SZOMORÚ CSÚCS: Helikopteres mentés rekord magasságban

Közel 7000 méterről mentettek ki három spanyol hegymászót a Himalájában. Ez világrekord – még soha nem sikerült ilyen magaságban helikopteres mentést levezényelni.

Csúcsra jár a Himalájában a hegymászósszezon, ezzel párhuzamosan sok a baleset.

A múlt héten az Annapurnán került bajba egy koreai és egy spanyol csapat.
A koreaiakat lavina sodorta el csúcstámadó tábor közelében (c4), négy spanyol pedig sikeres csúcsmászás után mozgásképtelenné vált.
A koeraiak szerencsésen túlélték a lavinát, a spanyolok viszont szorult helyzetbe kerültek.

Az Annapurna 8091 méteres csúcsának sikeres megmászása után rosszra fordult az idő, a spanyolak lassan haladtak a 6900 méteren lévő négyes tábor felé.
Egyikük, Tolo Calafat 7500 méteren rosszul lett, a kimerültségtől mozgásképtelenné vált.
Társai előtte haladtak, nem vették észre eltűnését. Calafat műholdas telefonon kért segítséget, azonban nem tudta meghatározni pozícióját.
Egy serpa a keresésére indult, de hasztalan kereste a 40 éves hegymászót.

A három másik mászó elérte a négyes tábort, súlyos fagyási sérülésekkel, hóvaksággal és akut hegyi betegséggel küzdöttek. Alaptáborban lévő társai a nepáli Fishtail Air helikoptereit riasztották.
A Himalájában nincs hegyimentő szolgálat, a helikopterek legfeljebb az alaptáborokig szállítják a mászókat. Ugyanakkor a magyar mentőszolgálat által is használt AS 350-es helikopterek képesek akár 8000 méteres magasságba emelkedni. A Fishtail Air pilótái eddig nem rendelkeztek mentési tapasztalatokkal. A svájci Zermatt Air – amely a csörlős és kábeles mentés technológiáját az 1970-es években kidolgozta – nemrég vendégül látott egy pilótát Nepálból. A pilóta elsajátította a mentési alapismereteket, egy svájci specialista pedig Nepálban segít be a Fishtail Air-nek.


Rockface rescue – játék közveszélyes munkakerülőknek

Az un. logline mentést ebben a játékban gyakorolhatod.

A két cég együttműködésének kertetében most megvalósult az első helikopteres magassági mentés. Az AS 350-es gép Kathmanduból Nepál második legnagyobb városába, Pokharába repült.
A rossz idő miatt ott kellett éjszakázniuk. Másnap reggel elrepültek az alaptáborig, ott felvették a spanyol expedíció orvosát. Először Tolo Calafat keresésére indultak – az orvos leereszkedett a hegymászóhoz, és megállapította, hogy a mászó nem élte túl az éjszakát. Ezután a négyes táborban lévő hegymászókat mentették ki.

A helikopternek nem kellett leszállnia – ez általában a legveszélyesebb művelet. A mentést végző szakember egy drótkötélen leereszkedett, magára csatolta az egyik mászót, majd a gép az alaptáborba repült.
A mászókat sorjában mentették ki  – ez volt az eddigi legnagyobb magasságban végzett helikopteres mentés.

A művelet óránként 3000 dollárba került.
A három spanyol megmentése 7 órát vett igénybe – csaknem 5 millió forinot kell befizetniük a helikopteres cég számlájára.

Comments

comments