Vagyis, Kihívás napja, amikor egy egész napos verseny keretében dől el, hogy melyik hazánk legsportosabb települése.
Csatlakozzon, és sportoljon 15 percet! A 16. Kihívás Napján ebben az esztendőben 218 település vesz részt. Érdekesség, hogy 3 magyar város külföldi helyszínek eredményeivel küzd: Nyíradony egy horvát, Szekszárd egy román, Debrecen pedig egy lengyel településsel vív külön versenyt.
A Legsportosabb település 2006 címet a nap végén ott nyerik, ahol a helyi létszámhoz képest a legtöbben sportolnak legalább 15 percig.
“Sportaktivitásnak” számít minden olyan, legalább 15 percig tartó fizikai erőkifejtés, amiért a résztvevők sem fizetést, sem egyéb ellenszolgáltatást nem kapnak, azaz nem munkát végeznek. Egy-egy személy a Kihívás Napján több sportolással is hozzájárulhat települése sikeréhez.
Az egyes kategóriák győztesei elnyerik a “Magyarország legsportosabb települése 2006”
címmel járó serleget.
Sepregetni is lehet!
2005-ben Kistokaj település például azzal csatlakozott a Kihívás napjához, hogy Boszorkány összeíró versenyt tartottak. Vagyis, a gyerekek a falvakban körbejártak és az udvarokat, portákat és összeírták a legalább 15 percet sepregető, fejkendős asszonyokat.
Tehát, a napi 15 perces mozgást kötetlenül, többféleképpen is értelmezhetjük.
Challenge Day múlt
A Kihívás Napja 1982-ben indult Kanadából, ahol két szomszédos város vezetői elhatározták, hogy egy egész napos verseny keretében döntik el, melyikük városa a sportosabb. Május utolsó szerdáján ezért 0 órától este 9-ig folyamatosan számolták, hányan végeznek aktív testmozgást legalább 15 percen keresztül.
A Kihívás Napja hamar meghonosodott szerte Európában és a nagyvilágban, majd 1991-ben Magyarországra is megérkezett. Hazánkban eddig összesen 1525 település vett részt a vetélkedésben. Tavaly a versenyben részt vett falvak és városok lakói egyetlen nap alatt több mint 15 millió negyedórás testmozgást végeztek.
1991-tõl eddig minden Kihívás Napján részt vettek: Forráskút, Gyöngyöshalász, Nyírtura, Szentes, Zagyvarékas és Budapest III. kerülete.
Cél: mozgás és egészséges életmód
A Challenge Day elsődleges célja a lakosság figyelmének felhívása a sportra, a közösségi játékokra, az egészséges életmódra, valamint kedvteremtés a rendszeres sportoláshoz. Ezért támogatják olimpikonjaink, sportkiválóságaink is személyes részvételükkel ezt az országos eseményt.
Munkaszüneti nap és Nemzeti Ünnep lehet?
Európában nemzeti ünnep, munkaszüneti nap lehet a Mozgás Ünnepe
A mozgás országos ünnepe idén törvényerőre emelkedhet. A szervezők ugyanis nyílt levélben fordulnak az újonnan felálló kormányhoz, amelyben egy a testmozgást középpontba állító munkaszüneti nap beiktatását kezdeményezi.
“Az elmúlt évtizedben drámai módon csökkent a lakosság sport és szabadidős tevékenysége. Az egészség alapfeltétele ugyanakkor a táplálkozást és a mozgást megfelelően kiegyensúlyozó életmód. Szemléletmód váltásra van szükség ahhoz, hogy a rendszeres testmozgás újra a mindennapjaink részévé váljon” – indokolta a kezdeményezést Salga Péter, a Magyar Szabadidősport Szövetség (MSzSz) főtitkára.
„Egy nemzeti ünnep képes a mozgás társadalmi értékké válását elősegíteni” – tette hozzá. A javaslat alapján Európában elsőként lehet a mozgásnak önálló nemzeti ünnepe munkaszüneti nap formájában. Jövőre már a Mozgás Ünnepén rendeznék meg az országos eseményt.
Helyszínek, részletes program
Mely településen, mikor és hol lehet becsatlakozni a Kihívás napja rendezvénybe, és hol lehet részt venni a 15 perces mozgásban, részletek, településekre lebontva megtalálhatóak a www.kihivasnapja.hu oldalon.
Fővárosiak: Mozduljatok rá!
Fővárosi rendezvények fő helyszíne: az V. Kerület – Beváros-Lipótvárosban lesz.
A Honvéd téren, Kossuth Lajos téren, Szemere Bertalan Általános Iskola Sportudvarán.
Ezen kívül az alábbi intézményekben: V. kerületi Óvodák,, V. kerületi Általános Iskolák, V. kerületi Középiskolák, Szalay u. sportpince, Báthory u. tornaterem.
KOSSUTH LAJOS TÉR
10.00 óra: Óvodás torna
KÖZPONTI HELYSZÍN
LABDA PARK:
– fejelés
– labdavezetés kézzel
– labdavezetés lábbaldekázás
– célba dobás
– célba rúgás
– kosárlabda büntető dobás
– asztalitenisz
– sakkverseny
– ugrálóvár
– csapatversenyek
– kötélhúzás
– aszfalthoki mérkőzések
– ügyességi versenyek, sorjátékok
– ugráló kötelezés
– hulla-hopp karikázás
– pókjárásban labdahordás
– helyből távolugrás
– karika hajtás
– fekvőtámasz
– tollaslabda
– asztali csocsó
– játékos vetélkedők
– gördeszka verseny
– halászat
10.00-17.00: HONVÉD TÉR
I. helyszín: ugráló vár, halászat, sakk
II. helyszín:
Labdajátékok
(kosárra dobó verseny, célba dobás-rúgás, aszfalthoki, dekázás, fejelés)
III. helyszín:
Szabadtéri asztalitenisz
Asztali csocsó
IV. helyszín:
Népi játékok (kötélhúzás, zsákbanfutás, kerék hajtás)
Ügyességi programok (játékos vetélkedők, váltóversenyek, sorjátékok)
V. helyszín:
gördeszka-szlalom versenyek
KOSSUTH LAJOS TÉR
10.00 óra Óvodás torna
Szemere Bertalan Általános Iskola udvarán
“tanár-diák” középiskolás labdarúgó torna
11.00 órától