Tényleg Peary érte el először az Északi-sarkot?

Az amerikai Robert E. Peary 1909-ben érte el – elsőként – az Északi-sarkot. Legalábbis ez áll a tankönyvekben. Most egy brit expedíció megpróbálja bizonyítani is, tényleg meg lehet úgy és olyan gyorsan tenni az utat, mint az Peary állította.


Peary-nek nem mindenki hitt

Az ember azt gondolná, hogy vannak olyan axiómák a felfedezések történetében is, amik már kőbe vannak vésve, amiket tényleg nem kell újra és újra bizonygatni. Például az, hogy Amundsen érte el először a Déli-sarkot, hogy Hillary mászta meg először az Everestet, vagy hogy az amerikai Robert E. Peary érte el először az Északi-pólust. Ám e közül a három történelmi mérföldkő közül talán csak az első az, amiben mindenki egyetért.



Peary esetében a hivatalos álláspont szerint az északi-sarki elsőségért folyó küzdelemben az amerikai felfedező Matthew Hensonnal, négy inuit szánhajtóval és negyven kutyával 37 nap alatt érte el a Föld legészakibb pontját a kanadai Cape Columbia felől indulva, 1909 április 6-án.



A kételkedők azonban nem hiszik, hogy 1909-ben, az akkori felszerelésekkel, és navigációs eszközökkel Peary-éknek ilyen gyorsan sikerülhetett a kísérlet.


Nem könnyű útvonal

Tény az, hogy azóta sokan próbálkoztak már, de a leggyorsabb csapatnak, 2000-ben is 43 napjába került az útvonal leküzdése.



Az egyik fiatal brit kalandor, a 28 éves Tom Avery, aki 2002-ben a legfiatalabb brit volt, aki eljutott a Déli-sarkra. Tom Avery négy fős csapatával, kanadai kutyákkal és minta alapján épített szánokkal megpróbálja lemásolni Pearyék útját, az eredeti feljegyzéseket követve. Az expedícióhoz fővédnöknek megnyerték Károly walesi herceget, főszponzornak a Barclay bankot, időmérőnek pedig a TAG Heuer svájci óragyárat.



Március 20-án vágtak neki az útnak, és a honlapon megtalálható számláló szerint a “bizonyításhoz” április 26-ig el kell érniük a pólust. Hogy sikerül-e nekik, arról természetesen be fogunk számolni.

Comments

comments