Történelmi hegymászósiker! Meghódították az első téli nyolcezrest a Karakoramban!

Történelmi csúcshódítást hajtott végre a kazah Denis Urubko, az olasz Simone Moro és az amerikai Cory Richardson. A modern hegymászás legnagyobb alakjai sikeres expedíciót, és csúcstámadást vezettek a Gashebrum II-re. Ezzel a teljesítménnyel talán meg is van 2011 legnagyobb hegymászósikere…

 

A három úriember expedíciója az első, ami téli időszakban jutott fel a GII-re, vagyis ez az első nyolcezres csúcs, amit télen másztak meg a Karakoramban.
Ez a Himalája nyugati, főként Pakisztán felőli része és a K2, a Nanga Parbat, a Broad Peak és a Gashebrum I-II csúcsokat foglalja magában…
 
 
A Gashebrum II egyébként a 8035 méteres magasságával a világ 13. legmagasabban lévő csúcsa. Érdekesség, hogy a nepáli és tibeti Himalája összes nyolcezresét sikerült már legyűrni télen, sőt az utolsó szezonon kívüli sikeres mászást szintén az Urubko-Moro páros hajtotta végre.
Az egyik legbrutálisabb csúcsra, a Makalura jutottak fel elsőként a zord télben.

Ha már az egyéni teljesítményeknél tartunk, érdemes elidőznünk itt egy kicsit…
Simone Moro-nak ez a harmadik téli csúcshódítása. Az ő nevéhez fűződik a Shisa Pangma (2005) és a már említett Makalu (2009) első téli legyőzése.
Az olasz hű társának is nevezhető Urubko-nak pedig ez volt a második téli csúcsramenetele.
Az amerikai Cory Richardson hazája hegymászótörténelmében is mély nyomott hagyott, ugyanis ő az első amerikai, aki 8000 méter fölé jutott téli időszakban.
 

 
Miért is annyira különleges a téli hegymászás?
A nyári és téli expedíciók közt óriási a különbség. Az elemek kiszámíthatatlansága, a dacolás a zord téli idővel, óriásira növeli a veszélyfaktort. A téli időszakban a védett alaptáborokban is gyakran mérnek -30, vagy még annál is hidegebb hőmérsékletet, ami a csúcs felé haladva csak egyre kellemetlenebbé válik.
Nem ritka, hogy a csúcstámadások során -50 fokkal és 200 km/órás sebességű széllel kell megküzdeni, amit nem könnyít meg a folyamatosan az arcba zúdoló porhó sem, ráadásul 8000 méteren a levegő oxigéntartalma csupán harmada a tengerszintinek.

Ezért vált az igazán nehézfiúk „szórakozásává“ a téli hegymászás. Egyébként az is hozzájárult a "trend" kialakulásához, hogy nyári időszakban, pénzért szinte bárki feljuthat a Himalája csúcsaira, így egyre több dollármilliomos hagyja ott a lábnyomát az Everesten.
Ezért a világ legjobb mászói teljesítőképességük határát feszegetve inkább a téli hódításokban látják a nagyobb dicsőséget.

Szintén érdekesség, hogy a téli csúcshódításokat nem az egyszerűbb utakkal kezdték.
A méltán világhírű lengyel mászók rögtön a közepébe csaptak, és a Föld legmagasabb csúcsával, a Mount Everesttel kezdtek, amit 1980 február 17-én sikerült is meghódítaniuk.
 
A témával kapcsolatban érdemes elolvasni munkatársunk, Kollmann András korábbi írásait:
Himalája trend: -50 fokban kalandosabb csúcsot hódítani…
Szenzáció: Megmászták a Himalája utolsó szűz nyolcezresét

Comments

comments