5.13 nehézségű (IX-) utat nyitott a Baffin szigetek egyik sziklafalán a német alpinista nagyágyú, Stefan Glowacz. A terület az északi sarkkörön található, ezért a teljesítmény ahhoz hasonlítható, mintha egy atléta mínusz 20 fokos hidegben világrekordot futana maratoni távon.
Glowacz és Jasper az útban |
Az amerikai skálán 5.13 -ra értékelt fal (az európai számozás szerint ezIX-) a Querbitter-fjordban található. Itt korábban még nem járt expedíció, a falak teljesen mászatlanok.
A csapat két héten keresztül ismerkedett aBastion sziklafallal, majd néhány nap alatt feljutottak rajta.
Az alpinist.com információi szerint többnyire mesterséges útról van szó, a szabadmászó részeket Stafan Glowacz mászta át.
Nagyfalas stílus
Gyaloglás a jégmezőn |
Az
A mesterséges mászás nehézségét aszerint állapítják meg, hogy mennyire veszélyes az út.
A skála ötfokozatú: az A0 a legkönnyebb és legbiztonságosabb, az A5 pedig a legdurvább. Az A0 és az A1-es fokozatokban minden kóser, mindenhová lehet éket, friendet vagy szöget rakni. Az A5-ös fokozat maga a horror, a köztesek csak az ember súlyát képesek megtartani, egy esést azonban nem. Ha valami megadja magát, akkor a mászó szépet zuhan – beleesik a standba.
Falak és tendenciák
A hetvenes-nyolcvanas években a sziklamászásnak új ága született, a sportmászás. Az új irányzat képviselői nem a hegyvidékeken jeleskedtek, hanem az alacsony sziklafalakon. Arra törekedtek, hogy minél nehezebb utakat másszanak.
A jól biztosítható mászóiskolákban kristály finomságúra csiszolták a sport mozgáskultúráját. Ez a tudás aztán begyűrűzött az alpinizmusba is: az Alpokban és az amerikai nagyfalakon egyre nehezebb szabadmászó utak születtek. Mire a nagyfalas hegymászóstílus igazán kiforrott, a Yosemite völgyben elfogytak az utak, a mászók minden repedésen feljutottak.
Az alpinizmusnak a sportmászás adott új lendületet. Az új generáció képviselői nekidurálták magukat a legnagyobb sziklafalaknak. Mesterséges eszközök nélkül, szabadon mászák át a régi utakat illetve új variánsokat hoztak létre. Egy idő után Európa és Amerika hegyvidékei és szikalafalai kiürültek, mint a szénbányák a Mecsekben. Az alpinisták új területeket kerestek: célba vették Patagónia, a Karakoram, a Pamir és a Sarkvidék monumentális sziklafalait.
Baffin szigetek
A térség a sarkkör felett fekszik |
Itt csak sziklát és jeget találunk, ezer méteres gránitfalak állnak ki a tengerből.
Ha létezne útikalauz a Baffin-szigetről, biztosan ezzel kezdődne: “átkozott hideg van itt.” Az expedíciók Pond Inlet településtől indulnak, ez az utolsó lakott hely a sarkkör határán. Innen hajóval lehet eljutni a Baffinöböl bejáratáig, ezután 350 kilométer jégmezőt kell átszelni ahhoz, hogy az ember a sziklafalakhoz jusson.
A vidék urai a jegyesmedvék, az expedícióknak ezért gondosan meg kell fontolniuk, merre táboroznak.
Glowacz
A medve nem játék – tartja egy erdélyi mondás |
Glowacz sportmászóként kezdte pályafutását, számos X-es nehézségű utat mászott meg elsőként. Éveken át versenyzett, ő uralta sziklamászó
Mászás a gigantikus gránitfalon |
Stefan Glowacz vonzódik a sarkvidéki tájhoz: Gönlandon négy, Kanadában pedig egy nagyfalas út dícséri keze munkáját. Glowacz arra készült, hogy új utat mászik a Querbitter-fjord egyik 1000 m-
Stefan Glowacz |
A sziklafalakról ugyanis csak légifelvételek voltak, leírások nem.
A csapatanak fel kellett készülnie a jégmezők keresztezésére valamint arra, hogy távol tartsák a jegesmedvéket.
Összesen hat hetet töltöttek a sarkkörön, ezalatt több utat is másztak az ezer méteres gránitfalakra.
Legkomolyabb alkotásukat a “Take the Long Way Home” névre keresztelték, nehézségét 5.13-ra értékelik. Az 6-700 méteres sziklafal túlnyomó része mestreséges mászás, de ahol lehetett, Glowacz szabadon mászott. Az amerikai szálán 5.13-as nehézség az európai érékelés szerint IX-, a 11 fokozatú skálán ez elég szigorú.
A Baffin szigeteken még nyáron is mínusz 20 fok körül van az átlaghőmérséklet.
A sportmászók általában plusz 20 fok felett vágnak bele ilyen nehézségű utak meghódításába és 10 fok alatt már bele sem vágnak, mondván, hogy hideg van. Ha Glowacz egy szélcsendes, napsütésen délutánon mászta az extrém nehéz kötélhosszokat, akkor, a sarkkörön akkor sem lehetett tömm mint 0 fok.
Teljesítménye tehát ahhoz hasonlítható, mintha egy futó mínusz 20 fiokos hidegben világcsúcs közeli idő alatt teljesítené a maratoni távot.