Futni hulló hóban, jégcsapok díszítette fák között, és mégsem dideregsz. Az nem baj, ha fázol a futás kezdetén, de kend be az arcod petróleum zselével, és nem lesz gond. Tanácsaink a téli futáshoz.
Hófehér, havas tájban futni, amikor recseg a hó az ember lába alatt…
A táj érintetlennek tűnik, az ágakon megakadt hó, mint fehér esőfüggöny hullik alá. Sokan már csak ezért a látványért is futócipőt húznak a zimankós időben, akkor, amikor mások a melegítő kandalló mellett ülnek.
Számos sportoló a téli futást alapozásnak használja. Azokat, akik rendszeresen futnak a mínuszok sem tartják távol attól, hogy sportjukat ne műveljék. Megvan a téli futásnak a szépsége, ezzel együtt a nehézsége is. Nézzük, milyen tanácsai vannak a futóknak arra az esetre, ha valaki a hidegben húzna nyúlcipőt. Amint olvastam nem meglepő módon az egyik hazai, téli futásról szóló internetes fórumban: van futó, akit kimondottan zavar a téli, hideg hőmérséklet a futásnál, és van, akit nem.
Van, akinek fázik a torka a hideg levegő belélegzésnél, így ő sálat köt a szája elé (vagy polár nyakmelegítőt), ezen keresztül veszi a levegőt. Olyan futó is akad, aki mint írja, lenyeli a nyálát, hiszen, ez is melegíti a torkot.
A szabadon hagyott testfelületre is figyelni kell. A fedetlenül hagyott bőrünket jó lefedni kenőccsel vagy petróleum zselével – bekenni az orrunkat, arcunkat, hogy ne fagyjon le. A szánkat pedig ápolni ajakvédővel.
A téli futásnál a réteges öltözködés alap. Nem baj, ha futás előtt fázik a futó. A téli futáshoz akkor öltöztünk fel jól, ha az első 5-10 percben fázunk. Hiszen a testünk tetemes hőt termel majd futás közben. A ruházat esetében, a melegen tartás télen a szárazon tartást jelenti.
A réteges öltözködésben a legfontosabb az alsó réteg. Ajánlott a dupla rétegű, hőszabályozós zokni is.
Az alsó ruházatra rávehető egy polár pulóver, valamint széldzseki, esetleg más kabát. Kabátnak ideális a futóruha változatú, szélálló, vízlepergető, belső polár rétegű (ez jó hőtartó) softshell kabát. Ha nagyon hideg van, alsó öltözetként melegebb futónadrág is felvehető, de nem a legmelegebb.
A bemelegítés, megfelelő nyújtás még fontosabb a téli időszakban, mint máskor, hiszen a hidegben izmaink merevebbek. Ilyenkor akár vérbőséget okozó krém is használható a futás előtt.
A bemelegítés hiánya könnyen izomlázt, sérülést okozhat.
Azonban az átmozgatás, a gimnasztika a futás után se maradjon el.
Ha már mindennel tisztában vagyunk, irány a terep.
Arra azonban még érdemes figyelni, hogy jobb széllel szemben elindulni, így nem izzad le a futó a hátszélben, és fordul rá a fagyos szélre.
Hideg időbeni futásnál fokozatosan jó gyorsítani vagy lassítani a tempót, valamint irányt váltani, hogy nehogy elcsússzunk, vagy meghúzzuk az esetlegesen nem jól bemelegített izmainkat.