Tízéves az extrémolimpia: Sportágak tündöklése és bukása

Idén augusztusban rendezik a 10. X Games-et. A szervezők pedig összeállítást készítettek arról, hogy melyik évben melyik sportág volt műsoron. Néhány igen érdekes dologra bukkantunk!!!


Bungee jumping még 1995-ből

Arra a kérdésre, hogy mik a legnépszerűbb extrémsportok manapság a legtöbben a gördeszkát, a mountain bike-ot, a BMX-et, esetleg a Freestyle Motocross-t említenék, a tenger közelségének függvényében esetleg hozzátennék, hogy hullámlovaglást. Mostani időutazásunk keretében arra keressük a választ, hogy vajon egy évtizeddel ezelőtt ugyanezek lettek volna a legnépszerűbb válaszok.



Augusztus 5-8 között már 10. alkalommal kerül sor az amerikai kontinens legnagyobb extrémsportos seregszemléjére, az X Games-re. Idén öt sportág 14 versenyszámában osztanak érmeket. Ez az öt sportág a BMX, a Freestyle Motocross, a gördeszka, a görkorcsolya, a wakeboard és a hullámlovaglás. Tíz évvel ezelőtt, az első X Games-en (aminek a hivatalos neve még Extreme Games volt) az idei hat sportágból három nem is szerepelt egyetlen versenyszámmal sem! 1995-ben még nem volt hullámlovaglás, sem wakeboard, helyette volt viszont windsurf, ami azóta egyszer sem került újra műsorra. Ennek oka az, hogy 1996-ban a windsurf már olimpiai szám volt, a X Games-nek pedig nem célja, hogy az ötkarikás játékokkal azonos számokkal „traktálja” a nézőket.


Ma már nem másznak

Hasonló sorsra jutott a mountain-bike is. 1995-ben még ott volt az extrém játékokon, de azóta sem. A MTB szintén immár harmadik alkalommal olimpiai szám, ráadásul idén Athénban a MTB cross-country versenyszámban már magyar résztvevő is lesz, Vinczeffy Zsolt személyében.



Az olimpiára átkerült versenyszámok mellett a 90-es évek második felében azért akadtak olyan versenyszámok is az extrém játékokon, amin ma már kissé csodálkozunk. Versenyeztek például bungee jumpingban, sportmászásban, sőt barefoot jumpingban, vagyis a vízisízés léc nélküli számában is. Az első években, amikor a tévéközvetítés szerepe még nem volt olyan jelentős, mint manapság (2004-ben mind a 14 döntőt élőben közvetíti az ESPN és az ABC), nem az volt a legfőbb szempont, hogy a közönséget kiszolgálják. Így lehetséges, hogy a skysurf, az ejtőernyőzés trükkökkel megspékelt formája az első hat játékon állandó szereplő volt, azóta azonban kiszorult a palettáról. Hasonló véget ért az utcai szánkózás (street luge) tündöklése is. Ez a sportág egy évvel tovább bírta, 2001-ben volt utoljára a műsoron.


Volt, amikor triókat is versenyeztettek

Összesen három olyan sportág van, amely mind a tíz X Games-en szerepelt: a görkori (Aggressive In-Line skate), a BMX és a gördeszka. Meglepő módon az a sportág, ami kilencszer volt jelen, vagyis mindössze egyetlen alkalommal mellőzték a wakeboard. A vízen sikló deszkások 1996 óta állandó szereplők, korábban kezdték nagyban űzni az ipart, mint például a freestyle motocross-osok (1999-től), akiknél mára kevesebb népszerűbbet találni.



Emellett érdekes megfigyelni, hogy ha szétbontjuk a sportágakat különböző versenyszámokra, akkor csökkenő tendenciát kapunk. Az első extrém játékokon nem volt ritka a 23 versenyszám (1995-ben és 1997-ben is), az utóbbi pár évben pedig 18 körül állandósult (2002-ben és 2003-ban is). Ehhez képest idén csak 14 számban avatnak bajnokot, vagyis a jubileumi versenyre csak az eddigi számok legnépszerűbbjeit válogatták be.


Női downhill görkorisok 1996-ból
Fotó: ESPN

És persze számításba kell vennünk még egy fontos tényezőt. A gyengébbik nem részvételét (sportolóként és nem biodíszletként vagy nézőként.) A feministák legjobban 1998-ban ujjonghattak. Akkor a 20 versenyszámból 7-ben rendeztek külön a nőknek is versenyt, ami 35%. A legrosszabb arányt egyértelműen 2003-ban produkálták a szervezők. Akkor a 18 versenyszámból mindössze kettőben gondoltak a női sportolókra is, ami 11%. Idén ezt feltornászták 21 százalékra (21-ből 3-ban): a wakeboard mellett a gördeszka street és félcső számában láthatunk majd hölgyeket is.

Comments

comments