A sárkányok piaca nagyon bőséges. Az egyzsinórostól a több zsinórosig, a trükksárkányoktól a tanulásra szolgáló sárkányokig, minden tudásszinthez illőt megtalálhatsz.
Ha “szeles vidékre” indulok, soha nem felejtem el bepakolni a bőröndbe a kétzsinóros akrobata sárkányt, és társát, a kevésbé légi-tornász paplanernyőt.
Ugyanis, amikor tengerparton, a Balaton partján, vagy egyéb helyszínen az erősen süvítő szél miatt más inkább fedezékbe vonul, akkor jön el a mi időnk…
A táskából elő a sárkány, gyors szerelés – szárnyvég lezárók, T-középpont, zsinórozás -, és irány az égi magaslat! A deltaernyő már szárnyal is kétméter magasban, ficánkol jobbra, majd balra, kettős bukfencet vet, majd kitekeredik.
Vagy egyszerűen csak magával húzza kezeim, miközben tekintetem követi, amint a sárkány bejárja a számára jutó széltartományt.
Egy deltás és gyors nagymenő |
Tavasszal sárkányosodj!
Jön a tavasz, a jó kis tavaszi szelekkel ezért érdemes számolni. Ha még nem sárkányoztál, akkor ne hagyd ki ezt az élményt, nézz körül a sárkányok kínálatában.
De nézzük, mit érdemes tudni a sárkányosodásról...
A sárkányok piaca nagyon bőséges. A nem irányíthatótól, a profi, gyors, technikás sárkányokig, hosszú a lista.
Az egyzsinórostól a több zsinórosig, a trükksárkányoktól a tanulásra szolgáló sárkányokig, minden tudásszinthez illőt megtalálhatsz.
Egy vagy több zsinór?
A legegyszerűbbek az egyzsinóros példányok, amelyeket csak fel kell engedni, és akár órákig képesek egy helyben lebegni.
Ennél kicsit bonyolultabbak a kétzsinórosok, de ezek irányíthatóságát is könnyen megtanulhatod.
Az extrém sárkányok kedvelőinek |
Az üzletvezetőtől megtudtuk: kezdőknek kisebb méretű sárkánnyal érdemes tanulni. Hiszen, ha egy nagy, mondjuk 5 négyzetméteres ernyő erős szélben elkezdi húzni a sárkányost, akkor bizony a sárkányeregető testével könnyen végigszánthatja a talajt.
Paplan vagy akrobata?
De nemcsak a méret a lényeg. Az sem mindegy, hogy trükközni szeretnél a sárkánnyal, vagy nem vágysz irányítható légi bukfencekre, csak a sárkányozás örömére. Ugyanis, ettől függ, hogy paplansárkány, hagyományos alakú, vagy éppen delta illik hozzád. Persze, mindet beszerezheted.
Powerkite |
Az úgynevezett kite-oknak siklóernyő formájuk van, vagyis kis beömlőnyílásokon át áramlik be a levegő, és ez fújja fel a sárkányt, ettől veszi fel a kite az alakját.
A majdnem háromszög alakú sárkányok (delták) igazi égi akrobaták, amelyek gyors fordulókra képesek a levegőben, és az igazán erős szelet szeretik.
Mi három-négy bukfencet is leírtunk vele a levegőben egymás után.
Sárkány + gördeszka
Akinek pedig nem elég a légi élmény, és megfűszerezné más sportággal is az eregetést, az nyugodtan megteheti azt is. Ugyanis, mint azt Gábor elmondta, a kétzsinóros sárkányokat egyesek annyira továbbfejlesztették, hogy görkorcsolyán, vagy szörfdeszkán állva húzatják magukat speciális siklóernyő alakú sárkányukkal.
Igaz, itt aztán valóban észnél kell lenni, hiszen egy 5 négyzetméteres ernyő nagyot ránthat…
A halálfejes sárkánytól a rózsaszín kismalacig |
A sárkányozás alapszabálya, hogy olyan terepen műveljük, ahol nem veszélyeztetünk másokat. Ugyanis, ha mondjuk nagy szélben kívánjuk égre szegezni akrobata sárkányunkat, majd azzal a földhöz közelítő trükköket írunk le, akkor veszélyben van, aki átsétál a sárkány alatt.
Mert, ha netán a sárkány süvítve a föld felett húz el, az szép látvány, de a zsinórja könnyen sérülést okozhat…
Ha túlzásba esnék, azt mondanám: könnyen elnyisszanthat egy nyakat is, ha valaki rossz időben, rossz helyen jár, a sárkányeregető pedig nem figyel kellőképpen.
Egy ízben már én is majdnem lenyakaztam a párom, amikor nem kellő időben tért földközeli pályára a delta sárkány.
De ne legyünk pesszimisták.
Sárkányozni szép és jó, de figyelni kell.