Tai Chi és Chi Kung – Itt a világnap, lépjünk közelebb!

A hétvégén rendezik meg a nagy Tai Chi és Chi Kung Világnapot, amelyhez idén először hazánk is csatlakozik, méghozzá temérdek rendezvénnyel és előadással. A Tai Chi talán sokaknak mond valamit, a Chi Kung talán már kevésbé.

A “chi” levegőt, életenergiát jelent, míg a “kung” a tartós munkát, erőkifejtést.
Tanuljunk meg lélegezni, jól s helyesen – jól vezetni ezt az alapvető energiát – egy életen át.
Az ősi írásmód szerint a Wu jelével az üresség és tűz írásjeleit használják, ami így a belső tűz kiürítését, a harag kiűzését, lenyugvást, meditációt jelent.
A Chi Kung, vagy Qigong, csikung egy ősi, kínai gyógyító módszer, egészségmegőrző gyakorlatok sora. Légzéstechnika és testmozgás kombinációja testünk energiacsatornáinak hibátlan, akadálytalan működtetéséért. Energiatorna, meditáció.

Mivel széles körben művelték, számtalan különböző variációja alakult ki.
Főbb kategóriáknak az alábbiakat tekinthetjük:

1. Gyógyító chi kung:
A gyógyító chi kung a kínai orvoslás betegség-megelőző, öngyógyító része. Az orvosi chi kung a kínai orvoslásnak csak kisebb részét fedi le. A nagyobb részt mindig is a gyógynövények alkalmazása, akupunktúra, akupresszúra tette ki.

2. Külső chi-gyógyítás:

A chi kung magában foglalja a fizikai érintés nélküli állapotfelmérést és gyógyítást. A gyógyító megtanulja, hogy hogyan lehet a gyógyító energiával dolgozni. Ezek a módszerek olyan gyakorlatokat tartalmaznak, amelyek fokozzák a gyógyító energia iránti érzékenységet és a gyógyítás hatásfokát.

3. Egészségmegőrző chi kung:

Mindnyájan ki vagyunk téve stressznek, káros hatásoknak, a chi kung megtanítja, hogyan ellenőrizzük az ezekre adott reakcióinkat, annak érdekében, hogy elkerüljük a betegségeket. Az egészséges emberek azért gyakorolják ezt, hogy még egészségesebbek legyenek, a gyógyítók pedig azért, hogy fenntartsák a gyógyító energiájukat.

4. A harcművészetekben használt chi kung:

A sportban és a harcművészetekben a chi kung a kulcsa az erőnek, koordinációnak, gyorsaságnak, rugalmasságnak, a sérülésekkel szembeni ellenálló képességnek. A gyakorlatok minden sportágban javíthatják a teljesítményt.

5. Spirituális chi kung:

Spirituális oldalát a taoisták és a buddhisták fejlesztették ki, spirituális céljaik elérése érdekében.
A gyakorlatok fő célja a megvilágosodás elérése.

A nyugati világban a rendszerek alkalmazásainak főként az egészség megőrzése a cél, avagy annak helyreállítása.
A túlterhelt test, az elkényelmesedett életvitel, a stressz, rossz testtartás mind blokkolják az energiaáramlást, így a test bizonyos tájékain energiahiány léphet fel, teret adva a betegségek lehetőségeinek.
Azonban ezek stimulálásával, a megfelelő gyakorlatokkal ez a kellemetlen helyzet helyreállítható.

Oldódik a stressz, könyebb a relaxálás, megelőzhetőek a betegségek, az allergia, gyorsul a természetes gyógyulási folyamat, fejlődik a belső erő, javulnak a szexuális funkciók, harmonikusabbá, kiegyensúlyozottabbá válik az érzelmi élet, javul a koncentrációs készség, a szellemi frissesség, így növekszik az életminőség, javulnak az életkilátások.

Vegyünk tehát egy mély levegőt:

AZ ÖT Légzőgyakorlat GYAKORLAT – WU GONG (五功)
1. Wu Ji Gong – Szív legyugtatása
2. Zhuang Gong – Fa állás
3. Fent és lent / A qi lesülyesztése és felemelése
4. Kai He Gong – Nyitás és zárás
5. Teli és üres (A pipa megpendítése)

Nyolc brokáttekercs gyakorlatsor: Ba Duann Jin – álló gyakorlatok

Az egyik legismertebb és legnépszerűbb chi kung gyakorlatsor, amely Kínában és azon kívül is széles körben elterjedt és számos stílus keletkezett belőle.
Megalkotását Yeuh Fei marsallnak tulajdonítják, aki a gyakorlatsort a XII. században, a Sung-dinasztia idején, állította össze, katonái egészségének megőrzése céljából. Az eredeti sorozat tizenkét gyakorlatból állt, de számuk a későbbiekben nyolcra csökkent.

A gyakorlatok végrehajtása során az alábbiakra figyeljünk:

Légzésünk legyen természetes, az orron keresztül lélegezzünk
A gyakorlatokat 3-5-ször ismételjük
A gyakorlatokat egymás után végezzük, megállás nélkül, majd ismételjük meg a teljes sorozatot annyiszor, ahányszor szeretnénk.

Egy világ – egy lélegzet, ez tehát az üzenete a Thai Chi és Chi Kung Világnapnak, amit minden év áprilisának utolsó szombatján ünnepelnek a világ többezer városában, több, mint hetven országban, s idén először hazánkban is.
Érdemes ellátogatni, megnézni a harcművészeti bemutatókat, workshopokat, a nyílt edzéseket, részt venni a tanításokon. Egy világ – egy lélegzet. A Földünk gyógyulásáért. Értünk, mindannyiunkért.

… és mert érdekes lehet.

TAI CHI oktató film:

Forrás:
www.thaichinap.hu https://www.facebook.com/taichinap

Comments

comments