Tényleg bírod a terhelést? A szervezeted nem tud hazudni!

Nem árt, ha az extrém sportoló évente egyszer elmegy egy terhelésélettani vizsgálatra. Mert az emberi szervezet bírja a terhelést, de nem a végtelenségig. Szakember elemez.

A hétvégi londoni maraton után meghalt egy 22 éves futó, mert a szervezete nem bírta a terhelést. Ha extrém sportoló vagy, illetve komolyan veszed a sportolást, akkor a szervezeted minden rezdülésére figyelned kell! Vagyis tudod kell, hogy mit bírsz.
Mert lehet, hogy lenyomsz egy maratoni MTB versenyt, és úgy érzed: minden oké, a szervezeted azonban ezt cseppet sem gondolja így…






Tovább érsz…
Látni kell a korlátokat!

– A fizikai teljesítőképességből az még nem ítélhető meg, hogy milyen az illető keringése, vérnyomása, milyen állapotban van a szervezete – szögezte le az extrem.hu-nak  Dr. Petrekanits Máté.
A Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar (TF) Budapesti Honvéd Sport Egyesület Terhelésélettani Laboratórium HUMET KLINIKA vezetője elmondta: a sportolóknak érdemes legalább évente egyszer részt venni terhelésélettani kivizsgáláson, hogy tisztában legyenek azzal: életmódjukat hogyan tolerálja a szervezetük.

A kivizsgálás során a sportolót tetőtől-talpig megvizsgálják. Megnézik, hogy milyen erősek a csontjai, milyen az állóképessége, illetve a rutinvizsgálatokat is elvégzik.
– Ahogyan a sport, úgy a vizsgálat sem kötött korhoz. A héten vizsgálatunk például egy 73 éves maratoni futót, akinek a szíve olyan állapotban volt, mint egy 40 évesé. Hogy kinek milyen állapotban van a szervezete nem életkor-, hanem életmódfüggő – tette hozzá Petrekanits Máté.






Hegymenetben
Ne hagyjátok ki!


A terhelésélettani laboratóriumban rendszeresen megfordulnak az extrém sportolók, akik közül nagyon sok a maratoni futó, az ultrafutó, a BMX-es és a mountain bike-os.
– A terepkerekezőknek azért is fontos a kivizsgálás, mert hegynek felfelé nagyon erős a préselés, ami nagyon megterheli a szervezetet. De az ultratriatlonisták, hosszútávfutók szintén kiemelten megterheltek – fűzte hozzá a laboratórium vezetője.

Az emberi szervezet egy ideig “elnéző”, de a végtelenségig nem lehet terhelni.
– Az autó is – ha nem ellenőrzik megfelelően, csak nyomják a gázt – egy idő után szétesik. A laboratóriumba is minden héten érkeznek olyan sportolók, akiket lassabb tempóra kell kapcsolni, mert rendületlenül írják az edzésterveket, folyamatosan készülnek a versenyekre, de kevésbé figyelnek szervezetük jelzéseire – tette hozzá Petrekanits, majd megjegyezte: egy aktív sportolónak a fizikai, a mentális és az élettani teljesítményét összhangba kell hozni. 

———————————————————————————————
A Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar (TF) Budapesti Honvéd Sport Egyesület Terhelésélettani Laboratórium HUMET KLINIKA elérhetősége:
1134 Budapest, Dózsa Gy. út 53.

A vizsgálatra időpont kérhető a következő telefonszámon: 320-24-85, Számadó Júlia

Comments

comments