Tudni akarod, milyen a szabadesés? Akkor próbáld ki a tandemugrást!

Azoknak, akik bele akarnak kóstolni, hogy milyen a szabadesés, kiváló lehetőséget biztosít a tandemugrás. Cikkírónk maga is tandempilóta, így első kézből kapjuk a részletleírást.

Ma már Magyarországon is egyre többen vállalkoznak arra, hogy kiugorjanak egy repülőgépből… A pilóták közt gyakran használatos egy szlogen, hogy “ép ember ép ésszel, ép gépből nem ugrik ki”, de ezt egy ejtőernyős egészen másképpen gondolja…
Nekik a kiugrás pillanata a megnyugvással egyenlő: vége a repülőgép által keltett zajnak, a zötykölődésnek, a nyomorgásnak, jöhet a korlátlan szabadság!







Bátorság és tornacipő

Hogyan is néz ki egy ilyen tandemugrás? Először is kell keresni egy szimpatikus társaságot, amelyre az ember rá meri bízni az életét (ajánljuk: www.tandemugras.hu), aztán egy időpontegyeztetés után már csak az marad hátra, hogy a megbeszélt találkozóra el is menjen a vállalkozó kedvű honfi.
(Érdemes előre tervezni, mert általában több hétre előre be vannak telve az időpontok, miután Magyarországon többnyire csak hétvégeken lehet ugrani…)
A tandemutasnak egy sportcipőn és a bárorságán kivül mást nem kell magával vinnie. 

Lehet indulni!

Ha sikerült megtalálni az időpontot és a repülőteret, akkor a helyszínen történő 10 perces elméleti felkészítés és egyéb kötelező papírmunka után a tandemutas kap egy ugyanolyan hevederzetet, mint amilyen az összes ejtőernyősnek van.
A különbség csak annyi, hogy ezen nincsen ejtőernyő, van viszont négy felcsatolási pont, amiken keresztül a tandempilóta hátán lévő ejtőernyő hevederzetéhez rögzítik az utast. A tandempilóták jól képzett ejtőernyősök, akik több szigorú vizsgán bizonyították rátermettségüket.
A földi felkészítés után a csapat beszáll a gépbe, és már el is lehet indulni. A kiugrás előtt pár perccel a tandempilóta magához csatolja az utast, és az ugrási magasság elérésekor, kiugranak a repülőgépből.







Pillanatvarázs


A tandemutasok elmondása alapján az a legizgalmasabb pillanat, amikor a kiugrás előtt kinéznek a nyitott ajtón, és tudatosul bennük: már nincs visszaút.
Aztán pikk-pakk kiugranak – az első pár másodperc kiesik – aztán a szabadesés közben mindenki arcára egy önfeledt mosoly kerül, amit az ernyő nyílása zavar csak meg, de ezt persze senki sem bánja…
Általában az első reakció az, hogy milyen rövid volt, pedig 4000 m-es magasságból kb. 50 másodperc szabadesés után nyílik csak az ernyő. Az ugrók nyitás után még 5-6 percet töltenek a kupola alatt ereszkedéssel.
A földetérésnél – a modern ernyőknek köszönhetően – nincs terhelés az utason, tehát nyugodtan el lehet felejteni a találgatásokat, hogy milyen a leérkezés.







Benne leszek a tévében


Általában több lehetőség is van arra, hogy az ugrók megörökítsék az ugrásukat. Az egyik verzióban egy “külső” kamerás veszi fel az eseményt a kezdetektől a földetérésig; az operatőrnek a bukósisakjára van rögzítve a kamera, és egyméteres távolságban zuhan a tandempárossal együtt. A másik esetben a tandempilóta kezén egy speciális kesztyűben van a kamera, így a pilóta saját maga rögzíti az eseményeket.
Bármelyik felvételből a végén egy 5-6 perces zenés klippet kap a tandemugró dvd-n.

Tudni kell, hogy a  fapados járatok sűrüsödésével kiterjesztették Ferihegy légterét, így Budapesthez közel nem nagyon lehet ugrani, esetleg csak egy-két kivételes alkalommal. Jelenleg az egyetlen hely, ahol 4000 m-ről lehet ugrani az a Kaposvár melletti kaposújlaki repülőtér.
Lehet bogarászni a térképen és lehet indulni!

Comments

comments