TOP 2009: Íme a sikló- és ejtőernyős sztorik listája

Asztalos István aranyérmet szerzett célbaugrásban a torinói Légi Világjátékokon, Takáts Pál siklóernyős szupersztár pedig hetedik helyen zárt az X-Alps transzalpesi maratonon – ezek az év legjelentősebb siklóernyős és ejtőernyős teljesítményei.






Asztalos István
Magyar bravúr az itáliai Légi Világjátékokon
Asztalos István leiskolázta a mezőnyt célbaugrásban

Az olaszországi Torinóban rendezték június elején a repülősportok legfontosabb eseményét, a World Air Games-t.

Az egyhetes fesztiválon a vitorlázórepüléstől a hőlégballonon át a siklóernyőig, minden sportág képviseltette magát.
Magyar pilóták két versenyszámban indultak: ejtőernyőzésben és siklóernyőben.

Az ejtőernyős célbaugró versenyt 0,08 centiméterrel nyerte a magyar Asztalos István.
Ez azt jelenti, hogy a győztes 10 ugrásból 8 millimétert hibázott, tehát szinte mindig beleszállt a célzóna közepébe.
Tovább a teljes cikkre!


A sas leszállt
Red Bull X-Alps: 818 kilométer az Alpokban siklóernyővel és gyalog

A svájci Christian Maurer rekordidő alatt teljesítette a Salzburg-Monaco távolságot. Siklóernyővel és gyalog 9 nap és 7 óra alatt gyűrte le az Alpok hegyláncait.
Takáts a Pál hetedik helyen végzett.

A Red Bull X-Alps a világ legelismertebb távrepülő-siklóernyős versenye.
A 30 pilóta Salzburgból indult július 19-én, a cél a légvonalban 818 km-re lévő Monaco.
Az útvonal hosszában keresztezi az Alpokat, a részvevőknek érinteniük kellett hegylánc olyan emblematikus csúcsait, mint a Grossglockner, Marmolada, Matterhorn és Montblanc. A versenyzőket egy segítő, un. supporter kísérte, aki az előre megbeszélt pontokra hálózsákot és élelmet, esetleg orvosi ellátást cipelt.
Ezen kívül semmilyen segítséget nem vehetnek igénybe a résztvevők. A verseny mottója – “No sleep till Monaco” (Alvás nélkül Monaco-ig) – lefesti az X-Alps-ot. A részvevők kifulladásig, kőkemény körülmények közt, szinte alvás nélkül menetelnek, illetve repülnek. Ha pihennek, azt sem szállodai szobában teszik, hanem havas hegygerinceken, hágókban, ott ahol összerogynak a kimerültségtől. “Volt olyan nap, hogy 4500 méter szintet másztam meg.” – nyilatkozta a verseny egyetlen magyar résztvevője, Takáts Pál. A versenyzők mozgását egyébként Google Earth-plugin segítségével lehetett nyomon követni.
A teljes cikk itt!







Speedride: Antoine Montant második alkalommal lett a világ legjobbja
“Egyszerre síelsz és repülsz, mindenre oda kell figyelni”

A francia Antoine Montant nyerte a legrangosabb speedride versenyt, a Speed Flying Pro-t. A síelés és az ejtőernyőzés keresztezéseként létrejött sportág bajnokságát Les Arcs-ban rendezték februárban.

Ez az új extrém sportág az ejtőernyőzés a síelés hibridjeként jött létre, a sportolók kisméretű ernyővel a fejük felett siklanak le – többnyire pályán kívül.
Néha repülnek, néha síznek. A dolog előnye, hogy nem kell szlalomozni.
A meredek és egyenetlen terepen is nyílegyenesen lehet nyomatni a síléccel, hiszen a fejünk fölött lévő 8-10 négyzetméteres ernyő megvéd bennünket az esésektől.

A speedrider beülőhevederen lóg (ül), az ernyő sebessége pedig a kézben lévő fékekkel szabályozható. A leggyorsabb ernyők akár 120-150 km/órás sebességre is képesek (a normál utazótempó 50-60 km/h körüli.) Ez a sportág túl fiatal még ahhoz, hogy világbajnokságot rendezzenek. Vannak viszont versenyek, sőt versenysorozatok, ahol speedride megszállottai bizonyíthatnak. Antoine hozta a formáját a franciaországi Les Arcs-ban rendezett Speed Flying Pro-n: precíz ernyőkezelés, hihetetlenül technikás síelés, meglepő útvonalválasztás és nagyon nagy kockázatvállalás.
Teljes cikk itt!




Comments

comments