Három héten keresztül minden nap egy "maratoni távnak" megfelelő igénybevétel, megspékelve olyan szintemelkedéssel, mintha háromszor kellene megmászni a Mount Everestet – ilyen a világ egyik legdurvább bicikliversenye, a Tour de France.
Agráridill |
Az indulók 3500 kilométert tesznek meg 23 nap alatt. Körbebiciklizik Franciaországot, megmászva az Alpok és a Pireneusok meredek hegyoldalait.
Az összesített pénzdíj 3 millió euró felett van – a győztesnek ebből 450 ezer jut.
A Tour híres a tradíciókról, a verseny Párizsban ér véget, a befutó a leghíresebb sugárúton, a Champs-Élysées-n van.
Az összetett versenyben vezető kerékpáros viseli a híres sárga trikót, a pöttyös a legjobb hegyimenőé, a zöld a legjobb sprinteré, a fehér a legjobb 25 év alatti versenyzőé.
A Tour-on általában 20-22 csapat van jelen 9 versenyzővel, hagyományosan csak meghívással indulhatnak a csapatok, ami garantálja, hogy a világ legjobbjai álljanak rajthoz.
“Az Ördög igéje” |
1998-ban Willy Voet bukott meg EPO-val, 2000-ben az egész Festina csapat visszalépett. 2002-ben a harmadik helyezett Raimondas Rumsas feleségét tartóztatták le, mert EPO-t és anabolikus szteroidokat találtak az autójában.
2007 különösen rosszul sikerült: a verseny előtt néhány héttel Erik Zabel vallotta be, hogy a kilencvenes években doppingolt a Tour-on.
Egy nappal később Bjaerne Riis ismerte el, hogy 1993 és 1998 között EPO-t használt a versenyen, 1996-os győzelmét is ennek köszönhette.
A versenyen Alekszandr Vinokurov vérdoppinggal, Cristian Moreni tesztoszteronnal bukott le, az összetettben vezető Michael Rasmussent saját csapata, a Rabobank léptette vissza, mert a felkészülési idő alatt hazudott az ellenőröknek tartózkodási helyéről, és ez doppingvétségnek minősül. Rasmussent a napokban tiltották el két évre.
A Tour történetének legsikeresebb versenyzője az amerikai Lance Armstrong, aki
1999 és 2005 között sorozatban hétszer nyert.
Armstrongot minden évben doppingolással vádolták, rábizonyítani azonban egyszer sem sikerült.
A “Meztelen spanyol” |
A tavalyi Tour de France legjobb hegyimenője, a kolumbiai Juan Mauricio Soler az első szakaszon történt bukása során eltörte a csuklóját.
Soler úgy érezte, tudja folytatni, az ötödik szakasz előtt bejelentette; nincs tovább.
A Tour de France rajongói néhány éve elkezdték elképesztő jelmezekben biztatni kedvenceiket.
Van malacnak, nyúlnak, darázsnak öltözött szurkoló.
A versenyt kísérő Ördög és Meztelen spanyol már-már hírességnek számít.
Ördög évtizedek óta egyetlen etapot sem hagy ki, a nudista spanyol pedig a fotósok kedvence…