Triatlon vb-döntő: magyar para-siker, esős férfi futam, késes gyilkosság

Budapest adta a helyszínét a 2010-es triatlon világbajnoki szezon nagy fináléjának. A versenyen 69 ország 4000 versenyzője vett részt, de sajnos egy tragikus esemény is beárnyékolta a rendezvényt. Részletes összefoglaló következik.

Nem szenvedtek hiányt izgalmakban és fordulatokban azok a nézők és triatlon-rajongók, akik a kedvezőtlen időjárás ellenére is kilátogattak a Kopaszi-gátra vagy éppen a Roosevelt térre a hétvégén.

Szombaton kora reggel a paratriatlon versenyzői rajtoltak el először. Ennek a versenyszámnak rögtön volt magyar vonatkozása is: Boronkay Péter szenzációs teljesítményével, sikeresen védte meg tavalyi világbajnoki címét!  Külön elismerést jelenthet az, hogy mindezt hazai pályán sikerült véghez vinnie.

A kecskeméti sportoló a paratriatlon világbajnokság TRI-4-es kategóriájában bizonyult ismét a világ legjobbjának.
“Most is arra alapoztam, hogy elúszom a mezőnytől, és akkora előnyt szerzek a 750 méteren, amelyet meg tudok tartani a 20 km-es kerékpározás és az 5 km  futás során. Végül 2 perccel hamarabb értem partot, mint kategóriám tagjai. Abszolút harmadik időt úsztam úgy, hogy  egyetlen szemüvegesként nehezen tudtam tájékozódni. Dioptriás úszószemüvegem nem lévén, többször ki kellett nézni a bójára. A depózás után ott volt mögöttem az osztrák Oliver Dreier, aki a legjobb kerékpáros mindannyiunk közül. Formájára jellemző, hogy nemrégiben megnyerte Edinburghben a duatlon világbajnokságot.

Ebből adódóan másfél perc elég gyorsan „elkopott” az előnyömből. A bringán, amikor a sáros vizet felverte a kerék, zavart az erős szemüvegem, de enélkül nem látok. A futás utolsó kilométeréig bizonytalan voltam, hogy sikerül-e elsőként célba érkeznem, de végül is 24 mp előny megőrzésével  összejött. Egy nagy hiányérzetem azért volt a mai napon: nagyon-nagyon kevés néző volt kint a pálya szélén…”  – elemezte saját futamát Boronkay Péter.

A paratriatlonosok után az U23-as hölgyeké volt a főszerep.
Ötvenöt női versenyző vágott neki a küzdelemnek. Hazánkat Tóth Zsófia és Kovács Zsófia képviselte. A verseny egyetlen számában sem hibázott, kimagaslóan úszott és futott, majd pedig bicajjal is jól teljesített az ausztrál Emma Jackson, így könnyedén sikerült elhódítania az első helyet. Jacksont csak megszorítani tudta a másodikként végző kanadai Kirsten Sweetland, és a harmadik helyezett francia Emmie Charayron.
A mi két lányunk is előkelő helyen végzett: Kovács Zsófia a 14. míg Tóth Zsófia a 21. helyet csípte el.

A program a férfiak elit kategóriájával folytatódott.
Itt óriási izgalmakra lehetett számítani. A kérdés az volt, hogy elegendő-e a német Jan Frodeno 231 pontos előnye, az összesítettben mögötte álló Javier Gomezzel szemben.
A papírforma azonban felborult! A német nagyon rossz napot fogott ki, így óriási csalódásként a 41. helyen ért célba.  Az első helyért a már említett Javier Gomez és az angol Alistair Brownlee fej-fej melletti küzdelme bontakozott ki. A futamot ugyan az angol nyerte, szenzációs rajt-cél győzelemmel, de a világbajnok Gomez lett, ugyanis ezzel a második hellyel sikerült megelőznie Frodenot az összesített ranglistán.
A magyarokat ebben a versenyszámban Rendes Csaba, és Pocsai Balázs képviselte, akik sajnálatos módon, helyezetlenül zártak. Pocsai egy kellemetlen térdsérüléssel bajlódott, így feladni kényszerült a versenyt, míg Rendes Csaba egyszerűen csak szerencsétlenül járt: belekeveredett egy óriási bukásba, ami miatt ő is feladta.

A férfi elitet az U23-as férfi kategória követte, ahol újabb aranyat zsebelt be a Brownlee család. Alistair győzelme után Jonathan Brownlee is arannyal zárta a világbajnokságot.
A bátyjához hasonlóan, Jonathan is meggyőzően versenyzett, így fölényes győzelmet aratott.
A második az új-zélandi Ryan Sissons, míg a harmadik a német Franz Löschke lett.
Hazánk fiai ebben a kategóriában szép számmal képviseltették magukat. Faldum Gábor 14., Tóth Tamás 18., Bogdány Kenéz 46., Kéki Tamás 49., Ruzsás Dávid pedig az 55. helyen végzett.
Ezzel a versenyszámmal zárult a szombati nap.

Összesített világranglista:
1. Javier Gomez (spanyol) 3789 pont
2. Steffen Justus (német) 3139 pont
3. Brad Kahlefeldt (ausztrál) 3112 pont

Vasárnapra maradt a női elit kategória, ahol kettős ausztrál siker született.
A hét utolsó napjára a várva várt napsütés is megérkezett, így a kedvező időjárásnak köszönhetően sokkal több néző szurkolhatott a női elitért.
A budapesti viadalt Emma Snowswill nyerte, megelőzve honfitársát, Emma Moffatot és a svájci Nicola Spiriget. Csak úgy, mint a férfi elitnél Javier Gomez, Emma Moffat is hiába végzett “csak” a második helyen, így is sikerült megvédenie világbajnoki címét.
Minket Vanek Margit és Szalay Szandra képviselt. Vanek a 46. helyen zárt. Nem titkolt célja volt, hogy 50-en belül zárja a futamot, így számára sikeresen zárult a vébé.
“…a világ legjobb triatlonosai között a 46. helyet sikerült megszereznem és sikerült megvalósítani az elsődleges célom, hogy világranglista-pontokat szerezzek, ami nagyon fontos lehet az olimpiai kvalifikációban. “ – válaszolt az újságírók kérdésére Vanek Margit.
Szalay sajnos helyezetlenül zárt.

1. Emma Moffat (ausztrál) 3806 pont
2. Nicola Spirig (svájci) 3413
3 pont
3. Lisa Norden (svéd) 3390 pont

Végezetül: egy 48 éves ecuadori versenyzőt szombat este halálra késeltek a Nagymező utcában.
A körülmények tisztázatlanok, az elkövetőt keresik – a történtek szomorú zárást adnak a triatlon-szezonnak.