Szépen szörföznek a magyarok a világbajnoki vizeken

Zajlik a szörf Eb sorozat franciaországi versenye. A magyarok – Nikl András, Sánta Bence, Cholnoky Sára, Detre Diána, Gádorfalvi Áron – eddig szépen szerepelnek.

“Kicsit borongós reggellel, de remek kilátásokkal indulunk ma neki a 2013-as Európa-bajnokságnak” – tudósított Detre Diána Franciaországból kedd reggel.

Első lehetséges rajtidőpont kora délutánra, 14:00-ra van kitűzve.
A férfiak és fiúk korábban kezdtek.

Később az RSXCLASS Twitterén arról számolt be, hogy már nem olyan egyszerű a helyzet: “A rendezők szerint nem volt egyszerű a helyzet, az időjárás barátságtalan, trükkös szél fújja a hideg esőt, de 3 verseny lement minden csoportban.”

Brestben Magyarország képviseletében a válogatott keret tagjai indulnak, az ifiknél Nikl András és Sánta Bence, a nőknél Cholnoky Sára és Detre Diána, valamint a férfiaknál Gádorfalvi Áron.

A Francia Vitorlásszövetséggel és a Neil Pryde Bikes-szal közös szervezésű esemény összesen három világversenyt foglal magában. Június 30. és július 7. között az RS:X és az RS: one Eb mellett az RS: X osztály ifjai is megmérkőznek egy nyílt verseny keretében, a cél az volt: összegyűjteni a jelen és a jövő bajnokait…
Összesen 270 sportoló érkezik, 38 különböző országból, ebból 240-en RS:X Olimpic osztályban indulnak (a versenyzők fele vesz részt az ifi futamon is), az RS: One kategóriába pedig 30 versenyző.

Az RS: X női futama kedden veszi kezdetét, lenyűgöző felállásban.
A brit Bryony Shaw második helyen végzett a vilgbajnokságban, 2008-ban pedig bromzérmes lett, Qindago-ban. Egyik nagy riválisa Maayan Dvidovich Izraelből, az idei világbajnokság harmadikja.
A 2012-es francia bajnok Charline Picon a hazai vizek előnyét élvezte, jól ismeri a Brest-et. Blanca Manchon a spanyolok képviseletében, a legutóbbi Eurosaf kupa győztes Flavia Tartaglini és a érkezett, s honfitársa, a tavalyi olasz ifi bajnok Veronica Fanciulli szintén rajthoz álltak.

A férfi RS: X verseny egyik esélyeseként indul az olimpiai bronzérmes Przemyslaw Miarczynski Lengyelországból, hogy megvédje tavaly szerzett világbajnoki címét, de keméyn versenyre számíthat, mert a brit világbajnok, Nick Dempsey, aki az olimpián előtte végzett, szintén beszáll a harcba. Még a verseny előtt leszögezte, azért érkezett Brest-be, hogy egy 2013-as Európa-bajnoki címmel gazdagítsa gyűjteményét. Ebbe persze még beleszólhatnak a tavalyi dobogósok: Byron Kokkalanis Görögországból és Piotr Myszka Lengyelországból szintén azért érkeztek, hogy javítsanak korábbi eredményükön.

A tavalyi U21-es Eb győztes, a francia Thomas Guyard is megbirkózik idén a felnőttekkel, akárcsak a tavalyi ifjúsági Európa-bajnokság győztese, a lengyel Pawel Tarnowski.

Az ifjúsági bajnokságban a férfiak között Nikl András végül 37 indulóból a 25. helyen végzett:

A mostani versenyen az RS: X osztály új rekorddal büszkélkedhet, még soha ennyien nem jelentkeztek az ifi Eb-re. Szerdán megkapják az esélyt, hogy bizonyítsanak.büszkélkedhet egy rekord a résztvevők száma az ifjúsági Európa-bajnokságon, köztük hazai bajnokok, európa- és világcímeket magukénak tudók a fiatal koroszztályok legjobbjaiból.
Szingapúrnak szintén egy következő lépcsőfok ez a felkészülésben a 27. Délkelet-ázsiai Játékokra, amit 2013-ban, Mianmarban szerveznek meg, s egyik versenyszáma az RS: One, a vitorlás regatta részeként.

Kedden végül barátságtalan időjárási viszonyok közepette lezajlott a nők versenye, 43 indulóval: Cholnoky Sára a 26., Detre Diána a 27. helyet szerezte meg, “ami nem meglepő, hiszen több mint egy éve minden versenyen Sasi végez jobb helyen” – kommentálta az eredményeket a Magyar Szörfakadémia hivatalos FB oldalán.

Didó sem volt elkeseredve, szerinte: “Kezdetnek megteszi!”

Az Eb első napján hamisítatlan bresti időjárás fogadott minket. Hideg, esős, erős szeles, csoppos és az új versenyrendszernek megfelelően 3 futammal.
Jó látni, hogy rengeteg tehetséges és szorgalmas szörfös palánta kezdi kinőni magát, új színt hozva a pályára. Szépen lassan visszarázódásról szól számomra most ez a verseny, de szerencsére a ki/lemaradás behozhatónak tűnik, nem felejtettem azért el szörfözni, de hiányzik az elmúlt ¾ éves edzés, az biztos.
De szerencsére a mai harmadik futamban már sikerült végre kicsit magamra találnom és ismét az élen tanyáznom, de egy rossz döntés és már is jó pár hellyel hátrébb futottam be.
Volt rumlim azért rendesen, de a legfontosabb még is számomra, hogy nagyon élvezem az ismételt versengést.
Összesítettben a 27. helyről futok neki a holnap 11-kor kezdődő, vasárnapig tartó folytatásnak
Az előrejelezés hasonló a maihoz, szerencsére az időjárás itt nekem újat biztos nem fog tudni mutatni;-)

A junior verseny kapcsán ifi fiaik teljesítményéről így írtak: “Junioroknál a nagyobb tapasztalattal rendelkező Andris (63.) a korai rajttól eltekintve a középmezőnyben szörfözött, míg Bence (67.) egyelőre barátkozik a mezőnnyel.”

Gádorfalvi Áron a jó eredménynek számító 24. helyen végzett, 78 indulóból.