest-challenge expedíció két másik tagja, Dr. Robert Casserley és Kenton Cool.
"Oxigénnel" másztak, mert a csapat egészségügyi állapota nem tette lehetővé a tiszta csúcstámadást.
Anita kimerülten vágott neki a csúcstámadásnak, erről így számolt be szponzorának, az FHB Banknak elküldött e-mailben:

"En kulon valtam a csapattol, akklimatizaciot illetoen, mivel tobbszor volt szukseges hogy folmenjek es hogy magasabbra. Majus 10-en igy egyedul voltam mar fent a hegyen, illetve a kettes taborban. Sajnos nagyon szeles ido kezdodott masnaptol, de azert fejebb mentem, viszont masnapra mar nem volt hangom, valoszinu a hideg szeltol. Ez persze nem tunt nagy tragedianak, igy maradtam, de a terv az volt hogy feljebb menetel utan ujra vissza alaptabor, de az idojaras elorejelzes szerint viszont egy nagyon rovid ablak jott 16 vagy 17-en, amit ki lehetett volna hasznalni. Az allapotom sajnos egyre rosszabodott, igy hosszas hezitalas utan ugy dontottem lyen ilyen allapotban nem fog meni oxgen palack nelkul, mert eleg nehezen vettem mar levegot, iszonyatos kohoges melett. Vegulis, ugy dontottem, ha mar itt vagyok, oxigennel felmegyek- Majus 17-en fent voltam, bar nem ezt terveztem."

Lefelé menet viszont Anita rosszul lett.

"A csucsrol a kettesbe lejottunk egybol, harman, Robert C. orvos, illetve Mike. A tobbi csapattag a negyesben maradt. Ereszkedes utan a Lhotse falrol mar ereztem, hogy nincs valami rendben es nem kapok rendesen levegot es mar kohogni sem tudok, vegul sikerult este elerni a kettest. Robert szerint, inhalalnom kellett, mert elvileg az tortenhetett, hogy a hideg levego, a gyulladt torok, az oxigen hianyos allapot miatt beszukult a legcsovem. 10 ora korul, ereztem, hogy most mar nincs eleg levegom, elajultam. Az elmondasok alapjan Robert mindent probalt megtenni, kb. 4 oraig tartott mire megint eszmeletemnel voltam. Eleg szornyu este volt, mert kozben a csapat egyik tagjat le kellett menteni a negyes taborba es kb. este 12 korul birtak lehozni."

Oxigénpalacckal gyakorlatilag bárki fel tud menni az Everestre, anélkül viszont csak azok a hegymászók akik különlegesen jól képesek alkalmazkodni a magassághoz. Oxigénpalackkal már több mint 3000-en elérték a csúcsot, tisztán viszont csak körülbelül 160-an. Anita facebook-os adatlapján május 23-át jelölte meg a csúcstámadás időpontjaként. A meteorológia viszont 17. és 19. között jósolt egy un. időjárási ablakot, amikor mászásra alkalmas az időjárás. A himalájai mászásokról tudósító exploreresweb arról számolt be, hogy 17-én mintegy nyolcvanan jutottak fel a csúcsra.

Mike Kobold felkészülését és expedíciót az USA haderejének egyik különleges tengerészgyalogos egysége, a NavySEAL támogatja.
Kobold idén két hónapot töltött az egység kiképzőtáborában, itt edzett az oxigénpalack nélküli Everest mászásra.
Expedíciójának küldetése, hogy felhívja a figyelmet NavySEAL hazafias tevékenységére és pénzt gyűjtsön az alakulat alapítványa a Warrior Fund javára.
Ez hazafias tevékenység végzése során megsérült katonákat segíti, illetve özvegyeiket támogatja.

Comments

comments