Triatlon Nagyhét

Olimpiai érmes, világbajnok, Világkupa-győztes, Ázsia-bajnok, Európa-bajnok, Világjátékok-győztes, vb- és Vk-dobogós versenyzőkkel is meg kell küzdeniük a magyaroknak a 17. TVK ITU Triatlon Világkupán, melyet a 15. TVK Triatlon Nagyhét keretében a jövő hétvégén rendeznek Tiszaújvárosban.

A Vk-verseny – akárcsak a junior Ek-viadal – ezúttal is kétnapos lesz, szombaton a selejtezőkre, vasárnap pedig a döntőkre kerül sor.

Az úszás helyszíne a korábbiakhoz képest nem változott, mindkét napon a Dísztóban tempóznak majd a versenyzők, a döntők kerékpáros és futópályáinak vonalvezetését azonban – a 2012-es tapasztalatok alapján – látványosabbra alakították.
A felnőtteknek nyolc kör lesz a kerékpározás és négy a futás, ez pedig azt jelenti, hogy annyiszor haladnak el a versenyközpontban a sportolók, mint annak idején az olimpiai távú verseny alatt, a különbség az, hogy most ezt fele akkora táv alatt teszik meg.

A Világkupa mezőnyét 39 nemzet versenyzői alkotják, ami részvételi csúcs. A 28 országból érkező mintegy 70 női induló között ott lesz a londoni olimpia emlékezetesen szoros befutójában bronzérmes ausztrál Erin Densham, valamint honfitársa, a tavaly a Tisza-partján a legjobbnak bizonyult Asleigh Gentle, továbbá a többszörös Vk-győztes, duatlonban a múlt hétvégén Világjátékok-győztes japán Aj Ueda, illetve az ukránok olimpikonja, Julija Jeszlisztratova is, aki korábban nyerni tudott Tiszaújvárosban.

A 30 nemzet 110-nél is több versenyzőjét felvonultató férfi mezőny tagja az orosz Alekszandr Bruhankov sokszoros vb- és Vk-dobogós – aki 2009-ben második volt Tiszaújvárosban -, Frédéric Belaubre, a londoni olimpia hetedik helyezettje, a franciák korábbi kétszeres Európa-bajnoka, Wian Sullwald, valamint Antony Pujades, a tavalyi tiszaújvárosi Vk francia ezüstérmese és a brit Marck Buckhingham, a 2013-as Palamos Világkupa győztese.

Hazai részről a női csapatnak – benne az ifjúsági olimpiai bajnok Dudás Eszternek, mellette a 2012-es londoni olimpia egyetlen magyar indulójának, a tavalyi tiszaújvárosi Vk-n kilencedik Kovács Zsófiának és az aquatlon világbajnok Vanek Margitnak -, illetve a hazai Vk-bronzéremmel büszkélkedő Vanek Ákos vezette tízfős férfi különítménynek az az elsődleges célja, hogy minimum hárman-hárman bejussanak a fináléba.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a nagyhét kilenc napja alatt a már hagyományos tömegsport programok mellett – futás, kerékpározás, duatlonváltó, extrémváltó, heteskenu, streetball, turista triatlon versenyek – ismét megrendezik a Jabil 1/3 Maraton elnevezésű, országos, pénzdíjas utcai futóversenyt.

A napi sportolásokat követően esténként kulturális programokkal várják a szervezők a helyszínre látogatókat.