Tudod, mi az a reló? Ugorj, kapaszkodj és formálj alakzatot!

Hat ember, 3500 méter, 10 másodperc – a hétvégén a dunaujvárosi ejtőernyős bajnokság nyertesei ennyi idő alatt álltak össze csillag alakzatba.

A formaugrás, szaknyelven reló lényegében harc az idővel. Hat ember 3500 méter magasan kiugrik egy repülőből, és összeállnak egy meghatározott formába. Aki valaha próbált már szabadesésben a hátáról a hasára fordulni, annak lehet némi fogalma arról, mi ebben a teljesítmény…

Egy formaugró verseny arról szól, hogy megmutasd, mennyire magabiztosan mozogsz a levegőben – árulta el az extrem.hu érdeklődésére Verebes Gábor.
Akinek ez a név nem ugrik be azonnal, az elevenítse fel azt, amit a bázisugrásról hallott. Gábor ugyanis a Basecigányz Team egyik oszlopos tagja.






6-Way
Kettéfűrészelt Ikarusz

– A reló, ahogy mi a formaugrást nevezzük, az angol relative job kifejezésből jön – avatta be az extrem.hu-t a sport rejtelmeibe Gábor.
Dunaújvártosban egy Mi-8-as helikopterből ugrottunk. Ilyenkor nem az ajtón át hagyjuk el a gépet, hanem a hátulján. A 28 személyes orosz csapatszállító vége le van szedve, ettől úgy néz ki, mint egy kettéfűrészelt Ikarusz – tette hozzá.

A MI-8 as végében húznak egy startvonalat, ott kell felsorakozniuk az ugróknak. Egy csapat hat emberből áll, plusz a kamerás, aki rögzíti az egészet. Amikor az első ejtőernyős átlépi a vonalat, a bírók akkor indítják a stoppert. Az időmérés abban a pillanatban áll meg, amikor mind a hat ugró a kisorsolt alakzatban kapcsolódik össze.

– Az első és az utolsó ember között úgy ötvenméter távolság van. Ezt pillanatok alatt le kell dolgozni, össze kell rendeződni egy olyan alakzatba, amit a rendezők sorsolnak ki a csapatoknak – mesélte Gábor.
Majd hozzátette: ahhoz, hogy az ember be tudjon állni a helyére, borzasztóan pontosan kell dolgozni – a sportolóknak nagyon jól kell irányítania magukat a levegőben.
– A dolgot tovább nehezíti, hogy amikor kiugrassz a gépből, még nincs meg a megfelelő sebességed ahhoz, hogy egy kézmozdulattal megfordulj. Viszont egy verseny harc az idővel, gépelhagyás után mindenki azonnal keresi a helyét – fűzte hozzá Verebes.

46,5 másodperc

Amikor megvan a forma, három másodpercig megtartják, aztán már dobják is az ejtőernyőt. Egy verseny három futamból áll. A végeredmény kiszámítása pofonegyszerű: összeadják mennyi idő alatt álltak alakzatba a csapatok, hozzáadják a büntetőmásodperceket, és már osztják is az érmeket. A hétvégén az aranyat a Centrum Se boldog ejtőernyősei vihették haza a mamájuknak. A srácok 46,5 másodperc összidővel verték tönkre a versenytársakat.





Alakzatok

– Kár, hogy a leggjobb időnket megfejeltük egy 10 másodperces büntetővel. Ezt azért kaptuk,  mert egyikünk bemozdult a startvonalra ugrás előtt. Viszont 10 másodperc alatt rendeződtünk alakzatba, ami már ütőképes idő egy nemzetközi versenyen ismondta a verseny után rendezett bulin a nyertes csapat kapitánya, Gálos Péter.

A Centrum SE tagjainak jókora előnye van a többiekkel szemben, hiszen tulajdonképpen “all star team”-ről beszélhetünk.
A csapatkapitány a legeredményesebb magyar ejtőernyős: amikor éppen nem versenyez, akkor tandempilótaként dolgozik valamelyik reptéren. A csapat többi tagja szintén zuhanással keresi a kenyerét – ők azok, akik a földi halandókat megtanítják ejtőernyőzni.

Ugorj bele az extrem.hu-n:   Ejtőernyőzés Dosszié

Comments

comments