A streetsportok hazai évadzárója, a magyar X Games már öt éves. Most rangjához méltó helyre, a Westend tetejére költözik, ahova 15 ezer embert várnak szeptember 4-én. A verseny főszervezőjével beszélgettünk az előkészületekről és az idei újításokról.
Ha szeptember eleje, akkor Offline Sport Games, immár fél évtizede. Tavaly az Europark parkolójába gyűltek az utcai sportok hazai sztárjai. Akkor kb. húszezres látogatottságról beszéltek az ingyenes rendezvényen. Az idén várható programokról Sárvári Zoltánt, az OfflinePromotions igazgatóját, a rendezvény főszervezőjét kérdeztük.
– Az idei verseny helyszíne a Westend teteje. Központi helyen van, mindenki odatalál, de elfogtok férni?
– Öt évvel ezelőtt, amikor útjára indult az Offline Sport Games a Westend tetején kezdtünk. Két évig ez volt az esemény otthona, aztán a létesítmény vezetősége más üzleti tervek miatt megkért bennünket, hogy keressünk más helyszínt. A tervezett fitness központ végülis nem valósult meg, így idén visszatérünk a belváros szívébe. Az egész nap során mintegy 15-20 ezer nézőre számítunk, vagyis egy adott időben kb. 3-4 ezer ember tartózkodik majd a tetőn. Ennek a helyszínnek nagy előnye, hogy egy világtól elzártabb terület, mint az Europark parkolója, ami egy napra a streetesek bázisává válik. A pálya alkatrészeit négy vidéki városból, Miskolcról, Nyíregyházáról, Debrecenből és Szegedről szállítjuk majd fel, napokig tart majd, mire összerakjuk, de reményeink szerint egy, az esemény rangjához méltó pályát sikerül majd építenünk.
Flatlandben például jók vagyunk |
– Kikerülhetetlen kérdés. Megvan-e már a végleges startlista?
– Volt néhány sérült, miattuk még csak 90%-ban végleges a lista, az azonban biztos, hogy Magyarország legjobb deszkásai, BMX-esei és görkorisai állnak majd rajthoz. Ráadásul a zsűriben világhírű profik foglalnak majd helyet.
– Mivel évek óta sikeres a rendezvény, felvetődik a kérdés: arra még nem gondoltatok, hogy teljeszkedjetek, bővítsetek. A téli Westend-teteji rendezvény, a Downtown High Budapest–en például sok környékbeli országból érkező snowboardost vonz. Az OSG-n miért nincsenek külföldiek az indulók között?
– Vannak olyan sportok, például az inline vagy a BMX flatland, ahol a világ élvonalában vagyunk. Viszont van néhány streetszám, ahol elég nagy a kontraszt a magyar élmezőn és a világ legjobbjai között. Ezért még a kezdetekben úgy döntöttünk, hogy az OSG legyen a magyarok versenye. Mára a szponzor nagy részénél elvárás, hogy a versenyző vegyen részt az OSG-n, részesüljön megfelelő médianyilvánosságban. Ezért is ragaszkodunk ahhoz, hogy aki meghívást akar kapni szeptember 4-ére, annak el kell indulnia a kvalifikációs versenyeken. Vagyis hiába tartanak valakit az év legjobbjának, ha lusta versenyezni, akkor nem hívjuk meg.
– Az X Games-en is ezt a módszert alkalmazzátok. Ez viszont azt jelzi, hogy az OSG szigorúan a profik próbája.
– Pontosan. Idén azonban az amatőrökre is gondoltunk. A nyári Local Hero Tour sorozat döntőjét is a szeptember 4-ei rendezvény keretein belül rendezzük. A nyolc résztvevő város legjobbjai, a local hero-k itt összemérhetik a tudásukat, és kiderült, hogy ki lesz a főváros hőse.
– Egy street esemény szinte elképzelhetetlen kiegészítő programok, demók nélkül. Mesélnél ezekről?
– Lesz hét koncert, többek között a FreshFabrik lemezbemutató koncertje, amire nagyon büszkék vagyunk. Magyarországon először összecsapat Kelet-Magyarország, és a nyugati régió all-star break csapata, sőt a breakesek a Legjobb Trükk kategóriában is megküzdenek egymással. Lesz footbag bemutató, a triálosok demója, sőt, azoknak, akik a szabadban sem tudják nélkülözni a számítógépet, PlayStation konzolokat állítunk fel. A nap végén pedig egy tüzijáték zárja a programot.